« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Piątek, 24 maja 2024 r., imieniny Joanny, Marii, Zuzanny

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Panie z Łęgu Przedmiejskiego już wiją wieniec dożynkowy (zdjęcia)

Fot. CK-BiS w LelisieDożynki na Kurpiach już 20 sierpnia, czas zatem najwyższy, aby przygotować dożynkowe wieńce, które wystartują w konkursie na najpiękniejsze dzieło wyplecione z bibuły, roślin i darów natury. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Łęgu Przedmiejskim już wzięły się do pracy.

Samo wykonanie wieńca jest procesem długim i czasochłonnym, wymagającym dużych zdolności manualnych i wiedzy na temat łączenia ze sobą poszczególnych zbóż.

Najważniejsze jest to, żeby wieniec był wykonany zgodnie z tradycjami ludowymi i mógł zachwycać swoją formą oraz jakością wykonania. Dzięki pootrzymywanej w gminie Lelis tradycji wyplatania wieńców, zachowywane są kurpiowskie zwyczaje, które potrafią także integrować lokalne społeczności.

- Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Łęgu Przedmiejskim już wzięły się do pracy. Przyglądaliśmy się jak powstaje wieniec dożynkowy w Łęgu i musimy przyznać, że jest to prawdziwe dzieło sztuki. Pracom towarzyszą całe wioski, rodziny z dziećmi i osoby starsze - pamiętające tradycje wykonywania wieńców dożynkowych. Często jest to okazja do wspólnych śpiewów, tańców i zabawy - mówi Bartosz Podolak, dyrektor centrum kultury.

Sołectwa i gminy mogą nadsyłać do CK-BiS w Lelisie zdjęcia z własnych prac nad wieńcami dożynkowymi. Zostaną one opublikowane na facebookowym profilu centrum.

Zobacz zdjęcia na stronie FB CK-BiS w Lelisie.

Wyświetleń: 2119
 
08:54, 12.08.2017 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne