« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Niedziela, 14 kwietnia 2024 r., imieniny Bereniki, Waleriana, Jadwigi

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Nadlatują perseidy. Będzie noc spadających gwiazd

Sierpień to jeden z najlepszych miesięcy na wypatrywanie tzw. "spadających gwiazd", które rzekomo mają moc spełniania życzeń. Specjaliści od astronomii przewidują, że w tym roku rój meteorytów będziemy mogli oglądać w nadchodzący weekend, w nocy z 12 na 13 sierpnia.

Astronomowie są zdania, że tej nocy może spaść nawet 120 meteorytów na godzinę.

W wielu polskich miastach, przy planetariach, organizowane są specjalne wydarzenia, podczas których chętne osoby wspólnie patrzą w niebo i obserwują to arcyciekawe zjawisko. Każdy jednak może obejrzeć ten spektakl samotnie lub w towarzystwie, bowiem widoczny jest gołym okiem.

Spadające meteoryty, zwane potocznie "spadającymi gwiazdami", to widoczny dla ludzkiego oka ślad po przejściu w atmosferze drobnych ciałach kosmicznych. Niewielkie pozostałości po kometach lub asteroidach, wchodząc w ziemską atmosferę, gwałtownie parują, zostawiając przy tym widoczny z ziemi, jasny ślad na nieboskłonie.

Roje meteorytów widoczne są także w ciągu całego roku, jednak tylko kilka razy zdarzenie jest tak intensywne. Czasami trudno określić, której dokładnie nocy będzie maksimum perseidów, ale astrolodzy przewidują, że noc ta wypada właśnie z soboty na niedzielę, z 12 na 13 sierpnia.

Trzeba mieć tylko nadzieję, że aura nie popsuje obserwacji i deszczowe chmury nie przesłonią gwiezdnego spektaklu na niebie.

Wyświetleń: 7923
 
14:50, 11.08.2017 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne