« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Wtorek, 14 lipca 2020 r., imieniny Marcelina, Ulryka, Bonawentury

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Od nowego roku składki do ZUS tylko jednym przelewem

Od nowego roku przedsiębiorcy będą przesyłać składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jednym, a nie jak do tej pory nawet czterema przelewami. Zmienia się także sposób rozliczania tych wpłat, ponieważ w pierwszej kolejności pokryją one najstarsze zaległości.

- Projekt e-składka uprości zasady opłacania składek. Od 1 stycznia 2018 r. płatnicy będą przekazywać ZUS tylko jeden przelew, który zostanie proporcjonalnie podzielony na wszystkie opłacane ubezpieczenia i fundusze. W pierwszej kolejności system rozliczy jednak najstarsze zadłużenie, oczywiście o ile takowe istnieje. Pieniędzy zabraknie wtedy na pełne i terminowe pokrycie bieżących składek, przez co przedsiębiorca przestanie podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Skutkuje to np. tym, że jeżeli zachoruje, to nie otrzyma zasiłku chorobowego - wyjaśnia Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych planuje w najbliższym czasie przestrzec przedsiębiorców przed tym zagrożeniem. W całej Polsce ZUS wyśle w tej sprawie ponad 100 tys. listów do prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i jednocześnie mających zaległości składkowe. W tej liczbie zawiera się także płocki ZUS, który wyśle listy do 1437 adresatów z północnego Mazowsza.

- Wszystko po to, aby poinformować zainteresowanych o zmianach w prawie oraz o tym jak uniknąć ich negatywnych konsekwencji. Wystarczy bowiem, że przedsiębiorca spłaci zadłużenie lub wystąpi do ZUS z wnioskiem o rozłożenie go na raty. Każdy, kto podpisze umowę przed 1 stycznia 2018 r. i będzie terminowo regulował należności, zyska pewność, że wpłaty rozliczą się właściwie, tzn. na składki bieżące i na raty, które powoli spłacą zadłużenie - dodaje rzecznik prasowy.

ZUS zaprasza również do kontaktu z doradcami ds. ulg i umorzeń. Doradca przedstawi najdogodniejsze formy uregulowania zadłużenia, które dostosuje do indywidualnej sytuacji dłużnika. Pomoże także w przygotowaniu i wypełnieniu dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia wniosku o rozłożenie zadłużenia na raty.

Wyświetleń: 2716
 
09:00, 27.08.2017 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

dd
20:48, 27.08.2017 r.
Jak im zanieść pieniądze to można w każdy sposób, odzyskać już gorzej.
BLOB
17:58, 28.08.2017 r.
ZUS to moim zdaniem piramida finansowa i jako taka nie powinna funkcjonować.
Jak jest teraz z ZUS-em:
Młodym się wmawia,że muszą płacić bo to na przyszłe ich emerytury, pomijam że statystycznie z własnej działalności jest to 1300zł x 47lat = ok. 750 000zł.
W wieku 67lat taki Kowalski dowiaduje się że statystycznie będzie żył jeszcze z 10 lat na "emeryturze" (średnia długość życia faceta to 74lata) i już się cieszy bo przecież 750 000zł. podzielić na 10 lat to miesięcznie ok. 6300zł. i tu rozczarowanie... bo prognozowana emerytura to max. 1500zł!!!! i to nie licząc że składka na pewno wzrośnie!!!, wiek do emerytury na pewno wydłużą!!!, a kasa powinna być oprocentowana!!!
Gdzie te pieniądze???... ich nie ma... i nigdy ich nie będzie.
ZUS to wydmuszka,pusta sakwa, to co dzisiaj zabierają pracującym, jutro płacą emerytom,potrącając sobie co czwartą złotówkę za obsługę, nic się nie odkłada, a nawet więcej ciągle brakuje i co roku na ZUS idzie dodatkowa kasa z budżetu państwa.
Wiecie czemu to piramida finansowa? bo będzie jeszcze gorzej, pracujących jest coraz mniej, a emerytów coraz więcej. Za kilka lat z tej przewidywanej emerytury 1500zł zrobi się 1200zł. a potem 1000zł. a jeszcze później to wszystko je bnie jak domek z kart.
« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne