« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Czwartek, 30 listopada 2023 r., imieniny Andrzeja, Justyny, Konstantego

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Stop elektrowni Ostrołęka C. Uwolnijmy zieloną energię

Członkowie Towarzystwa na rzecz Ziemi przeprowadzili w Ostrołęce akcję społeczną na temat korzystania z odnawialnych źródeł energii. W swoich publikacjach podkreślają także sprzeciw wobec budowy nowej elektrowni w Ostrołęce - ich zdaniem - kolejnego truciciela.

Grupa miłośników przyrody swoje stoisko ustawiła w niedzielę na targowisku przy ul. Zawadzkiego. Mieszkańcy Ostrołęki i regionu mogli dowiedzieć się dlaczego warto wymienić żarówki na ledowe, korzystać z kolektorów słonecznych i propagować odnawialne źródła energii wśród bliskich.

Członkowie Towarzystwa na rzecz Ziemi przyjechali z Oświęcimia. W Ostrołęce pozostaną do czwartku. Mieszkańcom miasta i okolicznych gmin wymienią stare żarówki na nowoczesne, energooszczędne oświetlenie ledowe, które pozwala zaoszczędzić na opłatach za prąd kilkaset złotych rocznie.

Ekolodzy otwarcie sprzeciwiają się budowie nowego bloku energetycznego w Ostrołęce. W publikacjach rozdawanych mieszkańcom piszą o kolejnym trucicielu, który na skutek spalania węgla, emitować będzie do atmosfery rtęć i toksyczne metale ciężkie, m.in. arsen, beryl, kadm, nikiel, chrom i selen oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, m.in. naftalen i benzo(a)piren.

- W Polsce energetyka zawodowa jest głównym źródłem emisji rtęci do powietrza atmosferycznego. W wyniku procesów spalania węgla w 2010 roku sektor uwolnił do powietrza blisko osiem ton rtęci. Nasz kraj znajduje się w czołówce państw skutecznie zanieczyszczających środowisko w wyniku spalania węgla i podtruwających swoich obywateli - czytamy w przygotowanej publikacji.

Więcej informacji na temat zagrożeń związanych z budową nowej elektrowni węglowej w Ostrołęce, możliwych alternatyw i sposobów wykorzystania zielonej energii na stronach www.elektrowniaostroleka.com i www.tnz.most.org.pl.

Więcej na ten temat:
Stop nowej elektrowni węglowej w Ostrołęce. W niedzielę rusza akcja społeczna

Wyświetleń: 9978
 
13:04, 20.08.2017 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne