« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Środa, 7 grudnia 2022 r., imieniny Marcina, Ambrożego, Agatona

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Stop elektrowni Ostrołęka C. Uwolnijmy zieloną energię

Członkowie Towarzystwa na rzecz Ziemi przeprowadzili w Ostrołęce akcję społeczną na temat korzystania z odnawialnych źródeł energii. W swoich publikacjach podkreślają także sprzeciw wobec budowy nowej elektrowni w Ostrołęce - ich zdaniem - kolejnego truciciela.

Grupa miłośników przyrody swoje stoisko ustawiła w niedzielę na targowisku przy ul. Zawadzkiego. Mieszkańcy Ostrołęki i regionu mogli dowiedzieć się dlaczego warto wymienić żarówki na ledowe, korzystać z kolektorów słonecznych i propagować odnawialne źródła energii wśród bliskich.

Członkowie Towarzystwa na rzecz Ziemi przyjechali z Oświęcimia. W Ostrołęce pozostaną do czwartku. Mieszkańcom miasta i okolicznych gmin wymienią stare żarówki na nowoczesne, energooszczędne oświetlenie ledowe, które pozwala zaoszczędzić na opłatach za prąd kilkaset złotych rocznie.

Ekolodzy otwarcie sprzeciwiają się budowie nowego bloku energetycznego w Ostrołęce. W publikacjach rozdawanych mieszkańcom piszą o kolejnym trucicielu, który na skutek spalania węgla, emitować będzie do atmosfery rtęć i toksyczne metale ciężkie, m.in. arsen, beryl, kadm, nikiel, chrom i selen oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, m.in. naftalen i benzo(a)piren.

- W Polsce energetyka zawodowa jest głównym źródłem emisji rtęci do powietrza atmosferycznego. W wyniku procesów spalania węgla w 2010 roku sektor uwolnił do powietrza blisko osiem ton rtęci. Nasz kraj znajduje się w czołówce państw skutecznie zanieczyszczających środowisko w wyniku spalania węgla i podtruwających swoich obywateli - czytamy w przygotowanej publikacji.

Więcej informacji na temat zagrożeń związanych z budową nowej elektrowni węglowej w Ostrołęce, możliwych alternatyw i sposobów wykorzystania zielonej energii na stronach www.elektrowniaostroleka.com i www.tnz.most.org.pl.

Więcej na ten temat:
Stop nowej elektrowni węglowej w Ostrołęce. W niedzielę rusza akcja społeczna

Wyświetleń: 9978
 
13:04, 20.08.2017 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne