« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Poniedziałek, 10 sierpnia 2020 r., imieniny Borysa, Filomeny, Wawrzyńca

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Stop elektrowni Ostrołęka C. Uwolnijmy zieloną energię

Członkowie Towarzystwa na rzecz Ziemi przeprowadzili w Ostrołęce akcję społeczną na temat korzystania z odnawialnych źródeł energii. W swoich publikacjach podkreślają także sprzeciw wobec budowy nowej elektrowni w Ostrołęce - ich zdaniem - kolejnego truciciela.

Grupa miłośników przyrody swoje stoisko ustawiła w niedzielę na targowisku przy ul. Zawadzkiego. Mieszkańcy Ostrołęki i regionu mogli dowiedzieć się dlaczego warto wymienić żarówki na ledowe, korzystać z kolektorów słonecznych i propagować odnawialne źródła energii wśród bliskich.

Członkowie Towarzystwa na rzecz Ziemi przyjechali z Oświęcimia. W Ostrołęce pozostaną do czwartku. Mieszkańcom miasta i okolicznych gmin wymienią stare żarówki na nowoczesne, energooszczędne oświetlenie ledowe, które pozwala zaoszczędzić na opłatach za prąd kilkaset złotych rocznie.

Ekolodzy otwarcie sprzeciwiają się budowie nowego bloku energetycznego w Ostrołęce. W publikacjach rozdawanych mieszkańcom piszą o kolejnym trucicielu, który na skutek spalania węgla, emitować będzie do atmosfery rtęć i toksyczne metale ciężkie, m.in. arsen, beryl, kadm, nikiel, chrom i selen oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, m.in. naftalen i benzo(a)piren.

- W Polsce energetyka zawodowa jest głównym źródłem emisji rtęci do powietrza atmosferycznego. W wyniku procesów spalania węgla w 2010 roku sektor uwolnił do powietrza blisko osiem ton rtęci. Nasz kraj znajduje się w czołówce państw skutecznie zanieczyszczających środowisko w wyniku spalania węgla i podtruwających swoich obywateli - czytamy w przygotowanej publikacji.

Więcej informacji na temat zagrożeń związanych z budową nowej elektrowni węglowej w Ostrołęce, możliwych alternatyw i sposobów wykorzystania zielonej energii na stronach www.elektrowniaostroleka.com i www.tnz.most.org.pl.

Więcej na ten temat:
Stop nowej elektrowni węglowej w Ostrołęce. W niedzielę rusza akcja społeczna

Wyświetleń: 9978
 
13:04, 20.08.2017 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

Dolek
13:23, 20.08.2017 r.
Jedyną przeszkodą w budowie elektrowni atomowej przez PiS-owski rząd jest strach przed wyborcami i utratą politycznego poparcia. Żaden inny sposób pozyskiwania energii nia zapewnia takich ilości i w tak nieokreslonym czasie olbrzymich ilości mocy w tak krótkim czasie. Widać jednak, że rachunek ekonomiczno-gospodarczy zaczyna brać górę i nawet oni widzą , że alternatywy nie ma. Milczeniem pomija się fakt, że taka elektrownia ( jądrowa ) to kuźnia kadr w nowych technologiach w szerokim aspekcie ich wykorzystania. Myślę, że 35 milinowego kraju w centrum Europy nie stać na zacofanie - 100 lat za murzynami kiedy wszyscy w około mają takie elektrownie. Nie mówcie mi o Niemcach bo to gigant przemysłowy , który przoduje w nowoczesnych technologiach i znając życie my za te technologie w przyszłości zapłacimy. Bierzmy przykład z Francji, - tyle atomówek i jest bezpiecznie. Spalanie węgla to świętokradztwo bo jest to doskonały surowiec w przemyśle chemicznym.
Gracosek
13:28, 20.08.2017 r.
Tak samo samochody hybrydy lub elektryczne są ekologiczne, ale gdzieś trzeba naladowac a ładowanie za prądu z elektrowni
Rogaś z doliny Roztoki
13:29, 20.08.2017 r.
STOP !!!! P O J E B A N Y M !!!! EKO-TERRORYSTOM !!!!!! Powinni być traktowani jak wszelkiej maści ekstremiści. Wyłapać i pozamykać !!!!
Stop zabijaniu Polaków!!!!
13:34, 20.08.2017 r.
Będę protestować, bo dlaczego rządzący pozwalają na ciche wymordowywanie Polaków, zatruwanie lasów, ziemi i wody. Nie pozwolę, aby moje dzieci i wnuki umierały na choroby cywilizacyjne spowodowane emisją tysiącem ton trucizn do atmosfery przez ostrołęcką elektrownie. Wystarczy iść do ostrołęckiego szpitala, aby się przekonać jak elektrownia wpływa na wzrost zachorowań i zgonów w Ostrołęce i okolicach.
leśnik
13:36, 20.08.2017 r.
mam nadzieje że te ..... z oswięcimia przyszły do ostrołęki na piechote ale rowerm skoro dbają o środowiski to co robi tutaj przyczepka , powinna byc firmanka i koń srający w miejscu
XYZ
13:50, 20.08.2017 r.
Pytam. Skąd przyjechali ci pseudo ekolodzy bo chyba nie z Ostrołęki. i gdzie są zdjęcia z ich "akcji"? bo nawet nie wiadomo ilu ich się zebrało
Moim zdaniem stoją za nimi obce koncerny energetyczne dla których nasza nowa elektrownia będzie wrzodem na ich du..ie.
Ana
13:52, 20.08.2017 r.
Brawo dla nich, że pomagają lokalnym ludziom, którzy potrzebują pomocy. Czy ktoś się kiedy o nich zatroszczył?
Haha
13:54, 20.08.2017 r.
Deb.ilu na wzrost zachoworwan, nowotworow itd to ma wplyw to ze zrecie smieci i siedzicie na du.pie zamiast sie ruszac a nie elektrownie.

Czemu nie ma prostestow przeciwko mcdonaldowi, kfc, trujecie tym syfem dzieci, skoki insulinowe powodujace cukrzyce i cukry proste powodujace stany zapalne. No ale mamusia locha idzie zadowolona z dziecmi do maca i jeszcze sie cieszy ze zabija wlasne dzieci powoli

Hipokryci
Majkel
13:56, 20.08.2017 r.
Popieram, rozbudowa elektrowni w Ostrolece to bezsens.
Daria
13:59, 20.08.2017 r.
Energia odnawialna jest szansą dał wszystkich mieszkańców. Prezydent naszego miasta powinien nas wspierać w instalowaniu paneli słonecznych na dachach. Opłaci się nam wszystkim. Koncern Energa nie ma interesu w tym, żebyśmy uwolnili się z uzależnienia od ICH prądu!
Zenon
14:15, 20.08.2017 r.
Jeśli to prawda, że moje rachunki za węglowy prąd mają wzrosnąć o blisko 300 zł w skali roku to nowej elektrowni dziękuję. Co na to nasze władze i szefostwo elektrowni?
Sylwia
14:16, 20.08.2017 r.
Bardzo słuszna akcja! Mamy najgorsze w Europie powietrze, wiadomo, że tylko dywersyfikacja źródeł wytwórczych może nam zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne. Dalsze uzależnianie nas od węgla to jak dbałość Szyszki o las przez jego wycinkę. Kompletnie bez sensu. Brawo za wymianę potrzebującym żarówek - kto kupuje ledy ten wie, ile to kosztuje.
Stop zabijaniu Polaków!!!!
14:21, 20.08.2017 r.
Powstanie Elektrownia Ostrołęka C (Energa) i jej konsekwencje

Zachorowania u okolicznej ludności spowodowane emisją wszelkiego rodzaju trucizn

Utracone dni pracy (LWD)/rok 15 648
Utracone lata życia (YOLL) / rok 733

Przedwczesne zgony (przypadki) 69 osób/ rok

W moim otoczeniu zbyt wielu moich bliskich straciło zdrowie lub życie przez węgiel

lektura dla niedowiarków

wegiel_zabija/raportGP_wegiel_zabija
Uu
14:48, 20.08.2017 r.
Tacy ekolodzy to czemu samocjodem przyjechali a nie rowerami. Przebierańców 😁
BK
14:58, 20.08.2017 r.
Energia odnawialna a szczególnie wiatrowa da tysiące miejsc pracy dla mlodych Polaków... przy cieciu trawy w kolo wiatraka😁
HMM
15:07, 20.08.2017 r.
Ebnijcie się w łeb
Energetyk
15:18, 20.08.2017 r.
W wypowiedziach u góry przewijają się dwie charakterystyczne rzeczy:
1. Przeciwnicy elektrowni odwołują się do emocji i nie przedstawiają żadnych rzeczowych argumentów,
2. Zwolennicy przedstawiają twarde dane nt. ekonomii i zasadności budowy.
Ze swojej strony mogę potwierdzić, że energia z węgla jest najtańsza zaraz po energii z elektrowni wodnych (do budowy których nie mamy uwarunkowań terenowych), a elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne są sztucznie dotowane przez nas samych. Dodatkowo, jako że są to źródła całkowicie niedyspozycyjne, trzeba cały czas trzymać w rezerwie źródła pewne, czyli elektrownie węglowe, co oczywiście kosztuje.
Co do rzekomej nieopłacalności wydobycia węgla. Górnictwo węgla kamiennego odprowadza do budżetu krajowego więcej pieniędzy w podatkach niż wynoszą te całe dopłaty do kopalń z tego samego budżetu. Absurdalne, lecz prawdziwe.

Na marginesie mogę dodać, że cała ta akcja jest wymierzona na proste granie na emocjach, widać to ewidentnie po robionej pod publikę (i swój własny cel) pomoc najuboższym. Nie wstyd wam?
Energetyk
15:24, 20.08.2017 r.
Ciekawą rzeczą w samym tym "proteście" jest analogia z działaniami tych organizacji tzw. ekologicznych w Białowieży. Mianowicie, ściągają swoich aktywistów z całego kraju, bo miejscowi traktują ich jak dywersantów. Z pewnością sam wysyp niemerytorycznych komentarzy nt. niezasadności budowy elektrowni począwszy od wczoraj - wcześniej tego nie było też nie jest przypadkowy. Wypadałoby spojrzeć tym ludziom na ręce, czemu tak im zależy akurat na naszej elektrowni.
Energetyk
15:29, 20.08.2017 r.
Z drugiej strony, pozostaje się cieszyć. Bo skoro ktoś pompuje pieniądze w dywersję paraekologiczną to świadczy o tym, że z budową jest mocno na rzeczy :)))
J 23
15:35, 20.08.2017 r.
Ekoterroryści w natarciu....??? A swoją drogą to ciekawa sprawa, ci "wolontariusze" tylko jeżdżą PO świecie i "sPOntanicznie protestują" nie mają oni rodzin, domów, pracy? z czego żyją? KTO IM PŁACI????
do Energetyk @
15:38, 20.08.2017 r.
I po co to kłamać? Skoro energia z węgla jest taka tania to dlaczego we Francji Francuzi zarabiający co najmniej 4x więcej niż Polacy mają prąd pochodzący z elektrowni jądrowych (60 reaktorów) w podobnej cenie jak Polacy z węgla? ,

a na dodatek górnictwo jest strasznie deficytowe i utrzymywane z budżetu czyli podatków Polaków, a rząd PIS w poszukiwany pieniędzy planuje obciążyć opłatą węglową wszystkich Polaków. Kwota abonamentu węglowego może być wyższa niż tego na TVP. Jedyne, co może powstrzymać rząd PiS przed jego wprowadzeniem, to Komisja Europejska. Na utrzymanie górnictwa idą miliony, a służba zdrowia nieistniejąca, w okolica Ostrołęki umarło tysiące mieszkańców, a tysiące jest przewlekle chorych przez elektrownie, ile to milionów strat!!!! nie mówiąc o krzywdzie ludzkiej. Spółki węglowe sprowadzają węgiel z USA, bo nasz jest najdroższy, więc gdzie ta opłacalność?

Pod Włocławkiem Orlen wybudował elektrownie gazową (czemu? skoro na węgiel jest taniej?), ponieważ jest czyściej i nie kosztuje więcej, ale w Ostrołęce najlepiej spalać miał i wszystkie najgorsze polskie śmieci niech mieszkańcy się meczą to kolejny prezent od PIS dla swoich wiernych wyborców.
Energetyk
15:41, 20.08.2017 r.
"Z elektrowni węglowych 8 ton rtęci."
Ciekaw jestem ile przez cały rok uleciało tej rtęci ze wszystkich potłuczonych w kraju termometrów :))
A tak w ogóle, panowie ekolodzy z Oświęcimia, nie przeszkadzają wam wasze zakłady chemiczne? Taki kawał drogi chciało wam się jechać?
Nowa opłata węglowna
15:43, 20.08.2017 r.
Abonament węglowy mknie przez Sejm. Bo liczy się tradycja, a nie biznes

Ustawa o abonamencie węglowym trafiła do Sejmu. PiS jest zdeterminowany, by ją uchwalić, bo kolejne państwowe spółki ogłaszają plany budowy nowych elektrowni. - Będziemy budować nowe kopalnie, bo taką mamy tradycję - ogłosił minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Rząd w lipcu 2017 skierował do Sejmu projekt ustawy, która wprowadza nową comiesięczną opłatę doliczoną do rachunków za prąd, z której mają być finansowane elektrownie węglowe.

Opłata, podobnie jak w jednym z pomysłów na ściąganie abonamentu RTV, ma być doliczana do rachunków za prąd zarówno 14,5 mln gospodarstw domowych, jak i 2 mln firm. W poniedziałek ustawa trafiła do formalnego zaopiniowania przez najważniejsze instytucje państwowe.

Ile zapłacimy? Ministerstwo Energii w ocenach skutków regulacji szacuje, że 27 mld zł w ciągu 10 lat. Z czego odbiorcy indywidualni Polacy zapłacą 7 mld zł, a duże zakłady przemysłowe - 2,1 mld zł. Aż 15 mld zł zapłacą małe i średnie firmy, co mocno ograniczy ich konkurencyjność, bo zwiększą się koszty działalności. Reszta spadnie m.in. na samorządy. Przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci prawie 90 zł rocznie więcej. Firmy – zależy od zużycia prądu.

Przeciwko wspieraniu w takiej formie górnictwa i budowy elektrowni węglowych jest Komisja Europejska, która ma gotowy projekt rozporządzenia zakazującego dotacji na węgiel. Rząd Beaty Szydło jest jednak zdeterminowany, by wprowadzić abonament węglowy, co może mieć dla Polski opłakane skutki.

Energetyk @ Po co kłamać?

Era termometrów oraz aparatów rtęciowych dobiegła końca z dniem 3 kwietnia 2009r., kiedy to zniknęły na dobre z produkcji.

Ze względu na szkodliwe działanie rtęci na zdrowie człowieka, otaczające nas środowisko naturalne oraz trudności z jej unieszkodliwieniem Unia Europejska dąży do maksymalnej eliminacji tego metalu z naszego otoczenia. Termometry rtęciowe oraz inne urządzenia pomiarowe zawierające rtęć zostały wycofane z produkcji i sprzedaży 3 kwietnia 2009r., gdyż nie spełniają norm unijnych. Zdaniem Ministra Zdrowia możliwość skażenia środowiska naturalnego rtęcią z rozbitego termometru jest wysoce prawdopodobna, ze względu na nieodporną na czynniki mechaniczne szklaną obudowę termometru oraz metodę przygotowania termometru do pomiaru (wstrząsanie w celu obniżenia słupa rtęci w kapilarze do takiego poziomu, w którym odczytana na skali temperatura jest niższa od normalnej temperatury ciała). Wobec tego podjęto decyzję o wycofaniu z produkcji i obrotu wyrobów medycznych zawierających rtęć i zastąpieniu ich innymi wyrobami medycznymi nie zawierającymi tego pierwiastka.
Dolek
15:47, 20.08.2017 r.
Energetyk - chętnie z tobą podyskutuję o merytorycznych przesłankach co do metod pozyskiwania energi przez naszą cywilizację. I nie pisz nieprawdy co do bezsasadności budowy elektrowni. Nowe źródła pozyskiwania energii budować trzeba - pytanie jakie ?
Energetyk
15:50, 20.08.2017 r.
Ja nie kłamię. Prawda jest taka, że górnictwo węgla kamiennego odprowadza do budżetu więcej pieniędzy w postaci podatków, niźli z niego ciągnie. Co do elektrowni gazowych. Widać, że nie ma pan pojęcia o ich funkcjonowaniu, tylko powtarza głupie frazesy. Inna jest specyfika pracy elektrowni z turbiną gazową, a inna elektrowni węglowej. Zasadniczo, z uwagi na tą specyfikę służą do pracy w regulacji, a nie w podstawie. To przede wszystkim przez wysoką cenę produkowanego zeń prądu.
do Energetyk @
15:50, 20.08.2017 r.
Polski prąd biorąc pod uwagę zarobki Polaków jest najdroższy w Europie.

płaca minimalna

Polak za godzinę 13 zł brutto (3,04 € za godzinę) - koszt prądu 0,13 euro za kWh po wprowadzeniu przez rząd opłaty węglowej 0,20 euro za kWh

Francuz 9,76 € za godzinę (41,68 zł za godzinę) koszt prądu 0,17 euro za kWh

Ile może kupić prądu Francuz za godzinę pracy, a ile Polak?

i który jest tańszy, skoro Francja nie dopłaca do prądu, a Polska dopłaca do węgla?
Energetyk
15:52, 20.08.2017 r.
Kolego z góry, nie odwracaj kota ogonem. To że te termometry nie są w sprzedaży, nie oznacza, że nie są w użyciu. Swoją drogą, te rtęciowe są najdokładniejsze.
Energetyk
15:59, 20.08.2017 r.
Polska nie dopłaca do węgla per saldo, dopłaca za to do OZE. Prąd z węgla jest u nas najtańszy zaraz po prądzie z el. wodnych i koniec tematu. Nie wiem nad czym tu dalej dyskutować.
Dolek
15:59, 20.08.2017 r.
Co do turbin to nie ma żadnej różnicy pomiędzy elektrownią, węglową, gazową, czy jądrową. Wszędzie są takie same bo wszędzie jest taki sam sposób wytwarzania energii elektrycznej. To tylko kotły do wytwarzania pary są opalane różnymi paliwami co decyduje o różnicach w ich wykonaniu, sposobie zasilania w paliwo i wynikających stąd problemach. W elektrowni jądrowej muszą istnieć dwa obiegi pary, pierwotny ( skażony i zamknięty ) i wtórny otwarty, napędzający turbinę. Pomijam problemy z zaopatrzeniem w paliwo, gaz , ilość zamówiona.
do Energetyk @ 15:50
16:01, 20.08.2017 r.
I po co kłamać Energetyk @


66 miliardów złotych włożyło państwo w ciągu 10 lat w sektor górniczy. Mimo to kopalnie odnotowują straty, sprzedaż węgla spada, właściciele spółek zatrudniają za dużo osób, a sektorem rządzą związki zawodowe - wynika z opublikowanego właśnie raportu NIK. Ale rząd nie widzi problemu.


Teraz 7 miliardów rocznie do węgla dopłacą Polacy w postaci opłaty węglowej, prąd będzie najdroższy w historii, a na dodatek tysiące niewinny Polaków umrze w cierpieniu, przez nieodpowiedzialne decyzje i lobby węglowe.

Premier Margaret Thatcher w latach 1984–85 wyprowadziła wojsko i pozamykała kopalnie na wyspach, a UK ma się świetnie. Anglicy nie przyjeżdżają do Polski za pracą.
Energetyk
16:03, 20.08.2017 r.
Jeśli nie rozumiesz pojęcia "per saldo" i "podatek" to jesteś ciemniak i nie ma z tobą co dyskutować. Musisz być naprawdę odporny na wiedzę.
tępiciel lemingów
16:04, 20.08.2017 r.
do Energetyk @
cyt.:
"I po co to kłamać? Skoro energia z węgla jest taka tania to dlaczego we Francji Francuzi zarabiający co najmniej 4x więcej niż Polacy mają prąd pochodzący z elektrowni jądrowych (60 reaktorów) w podobnej cenie jak Polacy z węgla? ",

Francuzi mają atom, bo 4 razy więcej zarabiają niż Polacy, budowa elektrowni atomowej jest kilka razy droższa niż tej samej mocy elektrowni węglowej.

"– Obecnie znów wszystko rozbija się o problem pieniędzy. Kolejne rządy mówiły, że zredukują emisję CO2 poprzez budowę elektrowni jądrowej. Ale nikt nie rozwiązał problemu braku środków. Teraz buduje się trochę inaczej elektrownię niż w PRL. W Unii Europejskiej rząd nie może przeznaczyć pieniędzy na budowę, bo wszystko musi być realizowane w ramach wolnego rynku. Nie może być rządowego dofinansowania. Jak się jednak spojrzy na cenę energii na wolnym rynku, to ona kształtuje się w granicach ok. 160–170 zł za MWh. Po wybudowaniu elektrowni jądrowej to koszty będą tak duże, że będą oscylowały w granicach 400 zł MWh. W tym momencie, żaden bank nie będzie chciał dawać pieniędzy na taką inwestycję, która się nie opłaca. Nie ma pieniędzy na rynku i nie ma możliwości finansowania tej inwestycji – mówi w rozmowie z Onetem prof. Konrad Świrski z Politechniki Warszawskiej."
Energetyk
16:06, 20.08.2017 r.
W elektrowniach na gaz masz inne turbiny - tzw. turbiny gazowe.
Dolek
16:06, 20.08.2017 r.
Ale była już o tym mowa , ze kopalnie wegla są nierentowne, więc aby były to Polacy zapłacą opłatę węglową i w ten sposób społeczeństwo dodatkowymi pieniędzmi z własnych kieszeni sfinansuje pracę górnictwa węgla kamiennego.
do Energetyk @
16:12, 20.08.2017 r.
Więc po co ściemniasz, liczy się ile Polacy płacą za prąd z podatkami i opłatami, a nie twoje "per saldo", a będą płacić więcej niż Francuzi zarabiając 4 razy mniej, na dodatek Francja ma najniższa emisje środków trujących, najlepszą służbę zdrowia w UE, a my węglowych trucicieli, którzy zabijają Polaków i tragiczną służbę zdrowia, bo lepiej dopłacać z podatków Polaków 7 miliardów na rok do węgla niż szpitali, leczenia i leków.
Energetyk
16:12, 20.08.2017 r.
Kolego, kopalnie są jak najbardziej rentowne, tylko dobijane podatkami. Wpisz w google "kto do kogo dopłaca nowy obywatel" i zobacz jak to wygląda.
Dolek
16:17, 20.08.2017 r.
Enegetyk ja to wszystko wiem, tylko, ze mówimy o elektrowni gazowo-parowej pod kątem zasilania miasta we wtórny czynnik grzewczy. Elektrownia gazowa niestety jest tylko zakładam produkującym energię elektryczną bez czynnika grzewczego. No i o ile się nie mylę to chyba sprawność turbiny parowej jest wyższa od sprawności turbiny gazowej.
Dolek
16:26, 20.08.2017 r.
Wszystkim polecam zapoznanie się ze sprawą radosnej twórczości energetycznej i przemysłowej w Chinach w ciągu kilku ostatnich lat. Nie obowiązywały tam, ŻADNE zakazy, normy, ekologia i tego typu prawne ograniczenia . To co się stało w wielkich ośrodkakach przemysłowych zasługuje na miano katastrofy cywilizacyjnej. Nagle się okazało, ze miasta toną w smogu i zanieczyszczeniach a tysiące ludzi płaci za to zdrowiem i zyciem.
do Energetyk @
16:29, 20.08.2017 r.
Nie bądź smieszny. Dobijani podatkami są Polacy i małe firmy, kopalniom umarza się podatki i do nich dopłaca miliardy z budżetu, kosztem innych Polaków.

Uważasz, że raport NIK to kłamstwo? Pogięło Cię do reszty?

Chciałeś faktów masz fakty. Sam jesteś kłamcą pewnie sponsorowanym przez lobby węglowe, który jest współodpowiedzialny za ciche wymordowywanie i trucie Polaków, skażenie ziemi, wody, roślin, upraw i zwierząt. Nawet Chiny odchodzą od węgla, bo liczą się z opinią publiczną, a Wy nie liczycie się z Polakami, niech umierają, aby kasa się zgadzała.
Energetyk
17:21, 20.08.2017 r.
Jestem sponsorowany przez wszystkich Polaków, bo kończyłem bezpłatne studia dzienne.
A tak serio to mam takie specjalne konto walutowe w juanach na przelewy z Pekinu za przyjmowanie do Polski tych niepotrzebnych już gdzie indziej technologii na węgiel.
Mobingo
17:37, 20.08.2017 r.
O małpeczka
Jerzy
17:49, 20.08.2017 r.
Czy wiecie, że wyprodukowanie akumulatora do samochodu elektrycznego powoduje emisję CO2 w ilości równej ośmioletniej eksploatacji obecnych samochodów benzynowych? A co z kosztami utylizacji tych akumulatorów? Warto też pamiętać o "zielonych obligacjach", które podnoszą ceny energii. UE wymyśliła wspaniały sposób na dotowanie tzw. "zielonej energii" obciążając odbiorców tradycyjnej energii haraczem. Problem w tym, że wykorzystywane jest to przez wiele firm słupów do wyłudzania miliardów euro.
Eee
18:34, 20.08.2017 r.
Kopalnie nie są dochodowe przez rozrost administracji(tak jak cały nasz kraj) same związki zawodowe ile kosztują.
Ale kopalnie same w sobie są do przodu...
do "do energetyk"
18:43, 20.08.2017 r.
Coś nie do końca pojechałeś "Energetykowi" - on pewno jest też odpowiedzialny za kataklizm na Pomorzu - chce spalić te drzewa jako biomasę w swojej elektrowni. Ale to może nie tak źle, bo wtedy będzie bardzie ekologiczny :laughing:
Jakoś w twoich wypowiedziach nie widać żadnych faktów. Raczej frazesy i inwektywy wskazujące na ekooszołoma. A z tego co wiem, to w Chinach buduje się aktualnie co najmniej 4 energetyczne bloki węglowe takie jak planuje się w Ostrołęce.
I jeszcze ten "Dolek" (chyba to były "Kaktus", a wcześniej "Gwidon") znawca wszystkiego, w tym energetyki, który nie odróżnia elektrowni od elektrociepłowni.
Dolek
18:49, 20.08.2017 r.
Nie no wszyscy wszystkich sponsorują i elektrownie węglowe to PiS a Odnawialne źródła energii i atomówki to PO. Ludzie, dyskusja to jest po to aby wybrac najlepszą i najbardziej optymalną formę pozyskiwania energii. I chyba o to w tym wszystkim chodzi. Pozdrawiam.
Energetyk
19:44, 20.08.2017 r.
Słuchaj, skoro mnie wciska się w gębę agenturę chińską to jak nazwać kogoś kto koniecznie chce nam wcisnąć atom, na który technologię mają (o ile dobrze pamiętam) jedynie 3 kraje - Rosja, USA i Francja
Ana
19:58, 20.08.2017 r.
Dotowanie elektrowni węglowych przez rynek mocy to uderzenie po kieszeni Polaków. Sorry, ale nie życzę sobie ponosić kosztów dalszego uzależniania Polski od węgla dla spłacenia politycznego długu. Wszyscy pamiętamy deklaracje Szydło w Ostrołęce. Na całym świecie rozwijane jest OZE i to jest dobry kierunek. Na węglu daleko nie zajedziemy. Od kogo będziemy go niby importować? Wiadomo, że z Rosji.
Sylwia
20:06, 20.08.2017 r.
Pytanie do lobby węglowego: sfinansujecie leczenie mieszkańców Ostrołęki i okolic? Dlaczego mamy ponosić tak wysokie koszty zdrowotne przez te irracjonalne decyzje?
Radek
20:18, 20.08.2017 r.
W XXI w. Przy takich mozliwosciach technicznych nie widze sensu budowania elektrowni weglowych.
Qwer
20:45, 20.08.2017 r.
Skąd taki wysyp ekoterrorystycznych fobii? Pewnie z 90% tych wpisów to IP gdzieś spoza Ostrołęki.
Zepnijcie się bardziej, bo żyjemy tu od 60 lat z przemysłem i dobrze wiemy w jakiej d. byśmy byli gdyby nie on
Henio
21:03, 20.08.2017 r.
Do Energetyk - Twoim zdaniem elektrownie węglowe to jedna z najtańszych metod produkcji energii? Na swój sposób masz racje, jeżeli pominiesz koszty utraty zdrowia przez elektrownie węglowe:) STOP Ostrołęce C.
Do Dolka i innych
21:25, 20.08.2017 r.
Taka optymalizacja nazywa się "miksem energetycznym" i w polskich warunkach jej podstawą jeszcze długo będzie węgiel. Należy dziwić się tym wszystkim ostrołęczanom, którym przeszkadza budowa nowoczesnej elektrowni spełniającej najwyższe standardy ochrony środowiska (kto chce znajdzie sobie hasło "Konkluzje BAT"), a nie przeszkadza istniejąca elektrownia o znacznie większej emisji, a zwłaszcza niska emisja z pieców przydomowych.
Do zwolenników OZE:
W polskich warunkach elektrownia wiatrowa średniorocznie pracuje 2500 godzin, a fotowoltaiczna - 1500 godzin. Rok ma 8760h, a przestępny 8784h. Skąd chcecie wziąć energię w pozostałym czasie, jak zamkniecie elektrownie węglowe? Tak jak PO z Rosji? A po wprowadzeniu przez UE ww. Konkluzji BAT wiele starych bloków, których modernizacja będzie nieopłacalna zostanie wyłączonych.
Do Ana:
Dotowanie budowy elektrowni atomowej to trzykrotnie większe uderzenie po kieszeniach Polaków - jesteś na to gotowa? A węgla wcale nie potrzeba dotować, ani importować wystarczy go tylko racjonalnie wydobywać. Z tym całym światem, który rozwija (dotuje) OZE to mocno przesadziłaś - ostatnio USA wycofały się oficjalnie z polityki klimatycznej, a Australia po cichu. Chiny i Indie mają ją gdzieś. Tylko UE chce być jak zawsze polit poprawna chociaż rząd Danii zapowiedział, że nie będzie już więcej rozwijał OZE bo Duńczyków na to nie stać.
Gal
08:13, 21.08.2017 r.
Rozganiałbym siłą takie idiotyzmy.
kaktus
08:59, 21.08.2017 r.
Energetyk, raczyłeś napisać, że przeciwnicy budowy elektrowni w Ostrołęce, nie podają żadnych argumentów, co jest, oczywiście wierutnym kłamstwem.

Nie gdzie indziej, jak właśnie na tym portalu, zostało opublikowane, dokładne wyliczenie, wykonane przez znanego w branży specjalistę, które w sposób nie pozostawiający żadnych wątpliwości, pokazał, że prąd z Ostrołęckiej elektrowni będzie zdecydowanie droższy, a więc albo kopalnie będą go sprzedawały poniżej kosztów wydobycia, że o pozostałych kosztach logistycznych nawet nie wspomnę, albo prąd z tej elektrowni będzie musiał być sporo droższy.

Co do wstawek typu "co z tego, że emitowana będzie rtęć, skoro w użyciu są termometry rtęciowe", to, jest to czystej wody demagogia, bowiem każdy dodatkowy gram, tego metalu ciężkiego, jest problemem, poza tym, spójrz na pozostałe czynniki zanieczyszczające - jak chcesz, to możesz sobie znaleźć na netcie, stadium oddziaływania na środowisko tej inwestycji, które zostało wykonane na zlecenie gminy Rzekuń, bowiem taki dokument, jest konieczny do realizacji inwestycji.

Mało tego, na tym forum, a dyskusja trwa od dłuższego czasu, nie usłyszałem ani jednego, powtarzam - ani jednego, argumentu, który uzasadniałby powstanie tej elektrowni właśnie w Ostrołęce - tak więc, może Ty mi taki podasz?
do kaktus
09:12, 21.08.2017 r.
Zaraz Ci napiszą, ze to szansa dla regionu i miejsca pracy. A prawda jest taka,ze pracy będzie tyle co kot naplakal (ewentualnie przy budowie, ale to albo dobrze platna dla specjalitow - a tacy znajdą pracę zawsze, albo zwykła budowlanka za marna pensję, bo będzie kilku podwykonawcow i każdy będzie chciał zarobić). Szansa dla regionu? Tak, ale dla nielicznych niestety. Noclegi, restauracje. A potem wróci do normy, a my zostaniemy z trucicielem..
kaktus
09:28, 21.08.2017 r.
Normalni ludzie, bronią się rękami i nogami, przed lokalizacją takich inwestycji w ich rejonach - takie inwestycje powinny, skoro już muszą, powstawać z odludnych, gęsto zalesiony regionach, a nie w miastach - temu, który to wymyślił, oczywiście jeszcze za poprzednich rządów, chyba się coś totalnie pozajączkowało.

"Komuniści", chcąc ukarać Kraków, za brak poparcia dla "3 x tak", zbudowali Nową Hutę.
@kaktuz
09:48, 21.08.2017 r.
Tylko uważaj na monotlenek diwodoru, bo to potworna trucizna
@cactus
10:04, 21.08.2017 r.
I dzieci nie szczep, bo tam też jest ta potworna rtęć. Generalnie, wychodzenie z domu bez czapeczki z folii jest śmiertelnie niebezpieczne.
SŁOWA KLUCZ: umieralnia, truciciel, chemitrails, starożytni kosmici, wielka lechia
Grzegorz
10:15, 21.08.2017 r.
OZE to jedyne sensowne rozwiązanie dla przyszłości. Czeka nas transformacja energetyczna o czym mądrze mówi Marcin Popkiewicz w wywiadzie da Dzikie Życie "Transformacja energetyczna albo kryzys", listopad 2015.
Energetyk
10:50, 21.08.2017 r.
Grzechu, ale wiesz że prund z wiatraków jest droższy od tego z węgla kamiennego o 1,5 raza, a z brunatnego 2,3 raza?
do Energetyk @
11:22, 21.08.2017 r.
A co jest dla Ciebie ważniejsze kasa czy zdrowie? Tani prąd czy drogie leczenie i leki?

Ten tani prąd nie jest już wcale tani, a będzie jeszcze najdroższy w historii przez opłatę węglową, jaka niezależność energetyczna, jak do Polski sprowadza się 8 milionów ton węgla rocznie, więc jaki to nasz węgiel? Po co oszukiwać ludzi?

I ty człowieku studia jakieś skończyłeś, chyba za świniaki? Niby wykształcony a prostak, słyszałeś co to postęp technologiczny i nowe technologie czy dalej chcesz żyć jak w XIX wieku opierając przemysł na energii z węgla i przy tym truć Polaków? Ty im będziesz sponsorował leczenie? Czy sami muszą się leczyć prywatnie, bo mają tani prund z węgla?
tępiciel lemingów
11:25, 21.08.2017 r.
Gdy budowano pierwszą elektrownię w Ostrołęce, to miasto liczyło ok. 10 tys. mieszkańców, a okoliczne miejscowości były 4 razy mniejsze niż teraz. Gdyby ludzie byli truci, to nie osiedlaliby się w mieście i okolicach w takich ilościach. Jeśli zbudują gdzieś indziej tą elektrownię np. w Łomży, a obecną wygaszą, to ludzie się przeprowadzą w pobliże nowej elektrowni.
hagnsm
11:29, 21.08.2017 r.
Dlaczego wy pomagacie im w rozgłosie i ich ciągle lansujecie? Przecież na ich stronie widać wyraźnie, że jednym z ich partnerów jest Fundacja Batorego, czyli działalność Soros'a.A co ma na celu jego działalność, to chyba każdy średnio zorientowany w temacie wie.
Energetyk
11:29, 21.08.2017 r.
1,5 raza droższy od naszego kurpiowskiego.
Pozdrawiam cieplutko pana ekologa pseudonim artystyczny "Ad personam", herbu "pozamerytoryczny"
do tępiciel lemingów @
11:38, 21.08.2017 r.
A co ty wróżka? Znów bezrobotny?

Myślisz, że pod koniec lat 60 siątych ludzie byli świadomi jakim to zagrożeniem jest elektrownia dla ich zdrowia i życia?

A teraz wiedzą, że ostrołęcka elektrownia A i B zabiła tysiące niewinnych ludzi, a teraz planujecie następną C, aby dalej eksterminować mieszkańców Ostrołęki i okolic.

Najlepiej nastawiać węglowych trucicieli i wyciąć lasy, kto będzie leczył i za co tysiące Polaków?

wegiel_zabija/raportGP_wegiel_zabija
do Energetyk @
11:42, 21.08.2017 r.
Polski prąd biorąc pod uwagę zarobki Polaków jest najdroższy w Europie.

płaca minimalna

Polak za godzinę 13 zł brutto (3,04 € za godzinę) - koszt prądu 0,13 euro za kWh
po wprowadzeniu przez rząd opłaty węglowej 0,20 euro za kWh

Francuz 9,76 € za godzinę (41,68 zł za godzinę) koszt prądu 0,17 euro za kWh

Ile może kupić prądu Francuz za godzinę pracy, a ile Polak?

i który jest tańszy, skoro Francja nie dopłaca do prądu, a Polska dopłaca do węgla około 7 miliardów złotych rocznie?
Sowa
12:06, 21.08.2017 r.
Elektrownie teraz budowane będą spalać rosyjski węgiel, bo nasze zasoby się kończą. Dziękuję za takie "bezpieczeństwo energetyczne". W całej Europie (i na świecie, w Chinach, w Indiach) elektrownie węglowe się zamyka i to nie tylko te stare, te nowe też. Ze względu na zdrowie ludzi, emisje gazów cieplarnianych i na to, że są kompletnie nieopłacalne. Większość przestanie działać do 2030, bo innowacyjne kraje inwestują w bezpieczny klimat, energetykę odnawialną i efektywność energetyczną. Tylko Polska zostaje w ogonie a my płacimy coraz wyższe rachunki, żeby ratować nierentowne elektrownie, które nas trują i odpowiadają za zmiany klimatu czyli takie kataklizmy jak ten na Pomorzu.
Dolek
12:12, 21.08.2017 r.
Przyszłośc to energetyka jądrowa - innej drogi nie ma. Chemiczne źródła energii są na wyczerpaniu i powodują gigantyczne szkody w naturalnym środowisku. Tylko energetyka atomowa w szerokim spektrum tego zjawiska pozwała praktycznie pozyskiwać " nieograniczone " ilości energii w różnym czasie i bez olbrzymiego zaplecza palilwowego. Odnawialne źródła energii mogą być tylko uzupełnieniem podstawowych źródeł energetycznych.
Pozamerytoryczny ekolog
12:18, 21.08.2017 r.
Zamiast pozyskiwać nowe technologie kształcić młodych inżynierów i być w czołówce światowej, to lepiej mieć Energetyka @ po studiach z PRL i tępiciel lemingów @ bez wykształcenia, którzy zatrzymali się z rozwojem w XIX wieku, i twierdzą, że opalanie węglem i trucie Polaków emisjami wszelakich najgorszych świństw to najlepsze rozwiązanie technologiczne dla Polski.
krs
12:21, 21.08.2017 r.
K.Ch Król lewactwa w Ostrołęce
Energetyk
12:22, 21.08.2017 r.
Ej, ale wiesz, że te pyły z ostrołęckiej elektrowni spadają setki kilometrów od miasta i w tym wypadku sprawdza się zasada "pod latarnią najciemniej"?
Pozamerytoryczny ekolog
12:29, 21.08.2017 r.
• Na podstawie badań prowadzonych w jednym z regionów północnych Włoch stwierdzono, że kobiety mieszkające na terenach zagrożonych zanieczyszczeniem
powietrza dwukrotnie częściej mogą zachorować na nowotwory płuc.
Niedaleko badanego miejsca swoją siedzibę miała elektrownia węglowa i inne
źródła przemysłowe
.
• Badania przeprowadzone w Hiszpanii potwierdziły zwiększone ryzyko wystąpienia
nowotworów płuc, gardła oraz pęcherza moczowego u osób mieszkających w odległości 50 km od elektrowni węglowych; stwierdzono również korelację
między zamieszkiwaniem w bliższej odległości od takiego zakładu a wyższym
ryzykiem zachorowania.

• W trakcie badań dotyczących słowackiej elektrowni Nováky, wykorzystującej
węgiel o wysokiej zawartości arsenu, stwierdzono zwiększone stężenie tego
pierwiastka we włosach i moczu okolicznych mieszkańców, postępującą utratę słuchu
u dzieci i zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworów skóry.

• Zamknięcie elektrowni węglowej w chińskiej prowincji Chongqing doprowadziło do spadku stężenia zanieczyszczeń organicznych w pępowinie noworodków, poprawy zdolności motorycznych i językowych u dzieci oraz ich ogólnego rozwoju mysłowego.
Energetyk
12:38, 21.08.2017 r.
Kolego z 11.42, już ci wczoraj na to odpowiedziałem, nie musisz kolejny raz kopiować. Dalej liczę na argumenty, a nie obrażanie, durne frazesy i inne wytrychy słowne.
PS Kolega chyba nie ma zbyt wiele wspólnego ze studiami inżynierskimi, bo powiedzieć o kimś w środowisku naukowym, że ma wykształcenie z PRL to słaba obraza :)))
do Energetyk @ 12:38
13:19, 21.08.2017 r.
Uważasz, że chciałem Cię obrazić? wręcz przeciwnie, to tylko stwierdzenie, że twój poziom wiedzy stanął na tym z czasów PRL i dalej się nie rozwinąłeś.
Nawet nie zauważyłeś, że świat poszedł mocno do przodu i powstało mnóstwo nowych technologii przyjaznych ludziom, ale ty pewnie już bardzo dawno nie przeczytałeś żadnego poważnego technicznego czy naukowego pisma, stąd twoje zacofanie w edukacji i twierdzenie, że węgiel to przyszłość Polski.
Przypadłością starych zgorzkniałych ludzi pseudo ekspertów jest strach przed nowym i lepszym, a to się nazywa postęp i dzięki temu człowiek rozwinął się cywilizacyjnie. Tacy jak ty żyją przeszłością i w przeszłości, a nie w przyszłości.
Ja natomiast martwię się tym jak będą żyły moje dzieci i wnuki, bo życie mam po za sobą.
Energetyk
13:36, 21.08.2017 r.
Twój dobrodziej Soros to pewnie pierwszej młodości z comiesięczną prenumeratą "Energetyki". Dawaj argumenty, a nie obrażasz i wypluwasz frazesy. Bo póki co jesteś cienki Bolek.
Gość
13:38, 21.08.2017 r.
Czemu ci wszyscy ekolodzy nie walczą o tańszy gaz do ogrzania domów? Czyżby mieli zapłacone aby nie protestować?
do Energetyk @
14:53, 21.08.2017 r.
Niby wykształcony o wyjeżdża z Sorosem, następny wyznawca teorii spiskowej.
Jak na razie zasypałem Cię argumentami, a ty jak stara baba w kołku to samo prund z węgla najtańszy.

Powtórzę

Francja 60 reaktorów atomowych 0% emisji trujących środków do atmosfery
koszt prądu 0,17 euro za kWh, najlepsza opieka zdrowotna w UE i na świecie

Polska elektrownie węglowe 100% emisji trujących środków do atmosfery, a na dodatek polskie elektrownie węglowe w czołówce największych trucicieli Unii,
tysiące zgonów i chorych Polaków, miliony wydane na leczenie i służba zdrowia w opłakanym stanie

66 miliardów złotych włożyło państwo w ciągu 10 lat w sektor górniczy. Mimo to kopalnie odnotowują straty, sprzedaż węgla spada, właściciele spółek zatrudniają za dużo osób, a sektorem rządzą związki zawodowe - wynika z opublikowanego właśnie raportu NIK. Ale rząd nie widzi problemu.

8 milionów ton węgla sprowadzanego z zagranicy, głownie z Rosji, zasoby polskiego węgla na wyczerpaniu starczy na 50 lat, a ich wydobycie coraz droższe.

koszt prądu koszt prądu 0,13 euro za kWh
po wprowadzeniu przez rząd PIS opłaty węglowej nawet 0,20 euro za kWh

Wszystkie kraje wysokorozwinięte wycofują się z węgla nawet Chiny w trosce o ludność i środowisko, a Polska chce pozostać z węglem technologiami z XIX wieku, i dalej truć i eksterminować Polaków, aby zrobić na złość jakiemuś Sorosowi.

Skąd wy się bierzecie zwolennicy teorii spiskowych i zacofańcy po pseudo studiach?

Tacy specjaliści jak Energetyk @ tylko do łopaty, a nie stanowiska zabierać młodym wykształconym inżynierom, którzy są nadzieją na rozwój, lepszą przyszłość i bezpieczeństwo energetyczne Polski i Polaków przyjazne dla ziemi, wody i ludzi.
Do Energetyk @ 12: 22
15:03, 21.08.2017 r.
To znaczy, że mamy prawo truć i zabijać innych ludzi? Skoro to nie nasze dzieci zachorują, to będzie już OK? Ja się na to nie zgadzam. Już teraz Polska energetyka zabija najwięcej ludzi w Europie, prawie 6000. Dlaczego mamy jeszcze podbijać tę upiorną stawkę, skoro można inaczej, zdrowiej i bezpieczniej? (Uprzedzając prośbę o źródło danych: raport Europe's Dark Cloud)
Energetyk
16:01, 21.08.2017 r.
Skąd nagle taki spęd ekoterrorystów na MO? Jeszcze przed samą tą akcją (opłacaną przez Sorosa) tylko kaktus coś bąknął na ten temat, a teraz nagle wielkie pompowanie tematu w komentarzach. Generalnie pieprzenie nie na temat, ciągłe zadawanie tych samych pytań, straszeniem ludzi i wytrychy słowne.
Radek
17:18, 21.08.2017 r.
Węgiel zabija! Truje i powoduje zmiany klimatu! W Borach Tucholskich doświadczyliśmy ostatnio nawałnicy, jakich dotąd nie notowano. Pięć trupów! Dlaczego, bo przez emisje CO2 jest coraz cieplej.
Rogaś z doliny Roztoki
19:00, 21.08.2017 r.
Radek jesteś głupi czy opłacany, dobrze ?? :tongue:
.
19:16, 21.08.2017 r.
A jak macie sraczkę to też nie jecie węgla, bo zabija?
kaktus
20:41, 21.08.2017 r.
Energetyk, wiem, że wolisz dyskusje na tematy ogólne, gdzie pływasz po temacie, jak kaczka po wodzie, ale, po raz kolejny, proszę o przedstawienie chociaż jednego merytorycznego argumentu, za powstaniem tej inwestycji w tej lokalizacji - domagasz się merytorycznych argumentów, więc najpierw sam je zaprezentuj.
kaktus
20:48, 21.08.2017 r.
Tępy ciulu, pewnie tego nie zauważyłeś, ale mamy, w porównaniu z latami 50-tymi:
1. Demokrację, a więc zdecydowanie większą świadomość społeczną.
2. Pomiary szkodliwości takich inwestycji.
3. Statystyki szkodliwości takich inwestycji.

Ponadto, gwarantuję Ci, że przy żadnej elektrowni, nikt nie będzie chciał się osiedlić, a wartość, potencjalnych działek budowlanych w tym rejonie spadnie do zera, a bowiem dzisiejsze społeczeństwo potrafi oddzielić zakład pacy od domu i wie, co jest korzystne dla jednego i drugiego i dojazd do pracy 40 - 50 km, nie stanowi dla nich problemu, takiego, jaki stanowił w latach 50 - tych czy 60 - tych.

Zatem, jeśli Tyk, byłbyś zainteresowany sąsiedztwem takiej elektrowni, to zapewniam Cię, że jesteś w jakimś statystycznym błędzie, tego typu zachowań.
Henio
22:25, 21.08.2017 r.
Do komentarza "Do Dolka i innych @ 21:25, 20.08.2017" - Z tego co mi wiadomo, to Konkluzje BAT weszły w życie w tym miesiącu :) Pisały o tym ostatnio różne portale energetyczne. Decyzje na budowę elektrowni zostały wydane wiele lat temu. Także możesz mi wierzyć lub nie, ale pozwolenia te nie spełniają standardów BAT.
apostata
01:50, 22.08.2017 r.
kolejny "rząd" który nie dba o interes Polski tylko o swoje stołki. W Niemczech z OZE wytwarza się więcej energii niż produkuje polska energetyka, ale to nic kuzyn i kum prezesa dostaną ciepłe posadki, a głupi lud to i tak kupi.
jacenty
12:52, 22.08.2017 r.
"Z elektrowni węglowych 8 ton rtęci."

a dzieciom w szczepionkach wkłuwa sie pochodne rtęci, które nie są wydalane przez organizm. kumulują się. media straszą chorobami wieku dziecięcego, które zwykle przechodzi się łagodnie. i które wzmacniaja odporność po przechorowaniu.
a szczepienia nie dość że nie chronią w 100%, to czesto są zanieczyszczone, wycofywane serie, dzieci chorują czy umierają - ale o tym milczenie. Związki metali osadzają sie w różnych tkankach, np mózgu i powodują schorzenia neurologiczne. itp.
ale o tym ciiiiisza.
powikłania poszczepienne - dla ciekawskich filmiki utube
gt
12:58, 22.08.2017 r.
".. dojazd do pracy 40 - 50 km, nie stanowi dla nich problemu, takiego, jaki stanowił w latach 50 - tych czy 60 - tych. "


kaktus @

ludzie sie osiedlą przy pracy, zdecydują finanse. dojazd to problem.
1. dawniej byo więcej autobusów za grosze;
2. teraz trzeba mieć samochód
3. za minimalne wynagrodzenie to się nie opyla. a niestety większosci tyle placą.

co lepsze?
powolne trucie weglem czy szybkie bum atomowej elektrowni?
Barbara
13:47, 22.08.2017 r.
Ciekawe skąd będzie się brał węgiel w Ostrołęce :D Jakoś nie przypominam sobie tam kopalni w okolicach :) Czy rozumiecie że ta elektrownia jest obliczona w 100% na węgiel z R O S J I ???

Polska nie jest samowystarczalna energetycznie nawet jeśli chodzi o węgiel. Spójrzcie na dane GUS

Popieram ekologów w 100%. Dość zakłamania w polityce energetycznej Polski
14:51, 22.08.2017 r.
Pozdrawiam wszystkich Państwa komentujących. Niektóre Wasze komentarze są tak
barwne jak klasyka Andersena i podobnie jak one... bajkowe. Poświęciłem trochę
czasu na poszukiwania, i z całą odpowiedzialnością mogę Państwu polecić - krótką
a konkretną a n l i z ę dotyczącą problemów które omawiacie. Materiał opublikowano dnia 1 marca 2017 roku, autorem jest Bartosz Paturej. Tytuł jest trochę przydługi, ale po wklepaniu pierwszych słów - system podpowiada resztę.
"JAKA BĘDZIE POLSKA ENERGETYKA? RZĄDY UCIEKAJĄ OD ODPOWIEDZI -
ZAGROŻENIA NIE ZNIKAJĄ". Czyta się to kilka minut, ale zapewniam że
warto ( ja zarejestrowałem to sobie w komputerze).
Z poważaniem Jerzy Brojek z Ostrołęki dnia 22 sierpnia 2017roku
« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne