« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Piątek, 24 maja 2024 r., imieniny Joanny, Marii, Zuzanny

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Skrzynka skarg: co mam zrobić z porażonym prądem bocianem?

Skrzynka skarg, pochwał i pomysłów:
We wtorek na moją posesję w Nożewie spadł bocian porażony prądem. Długi czas leżał jak martwy, ale po kilku godzinach się ocknął. Niestety nie jest w najlepszej kondycji, a nie mogę uzyskać żadnej pomocy.

Sprawę zgłosiłem do Urzędu Gminy w Olszewie-Borkach, który odmówił mi pomocy. Dzwoniłem też we własnym zakresie do Warszawy, ale nie udało mi się zdobyć pomocnych wskazówek lub bezpośredniej pomocy.

Podałem boćkowi wodę i pożywienie, ale nie chce jeść. Nie umiem zajmować się takim stworzeniem, co mam zrobić z ptakiem, kiedy znikąd nie widać pomocy? Jestem już tym wszystkim bardzo zdenerwowany. Co mają robić ludzie, którzy znajdą się w podobnej sytuacji? Wyrzucić stworzenie na ulicę?

Od redakcji
W sprawie rannego bociana dzwoniliśmy na infolinię poświęconą bocianom, obsługiwaną przez Fundację Przyrodniczą "pro Natura". Jak się dowiedzieliśmy od przedstawiciela fundacji, do ochrony gatunków chronionych, w myśl ustawy o ochronie środowiska, zobligowani są, poza Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska, także wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Z informacji wynika, że do rannego bociana powinien zatem przyjechać pracownik urzędu gminy wraz z gminnym lekarzem weterynarii. Czasami bywa, że u danego osobnika porażonego prądem, taki paraliż może samoistnie ustąpić. Gdy to nie nastąpi, ptak powinien być odwieziony do ptasiego azylu lub uśpiony.

Kwestie pomocy dla dzikich zwierząt nie są jednak jasno uregulowane. W podobnych sytuacjach często jest tak, że każdy odsuwa od siebie trudny obowiązek. Osoba, której leży na sercu los zwierzęcia, bywa pozostawiona sama sobie.

Pytanie o ten konkretny przypadek wysłaliśmy do Urzędu Gminy w Olszewie-Borkach. Czekamy na odpowiedź. Do sprawy wrócimy.

Wyświetleń: 6743
 
09:06, 20.08.2017 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne