« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Wtorek, 14 lipca 2020 r., imieniny Marcelina, Ulryka, Bonawentury

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Tablice z nowymi ulicami już rozwieszone

Na ostrołęckich ulicach sukcesywnie montowane są tablice z nowymi nazwami ulic, które zmieniono w wyniku uchwały dekomunizacyjnej. W pierwszej kolejności nowego patrona - generała Augusta Emila Fieldorfa "Nila" zyskała dawna ulica Gorbatowa.

Z mapy Ostrołęki, ale także wielu innych miejscowości w całej Polsce, znikną kojarzone z komunistycznym ustrojem postaci patronów i wydarzenia.

W przypadku naszego miasta ich miejsce zajmą osoby i organizacje kojarzone m.in. ze środowiskiem niepodległościowym i kościołem, a także lokalnymi postaciami i wydarzeniami.

Nazwy ulic po dekomunizacji:
- ul. gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" (dawna ul. Aleksandra Gorbatowa),
- ks. bp. Ignacego Krasickiego (dawna ul. Jana Krasickiego)
- ks. Franciszka Blachnickiego (dawna ul. Zygmunta Berlinga)
- ul. księcia Mieszka I (dawna ul. Braterstwa Broni)
- aleja Wojska Polskiego (dawna ul. I Armii Wojska Polskiego)
- ul. kpt. Józefa Kozłowskiego "Lasa" (dawna ul. Mariana Buczka)
- ul. Dywizjonu 303 (dawna ul. Wiery Bielik i Tatiany Makarowej)
- ul. Ignacego Jana Paderewskiego (dawna ul. Wincentego Pstrowskiego)
- ul. dr. Jerzego Olszewskiego (dawna ul. Hanki Sawickiej)
- ul. Czwartaków (dawna ul. Batalionu Czwartaków)
- ul. Wrześniowa (dawna ul. 6 Września)
- ul. Majowa (dawna ul. Jana Kędzierskiego)
- ul. Bojowników - nazwa pozostała bez zmian, zmieniono jedynie uzasadnienie.

Mieszkańcy tych ulic nie będą musieli wymieniać takich dokumentów jak: dowód osobisty, prawo jazdy, paszport czy dowód rejestracyjny pojazdu.

O tym, jakie czynności powinno się podjąć w wyniku zmiany nazwy ulicy pisaliśmy w artykule: "Zmiana nazw ulic bez wymiany dokumentów".

Wyświetleń: 7162
 
09:47, 02.08.2017 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

G
11:25, 02.08.2017 r.
Ale te nowe nazwy są poje**ne.
Iwona
12:11, 02.08.2017 r.
Ja myślałam, że ulica Generała Aleksandra Gorbatowa była długa i w niektórych formularzach się nie mieściła. No cóż. Można jeszcze dłuższą wybrać...
..
12:36, 02.08.2017 r.
W dzienniku woj. mazowieckiego Gen. jest z wielkiej litery a na tej tablicy jest gen.
Pawełe
12:37, 02.08.2017 r.
Nie no fajnie, tylko po co?
Jeśli miało to zaspokoić ego rządzących chcących przypodobać się prezesowi to ok.
Jakoś nie widzi mi się taka zmiana, równie dobrze można zmienić nazwę placu "ofiar katastrowy smoleńskiej" (czy jak on tam się nazywa) na "ofiar Katyńskich" jak już tak zmieniamy.

Poza tym są chyba większe problemy w Ostrołęce przykładowo:
MOST
Muzeum Żołnierzy Wyklętych

Gdyby tak "przesunąć" fundusze z muzeum na most to miasto "odetchnęło" by na chwile.
Resztę funduszy przeznaczyć na stworzenie miejsc pracy, nawet niech w Ostrołęce produkują szczotki do toalet, ważne aby firma zatrudniała ludzi


Mam kurczę 25 lat i chętnie bym wrócił to Ostrołęki z mojego "wygnania" ale nie ma po co...
Oraleanale
12:55, 02.08.2017 r.
Pawełe, jak dorośniesz i poznasz pewne mechanizmy rządzące finansami publicznymi, to zorientujesz się jakie głupoty piszesz w sprawie "przesunięcia" funduszy na muzeum.

...a co do "ofiar katastrofy smoleńskiej" to powinno być: "ofiar ZAMACHU smoleńskiego. W szczególności Wielkiego Prezydenta! :tongue:
rety
13:02, 02.08.2017 r.
Brawo! W końcu ktoś się za to wziął. Precz z komuną. W Ostrołęce jeszcze sporo tego gwna jest.
rety
13:05, 02.08.2017 r.
Pawele, zmiany ulic reguluje ustawa. nie chodzi tu o ego rządzących a o odrobinę przyzwoitości, często patronami ulic byli oprawcy komunistyczni, chciałbyś mieszkać przy ulicy na cześć mordercy np swojej babci czy dziadka? nie zdziwię się że masz to głęboko, i pewnie pajacujesz pod sejmem.
Oraleanale
13:07, 02.08.2017 r.
.

Czy nie widzisz, że działania PiSu prowadzą w prostej linii z powrotem do PRLu?


.
Piotrowicz
13:09, 02.08.2017 r.
Jak będziesz tak jawnie występował przeciw komunizmowi to w końcu rządzący się za ciebie wezmą, nie można występować przeciwko Prawu i Sprawiedliwości.
...
13:12, 02.08.2017 r.
Centralizacja władzy
Upaństwowienie firm i banków
Zawłaszczenie telewizji publicznej dla potrzeb partii
Partyjna kontrola nad wymiarem sprawiedliwości
...

toż to są rozwiązania żywcem przenoszone z najmroczniejszych czasów komuny
Oraleanale
13:14, 02.08.2017 r.
Czy Gorbatow był mordercą twojej babci? :wassat:
Dlaczego
13:19, 02.08.2017 r.
Dlaczego nazwy ulic na tablicach są niezgodne z tymi opublikowanymi w dzienniku?
Czy jest to tylko wprowadzanie ludzi w błąd, czy może złamanie prawa?
Dolek
13:45, 02.08.2017 r.
Ot jeszcze jedna z tych " udanych i niezbędnych " inwestycji PiS-u w naszym mieście. Mamy nowych-starych bohaterów i patronów ulic. Ja już nawet nie chcę tego komentować ale nie wiem czy zauważyliście , że Rosyjska Duma chce podjąć uchwałę ograniczającą i zamrażającą wszelkie kontakty gospodarcze i sprowadzające do minimum współpracę polityczną z naszym krajem. Jest to odwet za demontaż rosyjskich pomników na terenie Polski. Ot na nasze miejsce wejdą firmy Czeskie, Niemieckie, Słowackie , Węgierskie a my będziemy tylko dumni z naszej martrologii, niestety tą martyrologią długo nie da się wyżyć.
Do Dolek
14:20, 02.08.2017 r.
Dolek skoro tak błyskasz wiedzą to może powiesz nam co i ile eksportujemy do Rosji? :tongue: zapewne jest tego mnóstwo..... :tongue: albo które z naszych firm mają inwestycje na terenie Rosji? :wassat:
Dolek
14:33, 02.08.2017 r.
Stosunkowo niedawno wysyłaliśmy tam żywność ( przetwory mleczne, owoce warzywa, mięso ) , maszyny, kosmetyki, cement, leki, odzież i tekstylia. Byliśmy jednym z głównych eksporterów tych artykułów do Rosji. Niestety od jakichś 10 lat na arenę wkroczyła nasza nieudolna polityka wobec Rosji , która to zaczęła nas relegować z tamtego rynku. Wchodzą Niemcy, Czesi i Słowacy.
obserwator
15:12, 02.08.2017 r.
Polacy jak zwykle cwani w gębie, a potem mądrzy po szkodzie..ciekawe skąd te 3 rozbiory i 45 lat sowieckiej dominacji się wzięły bo nie z potęgi gospodarczej chyba, a raczej ze słabości tego państwa ,małości obywateli i nienawiści rodaka do rodaka.Prawda jest taka, że Rosja bez problemu da sobie radę bez Polski bo z Polską nikt nigdzie się nie liczy a z Rosją liczy się cały świat.I nie ma co się popisywać ani kozakować w jakim to wielkim i potężnym kraju żyjemy..
123
15:33, 02.08.2017 r.
Obserwator - bolesne ale prawdziwe. Większość znajomych kierowców jeździ z towarem na wschód, w tym do Rosji, niedługo się skończy dzięki naszej władzy,
kaktus
16:24, 02.08.2017 r.
Dalej machajmy sobie szabelką, to na pewno zwiększy nasze PKB.
kaktus
16:27, 02.08.2017 r.
rety, przecież mamy, na wjeździe do Ostrołęki, od strony Warszawy, rondo imienia bandyty, tylko tego Waszego, a nie tego ich, ale bandyta, to, po prostu bandyta.

Jeśli zaś, do bandytów zaliczasz Wierę Bielik i Tatianę Makarową, to jesteś niespełna rozumu.
No
18:03, 02.08.2017 r.
Jasne że bandytki :). Mordowały niemców - nazistów.
18:41, 02.08.2017 r.
gen. z małej litery jest prawidłowo
Mo
20:11, 02.08.2017 r.
Może i jest prawidłowo, ale niezgodnie z tym co jest w dzienniku województwa mazowieckiego.
Czyli w dzienniku jest błąd?
Nawet jeżeli tak jest, to nie zwalnia to od stosowania zapisów opublikowanych w tym dzienniku.
do "rety"
21:56, 02.08.2017 r.
Jesteś chyba odrobinę niedo.ozwinięty. Wg mnie CI co oddali swoje życie w walce z faszyzmem są równi (bez względu na przynależność organizacyjną, czy światopogląd) pod względem zasług dla SWOJEJ OJCZYZNY POLSKI, a oprawcy w stylu "łupaszki", czy inni "pseudopatrijoci" nawet ci w czarnych sukienkach zdzierający za pochówek nawet od najbiedniejszych po prostu BANDYTAMI.
Beti
22:15, 02.08.2017 r.
Gorbatowa jeszcze dlugo bedzie Gorbatowa.Spytaj kogos o ulice Nila?Przez cale zycie zdarzylam sie przyzwyczaic,teraz drugie tyle bede sie odzwyczajac.
Narodowiec
23:46, 02.08.2017 r.
Trochę to przykre dla mnie, ale w sprawach polsko-rosyjskich mam zdanie zbieżne z pisującymi tu lewicowcami. (Nawiasem mówiąc, w myśl zasady kochaj grzesznika nienawidź jego grzechu, nienawidzę i gardzę ich lewackimi poglądami na życie a nie nimi samymi) Z Rosją powinniśmy współpracować, a to nie tylko na polu gospodarczym, w Rosjanach zaś powinniśmy szukać sobie przyjaciół a nie wrogów. Machanie szabelką - jak ktoś słusznie zauważył - tylko nas ośmiesza i zawstydza przed narodem rosyjskim. Nie powinniśmy utożsamiać Rosjan z komunizmem, gdyż oni ponieśli jeszcze większą ofiarę od nas. Żaden ze znajomych mi sybiraków nie żywi nienawiści ani choćby żalu do Rosjan. Nie są oni zaborczym narodem i nie mają żadnego interesu by nas napadać. Chyba że jako odpowiedź na nasze akcje zaczepne; nasze czyli natoskie, czyli czyje tak naprawdę?
Temperówa
07:51, 03.08.2017 r.
Problem jest głębszy.
Otóż, statystyczny Rosjanin nie jest agresywny i zaborczy ale ruskie elity już tak. Rząd w Rosji nie jest odzwierciedleniem poglądów narodu bo tym kraju nie ma demokracji. Są za to siły, które kusi potęga wynikająca z zarzadzania tak wielkim i bogatym w surowce krajem. To są ogromne interesy.
To dlatego na najwyższych stołkach mają Putina a nie Gorbaczowa
Dolek
08:46, 03.08.2017 r.
Słubice-most a za mostem jest już niemiecki Frankfurt. Tam ul.Róży Luksemburg krzyżuje się z Aleją K.Marksa. Republika Federalna ma większe zmartwienia niż zmiany nazw ulic.Tylko "prawdziwi Polacy" mają kupę forsy na wymianę nazw no i ludność musi papiery zmieniać swoim kosztem.
kaktus
11:45, 03.08.2017 r.
To wszystko bierze się z narodowych kompleksów, który PiS jest emanacją, a którymi to kompleksami, szach uje pozostałych. To, że zmieniamy nazwy takich ulic jak I Armii Wojska Polskiego, Wiery Bieli i Tatian Makarowej, gen, Gorbatowa itd. itp. - długo by wymieniać - świadczy o tym bardzo dobitnie - naród, który chce uciekać przed swą własną historią, sam siebie pozbawia zdolności rozsądnego myślenia - przedwczoraj oglądałem rozmowę z jedną z uczestniczek Powstania Warszawskiego, ps. "Pączek", która miała za zadanie roznoszenie rozkazów, skazujących między innymi, szmalcowników, folksdojczów i innego autoramentu zdrajców i przestępców - przecież Polaków, a nie kosmitów - przyjmijmy to wreszcie do wiadomości, że wśród Polaków, też zdarzały się k a n a l i e.
tępiciel lemingów
19:40, 03.08.2017 r.
Słubice-most a za mostem jest już niemiecki Frankfurt.
A ile tam jest ulic z nazwami takimi jak Gorbatowa?
« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne