« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Niedziela, 14 kwietnia 2024 r., imieniny Bereniki, Waleriana, Jadwigi

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Firmy spod Ostrołęki kupują drewno z Puszczy Białowieskiej

Sześć firm z powiatu ostrołęckiego znalazło się na opublikowanej przez serwis oko.press liście odbiorców drewna z wycinanej Puszczy Białowieskiej.

Ustalanie kto kupuje drewno z Puszczy Białowieskiej zajęło kilka miesięcy. Dane dotyczące odbiorców surowca próbowało uzyskać wiele redakcji i organizacji pozarządowych. Lasy Państwowe odmawiały jednak udzielenia szczegółowych informacji zasłaniając się tajemnicą przedsiębiorstwa.

Szczegółowe dane wraz z interaktywną mapą opublikował serwis oko.press prowadzony przez Fundację Ośrodek Kontroli Obywatelskiej OKO.

- Od początku roku drewno z nadleśnictwa Białowieża kupiło 126 firm, głównie ze wschodniej i południowo-wschodniej Polski. Średnie i małe firmy to tartaki, zakłady produkcji palet, przedsiębiorstwa budowlane i wielobranżowe - podaje serwis oko.press.

Na przygotowanej przez oko.press mapie znalazło się sześć podmiotów z powiatu ostrołęckiego. Pięć z nich prowadzi działalność na terenie gminy Lelis we wsiach Dąbrówka, Szafarczyska (dwie firmy), Łęg Starościński i Siemnocha. Szósty podmiot ma swoją siedzibę w Rabędach (gm. Troszyn). W naszym regionie odbiorców drewna z wycinanej Puszczy Białowieskiej jest więcej. Na mapie znalazły się firmy m.in. z Miastkowa, Młynarzy, Długosiodła okolic Sypniewa, Krasnosielca czy Śniadowa.

W Puszczy Białowieskiej od kilku miesięcy trwa wycinka drzew. Pomimo wydanego przez Trybunał Sprawiedliwości UE nakazu jej wstrzymania, prace nadal trwają. Miłośnicy przyrody własnymi ciałami blokowali wywóz z Puszczy Białowieskiej ściętych drzew. Jak mówią ekolodzy, ich protest jest formą obywatelskiego nieposłuszeństwa przeciwko - w ich opinii - nielegalnej kontynuacji wycinki.

Więcej informacji na stronach oko.press..

Poniżej interaktywna mapa opublikowana przez serwis oko.press.

Wyświetleń: 19586
 
09:55, 15.08.2017 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne