« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Wtorek, 14 lipca 2020 r., imieniny Marcelina, Ulryka, Bonawentury

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Radny-dozorca nadal z pensją wiceprezesa

Radny miasta Dariusz BralskiRadny Dariusz Bralski zatrudniony w Ostrołęckiej Spółdzielni Mieszkaniowej jako pracownik fizyczny, pobiera pensję wiceprezesa OSM, pomimo iż w 2015 r. został z tej funkcji odwołany. Dzieje się tak, bo rada miasta nie zgodziła się na zmianę warunków umowy o pracę. Sprawa trafiła do sądu.

Dariusz Bralski w OSM pracuje od ponad 35 lat. Jest byłym członkiem Sojuszu Lewicy Demokratycznej wyrzuconym z partii w 2011 roku za zbytnią sympatię do prawicowych polityków, którzy przejęli władzę w mieście po wygranych przez Janusza Kotowskiego wyborach na prezydenta Ostrołęki w 2010 roku.

W spółdzielni Bralski zatrudniony był jako konserwator, a w ostatnich latach piastował także stanowisko dozorcy. Gdy został radnym, przekonał do siebie członków spółdzielni i w sierpniu 2012 roku został jej wiceprezesem. Był to trudny czas zarządzania. Wewnętrzne konflikty często wypływały na zewnątrz, a zarząd oskarżany był - głównie anonimowo - o działania na szkodę lub zwykłą pogoń za pieniędzmi. W styczniu 2015 roku na żywo z Ostrołęki swój program interwencyjny o tym, co dzieje się w Ostrołęckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, transmitowała stacja TVP Info. Ówczesny wiceprezes Bralski (ani prezes Zieliński), nie znalazł jednak czasu na spotkanie przed kamerą. Z końcem czerwca 2015 r. w spółdzielni zmienił się zarząd, a na stanowisko prezesa powróciła Janina Zambroń. Jedną z pierwszych decyzji nowego zarządu było odwołanie Dariusza Bralskiego z funkcji wiceprezesa. Kwestią czasu pozostawała decyzja o tym, czy Bralski w ogóle w spółdzielni pozostanie i wróci do dawnych obowiązków.

Konflikt radnego Dariusza Bralskiego ze swoim pracodawcą czyli Ostrołęcką Spółdzielnią Mieszkaniową znany jest szeroko w Ostrołęce. Rada miasta dwukrotnie nie wyraziła zgody na zwolnienie go z pracy: w sierpniu 2015 r. i marcu 2016 r. W związku z tym Bralski, nadal zatrudniony w OSM, ale już jako pracownik fizyczny, cały czas pobiera pensję wiceprezesa. W ubiegłym roku, pełniąc taką funkcję zarobił - jak podał w oświadczeniu majątkowym - ponad 92 tys. zł.

Rada miasta naruszyła prawo
Ostrołęcka Spółdzielnia Mieszkaniowa decyzję rady miasta zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Sprawę wygrała.

Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że zaskarżona uchwała została wydana z naruszeniem prawa. Ponadto zasądził od Rady Miasta Ostrołęki na rzecz OSM kwotę 797 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania. W ocenie sądu w przedmiotowej sprawie doszło do istotnego naruszenia przepisu art. 25 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym (przepis tej ustawy brzmi: "Rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymaga uprzedniej zgody rady gminy, której jest członkiem. Rada gminy odmówi zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, jeżeli podstawą rozwiązania tego stosunku są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu.").

To nie koniec sądowej batalii
Wszystko wskazuje jednak na to, że to nie koniec sprawy. Radni ponownie nie chcą pozwolić na obniżenie pensji swojemu koledze. Podczas ostatniej sesji zdecydowali o odwołaniu się od wyroku WSA i złożeniu skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Przeciwny tej decyzji był jedynie Łukasz Kulik.

- Patrząc na działania OSM, trudno zarzucić im mściwość czy złośliwość, bo jednak zdecydowali o przywróceniu radnego na poprzednie stanowisko pracy. W całej sprawie bulwersujące jest jednak to, że na jednym z festynów, który odbył się ostatnio, nasz kolega dość ostro mówił o jakichś układach funkcjonujących w spółdzielniach mieszkaniowych, natomiast od kilkunastu miesięcy jest pracownikiem, który notorycznie przebywa na zwolnieniu chorobowym, a pobiera pensję wiceprezesa. Sytuacja ta jest bardzo nie w porządku wobec mieszkańców naszego miasta. Uważam, że nie powinniśmy wnosić tej skargi. Tę kasację i tak przegramy, a cała sprawa jedynie odwlecze sprawę w czasie, a pensję będzie pobierał przez kolejne miesiące - powiedział radny Łukasz Kulik.

W obronie Bralskiego stanął tylko radny Dariusz Maciak.

- Będę głosował - tak jak poprzednio - za radnym. Trudno nie zauważyć ogromu złej woli wobec tego człowieka z wewnątrz tego zakładu. W spółdzielni mieszkaniowej były stanowiska, które odpowiadały kwalifikacjom zawodowym i wykształceniu Darka, istniały wolne stanowiska, które pozwalały na jego zatrudnienie, ale spółdzielnia zdecydowała inaczej. Ja rozumiem, że zmienia się władza, że ktoś kogoś chce kopnąć w d...ę, za przeproszeniem. Jak mam okazję, to mówię "nie", tak po prostu, po ludzku - zaznaczył Maciak.

Na obradach nie byli obecni ani przedstawiciele Ostrołęckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, ani Dariusz Bralski. Ostatecznie radni podjęli decyzję głosami: 13 za przy 1 przeciwnym (Łukasz Kulik), 2 wstrzymanych. Dwie osoby nie wzięły udziału w głosowaniu.

Co na to władze OSM?
O komentarz poprosiliśmy Janinę Zambroń, prezesa Ostrołęckiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

- Rada miasta ma takie prawo, bo ten wyrok podlega kasacji. Natomiast był on bardzo korzystny dla spółdzielni, uwzględnił całokształt tej sprawy. Był sprawiedliwy - powiedziała Janina Zambroń. - My z niecierpliwością oczekujemy na rozstrzygnięcie, dlatego że musimy ostatecznie już załatwić sprawę zatrudnienia i wynagrodzenia naszego radnego Ostrołęki - dodała prezes.

Wyświetleń: 13259
 
11:56, 02.08.2017 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

ggggggg
12:09, 02.08.2017 r.
:crying: :crying: :crying: :crying: do czego to doojszlo :crying: :crying: :crying: :crying:
12:11, 02.08.2017 r.
czy jak bralski przegr sprawę to odda kasę z wypłaty od tego momentu co sprawa sądowa była założona? czy może rada miasta odda kasę SM ? bo ja jako mieszkaniec daje kasę z podatków na mueum :( :angry:
mieszkaniec
12:11, 02.08.2017 r.
Wstydźcie się radni zmuszać mieszkańców spółdzielni do płacenia pieniędzmi z czynszu taakiej pensji dla BRALSKIEGO. Jak chcecie to za swoją kasę go sponsorujcie !
mieszkanka
12:22, 02.08.2017 r.
Zgadzam się Wstyd jeden wielki Wstyd !! Niech Radni płacą Panu Bralskiemu a nie My mieszkańcy. Co za miasto.
Mieszkaniec
12:24, 02.08.2017 r.
Czy pan bralski, zdaje sobie sprawę, że to są nasze pieniądze- mieszkańców , na ktore ciężko pracujemy. Chłopie miej na koniec odrobine honoru!
Dolek
12:27, 02.08.2017 r.
To jest po prostu nieprawdopodobne. To znaczy, że decyzją rady miasta Ostrołęki pan Bralski nie pracując na stanowisku do którego się zobowiązał w stosunku do Spółdzielni Mieszkaniowej pobiera od tejże Spółdzielni wysoką pensję w zasadzie mu w tej chwili całkowicie nienależną i to od 2 lat. Kuriozum jest to, że ta pensja jest wypłacana ze składek wszysytkich lokatorów, którzy lat są członkami tejże spółdzielni. Tu powinni zadziałać członkowie spółdzielni i zakończyć tę niezdrową sutuację żądając natychmiastowego zakończenia całej sprawy " Bralskiego " i zwrotu nienależnych mu pieniędzy.
Brawo Kulig
12:28, 02.08.2017 r.
Jedyny myślący w radzie jest Ł . Kulig i brawo dla niego. Za normalne myślenie .
Jak taki gość jak pan B . może pobierać takie pensje a nie być już na stanowisku prezesa lecz ciecia i jeszcze ciągle na zwolnieniach lekarskich.
Nagłośnić to w telewizji TVN tym chętnie się zajmnie.
M@
12:38, 02.08.2017 r.
Do Mieszkaniec.
Cóż, jaki obywatel taki honor.
Chama ze wsi można wygonić, ale wsi z chama już nie ;-)
ela
12:40, 02.08.2017 r.
Przecież ten ciec nie ma honoru tak jak i jego poplecznicy {większość rady} to chlew śmierdzi .Dobra zmiana. to jest kradzież pieniędzy każdemu członkowi spółdzielni,to skur ,,,syństwo Dyzma z wykształceniem bez wiedzy
kaktus
13:03, 02.08.2017 r.
Zastanawiam się, czy w tej sprawie wydał opinię dział prawny ratusza, a jeśli tak, to jak on brzmiał, bo przepis jest jednoznaczny i takie zwolnienie może nie być zasadne, tylko w przypadku jeśli nastąpiło w związku z pełnieniem mandatu radnego - na co więc liczy Rada Miasta, że sąd wyda orzeczenie sprzeczne z obowiązującym prawem?

Ci ludzie, nie uczą się nawet na własnych błędach, vide casus Radnej Rosak, za upór w sprawie której miasto poniosło, oprócz diet, które radna pobierała, również koszty dwóch postępowań sądowych, obydwu oczywiście, przegranych.

Gdyby Ci radni, ponosili odpowiedzialność materialną za trwonienie naszych pieniędzy, to na pewno inaczej by to wyglądało, a tak, to co im szkodzi, przecież nie poniosą za te swoje decyzje żadnych konsekwencji, w przeciwieństwie do nas, mieszkańców.

Uważam, że po uprawomocnieniu się wyroku, Spółdzielnia Mieszkaniowa, powinna zaskarżyć miasto.
Elo
13:09, 02.08.2017 r.
Mozna odlaczyc sie od tej spoldzielni i zalozyc wlasna wspolnote. Nie dawac oszustom i kolesiom partyjnym nabijac wlasnych kieszeni z wlasnych skladek.
Chcieliscie laweczke pod blokiem? Nowy chodnik lub parking? Nie ma pieniedzy bo poszly na pensje dla ciecia...
jakataka
13:14, 02.08.2017 r.
Płaczecie, a w nadchodzących wyborach i tak pójdziecie głosować jak zawsze.
Wybraliście, to się teraz zrzucajcie na kaskę dla radnych.
W tym kraju zawsze kogoś doją z mamony.
egon
13:18, 02.08.2017 r.
I niech ktoś powie że cieć to zły zawód
Pażdzioch
13:36, 02.08.2017 r.
wiedział co robi zadając się z pisem :laughing: :laughing:
Janosik
13:44, 02.08.2017 r.
Rada PiSlegatów powinna odznaczyć dozorcę medalem podobnie jak Macierewicz swojego Misiaczka. Taki fachman wkręcony w lepszy układ powinien być już wiceprezesem Ostrołęckiej Trampoliny Baranich Stanowisk. Z taką władzą i zarobkami to i można k...a pożyć.
13:54, 02.08.2017 r.
Panie Bralski, czy nie ma Pan poczucia wstydu, czy honor, jakim się Pana zasłania musi być taką fasadą do granic. Wielu mieszkańców i lokatorów SM ledwo wiąże koniec z końcem, płaci czynsz z ostatnich groszy, a Pan jesteś człowiekiem bez honoru!!!!! Proszę mi (nam) wierzyć w przy wyborach do RM, jeśli Pan wystartuje przypomnimy Panu trwonienie naszych ciężki zarobionych pieniędzy. Wstyd! były komunista!!! za sterami władzy, jako wyborca PIS, od lat popierający Prawo, Sprawiedliwość i ludzi honoru apeluję do władz naszego miasta, Ludzi mądrych, wykształconych, rozumiejących ból i cierpienie, nie popierajcie takich ludzi. To głęboki wstyd i hańba dla nas walczących o sprawiedliwość
asaf
14:00, 02.08.2017 r.
na zwolnieniu lekarskim a po parku w dni spoldzielczosci skakal jak kozica --gdzie ZUS--sie pytam???????? a zreszta to czlowiek bez honoru jesli go ktos zna to wie a ja go znam doskonale rada miasta wstyd wstyd wstyd!!!!!!!!!!!!
ZUSik
14:14, 02.08.2017 r.
Drodzy Państwo,
Dojenie ma również znaczący wpływ na przyszłą emeryturę wszelkiej maści misiewiczów. Przecież składki emerytalne liczone i odprowadzane są od aktualnych poborów pana radnego. Nie sądźcie, że taka zasłużona dla miasta figura będzie pobierać świadczenia w wysokości najniższej krajowej... przecież się /#rwa/ spracował :( Od wczoraj słychować w tv o medalach im. Bartłomieja Misiewicza. Temu panu się na pewno należy !!! I jeszcze setce z tego miasta.
x
14:31, 02.08.2017 r.
Co to za rada miasta która nie dba o interesy mieszkańców a tylko naraża ich na zbędne wydatki. Do d...y z taką radą.
s
14:37, 02.08.2017 r.
A jaki lekarz wydaje mu te zaświadczenia ? Proponuję ZUSowi wziąć się za tego lekarza, to może się zaraz okazać, że radny jest zdrów jak ryba.
krzys
14:53, 02.08.2017 r.
Nie ma dyżurnych trolli? Nie bronią swego miśka, to miasto już nie na psy tylko na bure suki schodzi. :tongue:
Krzyś
15:17, 02.08.2017 r.
ŁUKASZ CHŁOPIE MASZ JAJA I MÓJ GŁOS W WYBORACH.bralski jest emanacją pisdzielców.
Xxx
15:37, 02.08.2017 r.
Dlaczego nikt sie nie zainteresuje OSM Parkowa tam się jiz od lat dzieją niestworzone rzeczy
Adam
15:44, 02.08.2017 r.
P.Łukaszu ma Pan mój głos rownież,myślę że mieszkańcy wreszcie się opamiętają w kolejnych wyborach
16:31, 02.08.2017 r.
Jaki wstyd!? Od kiedy swinie maja wstyd?
Bob
16:32, 02.08.2017 r.
Wybraliscie tych ludzi kilka razy to teraz widzicie obraz miasta , nedza brud I towarzystwo wzajemnej adoracji dzielace sie pieniedzmi mieszkancow . Nie wazne czy jestes hamem prostakiem czy pospolitym zlodziejem koledzy cie popra bo jestes jednym z nich. Alleluja I do przodu .
gość
16:48, 02.08.2017 r.
Super jak się lekką ręką rączką wydaje pieniądze mieszkańców. Takie numery się dzieją tylko w pisowszczyźnie. Mam nadzieję , że ludzie się opamiętają i mądrze wybiorą następców.
Obiektywny
17:00, 02.08.2017 r.
Radni miejscy wybierani są po to przez mieszkańców by je godnie reprezentowali i nie działali na ich szkodę. OSM płacąc Panu Bralskiemu tak wysokie uposażenie z czynszu wszystkich spółdzielców po prostu ich okrada, na co członkowie spółdzielni nie powinni pozwolić. To jest zwykłe cwaniactwo.Dziwię się ,że radni te złodziejstwo popierają. Tylko radny Pan Kulig właściwie spełnia swój mandat. W następnych wyborach będę go popierał. Nie jest to działanie w/g prawa i sprawiedliwości.
...
17:23, 02.08.2017 r.
Kto głosował na tych radnych???
Znów przed wyborami wam obiecają gruszki na wierzbie a wy polecicie głosować na tych samych .... i znów będziecie narzekać.
"Ciemny lud" wybierze "Panów"
brexit
17:59, 02.08.2017 r.
To jakieś kuriozum.
Najgorsze w tym wszystkim jest co innego.Przecież jak nie radny Bralski to ktoś inny będzie tę funkcję pełnił i społdzielcy będą dalej strzyżeni do gołej skóry.

A po drugie.W Nowym Jorku jest 51 radnych.Miasto ma 8,3 miliona mieszkańców.
Ostrołęka z liczbą mieszkańców 55 tysięcy powinna mieć 0,3 radnego.Czyli wcale.
Kiedy do was ludzie dotrze ,że w mieście takiej wielkości radni nie są do niczego potrzebnil.Wystarczy wybrać prezydenta.I niech sobie sam resztę ludzi dobiera.
Liczba urzędników zmniejszona czterokrotnie.
A Wy się tu użeracie czy lepiej jak Wasze peiniądze marnuje Malinowski , Nowak czy Kowalski.
Chyba nikt z Was nie jest na tyle naiwny ,żeby nie wiedzieć ,że następna władza po miesiącu miodowym zacznie robić dokładnie to samo.
M
18:19, 02.08.2017 r.
Kasa z naszych podatków na to idzie a i tak wiadomo, jaki bedzie efekt. Gratuluję Panu Kulikowi odrębnego i trafnego zdania :-)
homer
18:37, 02.08.2017 r.
A po bralskim, jak po kaczce :tongue:.Ma wszystkich centralnie w d :wink:.
Slim
19:54, 02.08.2017 r.
Rozumiem waszą wdzięczność. Bralski zawsze na święta miał dla was kaszę, cukier jakieś konserwy. Dlatego jak jest tak obłożonie chory to go tak wspieracie finansowo.:)). Drogo was kosztują usługi Bralskiego, płatnicy czynszów. Nawet hotelach 5 gwiazdkowych źaden cieć nie zarabia takich pieniędzy.Powinniście być dumni z tak wybitnego dozorcy.Zna swoją wartość
waldek
21:06, 02.08.2017 r.
pamietam jak paprał studia w Ostrołęckiej kuźni talentów na WSAP. Nie wiem co ten człowiek tam robi i czym sie zajmuje. Na pewno lepiej by mu wychodziło wymienianie liczników na wodę w lokalnym blokowisku.
21:23, 02.08.2017 r.
dziwie sie i czlonkom spoldzielni i wyborcom tego pana.Nikt go w teczce nie przywiozl i obsadzil na stanowisku prezesa ani tez nie obsadzil na stanowisku radnego.Wnioski prosze wyciagnac we wlasnym zakresie.
mieszkaniec O-ki
21:38, 02.08.2017 r.
Powinien D.BIL i reszta PISowskich radnych przypomnieć sobie jak postąpili ze śp. Sławkiem Kotem. Ten s.kinsyn ma tamtego człowieka na sumieniu razem ze swoimi kolesiami radnymi którzy teraz dają cieciowi z pieniędzy członków OSM tak duże wynagrodzenie.
OSM powinien zaskarżyć RADĘ Miasta do zwrotu nieprawnie cieciowi wypłaconych pieniędzy, a ZUS powinien tego DYZMĘ wysłać na specjalistyczne badania i zarządać zwrotu nielegalnie pobranych zasiłków.
były pracownik OSM
21:49, 02.08.2017 r.
Obecna prezes niech nie wypowiada się o załatwianiu spraw bo wiadomo jak je u mię załatwiać. Zapomiała jaką kasę wzięła odchodząc na emeryturę 85000,00, a dziś będąc na emeryturce bierze pokaźną kwotę
Heniek
22:04, 02.08.2017 r.
Kaktus forumowy błazen ciąg dalszy......... :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing:
abc
23:07, 02.08.2017 r.
Jak wam nie wstyd radni miasta ostrołęki:( Jak nie wsyd panu, panie b.
bob
23:38, 02.08.2017 r.
Brawo Łukasz Kulik. Niezależny w myśleniu i jedyny któremu nie zabrakło odwagi w tak oczywistej sprawie. Popieram zdecydowanie.
Mieszkaniec spółdzielni
00:07, 03.08.2017 r.
Mam nadzieje i bardzo chciałbym aby sąd zarządził zwrot i wyrównanie uposarzen pobranych od OSM do właściwej pensji na koszt RADY MUASTA...!!!! ciekawe czy koledzy mieliby takie miny uśmiechnięte
kl
06:40, 03.08.2017 r.
Tak to jest drodzy mieszkańcy.Oni poierają się nawet w sprawach wołających o pomstę do nieba.Wyciągają pieniądze z kieszeni biednych ludzi, emerytów i rencistów bez zmrużenia oka.Każdy z tej 13-stki popierającej dozorcę w niedzielę idzie do kościoła, niektórzy czytać będą podczas nabożeństw ,,święte księgi,, oczyszczając się duchowo.A nam pozostaje bieda dnia codziennego,która tych radnych nie dotyczy.Panie Maciak za co bierze Pan ogromną kasę na basenie?
Podatnik
06:59, 03.08.2017 r.
Skandal za pieniądze podatników. Nigdy nie zagłosuję na PIS.
L.
07:02, 03.08.2017 r.
panu b,na pewno pensję na chorobowym wypłaca pracodawca. Każdy pracodawca zatrudniający ponad 20 osób ma uprawnienia do wypłaty. Po upływie 6 mc sprawa przechodzi do zus.
07:18, 03.08.2017 r.
Panie Bralski niech spojrzy pan w lustro na swoją chamską zakazaną gębę. Jak Panu nie wstyd brać takie pieniądze za ,, nic nierobienie, ,. To są pieniądze lokatorów, najczęściej biednych emerytów ktorzy ledwo wiążą koniec z końcem. Musi się pan pogodzić z tym ze prezesem się tylko bywa , nikt się nie rodzi prezesem. Niech panu podpowiedzą najbliżsi ze to tak poprostu nie wypada .
Ostroleczanin
07:47, 03.08.2017 r.
Jedyny człowiek, który ma odwagę mówić głośno i piętnować głupoty jakie robi rada miasta z Kotoskim na czele jest Łukasz. A honoru i wstydu oraz odrobinę kindersztuby to nieoczekujcie od bralskiego bo on porostu tego nie posiada
Wojtek
08:07, 03.08.2017 r.
A gdzie są inni radni oprócz Kulka to marionetki dbający o swoje interesy wyborco zastanów się jak wybierasz i nie daj się wykorzystać
@@@
09:20, 03.08.2017 r.
Łukasz brawo jedyny rozsądny w tej radzie.
Ps. Czas na zmianę w radzie - podziękować tym zawodowcom od brania diet.
Prawda
09:41, 03.08.2017 r.
No proszę jaka piękna cisza. :laughing: :laughing: :laughing:
ktoś
10:07, 03.08.2017 r.
ciekawe wyniki głosowania radnych 13 za jeden przeciw ,wszyscy w obronie kolegi
10:33, 03.08.2017 r.
BRAWO PAN KULIG .NA PREZYDENTA W NASTĘPNYCH WYBORACH.
14:35, 03.08.2017 r.
Interes partyjny jest ważniejszy ( bo w radzie miasta popiera prezydenta) niż okradanie prywatnych obywateli którzy ze skład czynszowych finansują zarząd SM i cała rzesze pracowników spółdzielni i kiedy takie i inne anomalie np. członkowie rad nadzorczych spółek miejskich i państwowych PIS zlikwiduje- naród na to czeka i ludzie o tym wiedzą?
Kasjer
14:37, 03.08.2017 r.
A może byś tak panie Bralski coś od siebie powiedział i wyjaśnił w tym temacie bo nie wątpię , że to czytasz.
Do kasjer
15:28, 03.08.2017 r.
Od siebie to on nic nie napisze bo on wysłowić się nie umie. Chyba, że mu ktoś napisze
geos
20:25, 03.08.2017 r.
kij ma dwa końce - okresy zasiłkowe nie dowartościują kapitału emerytalnego. Albo rybka albo pipka. Można brać kilka tysięcy zasiłku, który formalnie wynagrodzeniem nie jest, a w przyszłości mieć żal, że kasy mało
« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne