« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Wtorek, 14 lipca 2020 r., imieniny Marcelina, Ulryka, Bonawentury

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

"Kurier Mazowiecki" o zmianie nazw ulic w Ostrołęce (wideo)

Fot. kadr "Kurier Mazowiecki"Z mapy Ostrołęki zniknęły już tablice z nazwami ulic upamiętniającymi postaci i wydarzenia związane z komunistycznym ustrojem. Część mieszkańców chwali zmiany, inny uważają, że po tylu latach zmiany nie były potrzebne. O sprawie informował "Kurier Mazowiecki".

Kilka ulic zyskało tylko kosmetyczne zmiany i z ich przyswojeniem mieszkańcy na pewno nie będą mieli kłopotu. Tak jest np. w przypadku dawnej ulicy I Armii Wojska Polskiego, która w wyniku dekomunizacji stała się aleją Wojska Polskiego.

Ratusz informuje jednak, że zmiany były konieczne, bo funkcjonowanie takich nazwisk jak Berling czy Gorbatow nie przystoi w naszym mieście i zmiana jest moralnym obowiązkiem. Samorząd uspokaja też, że nie ma konieczności wymiany dokumentów.

- Zmiana nazw ulic nie ma żadnego wpływu na dokumenty, które zachowują swoją ważność - dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu - uspokaja Wojciech Doroboiński, rzecznik prasowy ratusza.

Pamiętać należy jednak, aby o zmianie nazwy ulic poinformować bank, urząd skarbowy, dostawcę energii i gazu czy ZUS.

Więcej na ten temat w "Kurierze Mazowieckim".

Wyświetleń: 2578
 
10:25, 09.08.2017 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

ksionc
10:38, 09.08.2017 r.
komu przeszkadzał Gorbatow?
mieszkaniec O-ki
12:02, 09.08.2017 r.
Konieczna jest zmiana pseudowłodarzy naszego miasta, a nie zmiana nazw ulic. Dorobiński nigdy nie wiedział co mówi a już na pewno nie wiedział i nie wie co pisze. Rządy tej "dobrej zmiany" doprowadziły miasto na skraj bankructwa a jak się wyborcy nie zdecydują to dalej najważniejsze będzie "muzeum przeklętych" i kładka dla kotów do parku. Brak jest pieniędzy nie tylko na remont mostu ale na taki drobiazg jak KLIMATYZACJA na sali Ślubów w USC, gdzie nie tylko młodzi się dosłownie "GOTUJĄ", ale udzielający ślubu również mają saunę za darmo - to jest obrażanie młodożeńców i ich gości - śluby miały być udzielane w godnych warunkach i przyzwoitej scenerii, a w KOCIOŁĘCE - posadzka zniszczona, temperatura sauny, brak nagłośnienia nie wspomnę już o MARSZU Mendelsona - jednym słowem odstraszanie młodych do zawierania związku małżeńskiego w takich warunkach, ale dla PISuarów najważniejsza jest zmiana nazw ulic, parkingi przykościelne czy wspomniane już muzeum przeklętych. Wstyd, wstyd i jeszcze raz wstyd.
Mieszkaniec
12:32, 09.08.2017 r.
Dlaczego nie przystoi Gen. Zygmunt Berling?!?!
A I Armia Wojska Polskiego? Chodzą jeszcze po świecie Żołnierze, którzy w tej armii służyli i walczyli z niemcami (celowo z małej). Większość z nich nie była komunistami, a tylko przekorny los rzucił ich na teren anektowany przez sowietów, bądź zostali zesłani przez samych sowietów. Widząc możliwość walki niemcami i powrotu do ojczyzny wstępowali do Wojska Polskiego (IAWP). A co z tymi Żołnierzami IAWP, którzy polegli?
Ironią ich losu jest fakt, że nie szanujemy pamięci swoich Żołnierzy - zmieniając np nazwy ulic IAWP, a odnawiamy i pielęgnujemy cmentarze niemieckie (na naszym terenie również). I jeszcze jedno - ci Żołnierze IAWP, którzy zginęli w latach 43-44 (początek) nie walczyli z Polskim Podziemiem Niepodległościowym.
J
14:11, 09.08.2017 r.
NIGDY NIE ZMIENIAJCIE NAZW ULIC NA CZŁOWIEKA O DWÓCH IMIONACH, DWÓCH NAZWISKACH I KILKU STOPNI NAUKOWYCH BO TO WSZYSTKO TRUDNO ZAPISAĆ W JEDNEJ RUBRYCE.
mik
22:53, 09.08.2017 r.
Tą zmianą Gorbatowa to uszczęśliwiliście nie tylko mieszkańców tej ulicy ale wszystkich. Niedlugo będą ja nazywać ulicą Gila,. Bo nie sposób zapamiętać tej nazwy.
Przechodniem
23:29, 09.08.2017 r.
Skandaliczne odarcie Fieldorfa z należnych mu tytułów!
Ulica powinna nazywać się:
generała brygady Polskich Sił Zbrojnych Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil”!
Krótko, węzłowato, łatwo napisać, łatwo zmieścić w adresie.
cynik
05:46, 10.08.2017 r.
proponuję pójść o krok dalej...zmieńmy nazwę "miasta" Ostrołęka na "kotowo Alika...wszyscy będziemy szcęśliwi :laughing:
tępiciel lemingów
07:55, 10.08.2017 r.
cynik, Tobie tak naprawdę marzy się nazwa Stalinłęka.
nuncjusz
09:52, 10.08.2017 r.
Dziś choć włos z głowy nikomu nie spadł,to czerwona swołocz nie może pogodzić się z łagodnie i po chrześcijańsku przeprowadzaną dekomunizacją.
Zapomniała jak działało instalowanie ich czerwonego''dobrodziejstwa''po 1944r.?


Co trzeba mieć we łbie,by czcić tych''wyzwolicieli''z 17 wrz.1939r.
ketuks
10:03, 10.08.2017 r.
4 sierpnia zginął Krzysztof Kamil Baczyński, wybitny polski poeta, działacz socjalistyczny powiązany z Polską Partią Socjalistyczną, żołnierz AK

„73 lata później na ulicy Miodowej – tuż obok miejsca, gdzie zginął Baczyński – płoną race, a ONR wrzeszczy „znajdzie się kij na lewacki ryj”. Teoretycznie to przemarsz ku czci bohaterów powstania. W praktyce – demonstracja nienawiści do „lewaków”. Pewnie nawet nie wiedzą, że w szeregach AK walczyły tysiące „czerwonych”, a na czele politycznej reprezentacji Państwa Podziemnego stał socjalista, towarzysz Kazimierz Pużak”

Pamięć o lewicowych bohaterach jest ważna szczególnie dzisiaj, kiedy autorytarna prawica forsuje swoją wizje historii, w której nie ma dla nich miejsca.
ketuks
10:13, 10.08.2017 r.
4 sierpnia 1944r............
eva
00:07, 11.08.2017 r.
Czekam na pierwszego odważnego do złożenia dyplomu ukończenia studiów wyższych w czasach "komuny"... Z tego samego powodu j.w....
ketuks
09:03, 11.08.2017 r.
w pierwszej kolejności dekomunizacja powinna zostać przeprowadzona na Jarosławie Kaczyńskim w postaci zrzeczenia się komunistycznego dyplomu
« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne