« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Wtorek, 14 lipca 2020 r., imieniny Marcelina, Ulryka, Bonawentury

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Nowe uprawnienia dla kobiet w ciąży oraz ich rodzin

Rzecznika praw pacjenta przypomina, iż od stycznia br. kobiety w ciąży oraz ich rodziny posiadają dodatkowe uprawnienia w dostępie do świadczeń zdrowotnych. Mogą m.in. korzystać z tych świadczeń poza kolejnością w szpitalach oraz w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej.

Dzięki ustawie o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" kobiety w ciąży oraz rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym mogą m.in. korzystać ze świadczeń zdrowotnych poza kolejnością w szpitalach oraz w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Należy jednak pamiętać, że placówki medyczne udzielają tych świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez nie listy oczekujących.

W praktyce oznacza to, że świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i świadczenia szpitalne powinny być udzielone tym osobom w dniu zgłoszenia. W sytuacji, gdy udzielenie świadczenia zdrowotnego nie jest możliwe w dniu zgłoszenia do placówki medycznej, świadczeniodawca powinien wyznaczyć inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Natomiast świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej powinno zostać udzielone nie później niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia pacjenta.

Prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach posiadają:
- kobiety w ciąży,
- pacjenci do 18 roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, posiadającym zaświadczenie od właściwego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza ubezpieczenia zdrowotnego,
- pacjenci, którzy posiadają tytuł "Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi" lub "Zasłużonego Dawcy Przeszczepu",
- inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci.

Wyświetleń: 5676
 
08:55, 20.08.2017 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

Mural
09:09, 20.08.2017 r.
Do tej pory byli cukrzycy na I miejscu w laboratoriach poboru krwi. Ponieważ nie mogli być tak długo na czczo od wieczora do rana, biorą leki przy posiłkach. Czyżby problem cukrzycy znikł w tym kraju???
Marta
11:53, 20.08.2017 r.
A co cukrzyca ma do ciąży. Kobieta w ciąży też musi być na czczo podczas badania. Zdaza się też że kobiety w ciąży też mają cukrzycę.
Pacjent
12:58, 20.08.2017 r.
Prawo, prawem a poza kolejnością przyjmowani są pracownicy służby zdrowia, ich rodziny a nawet znajomi.
...
13:20, 20.08.2017 r.
Kobiety w ciazy niestety stoją w kolejkach, i bardzo zadko sie zdążą ze ktoś je przepuści.
do Pacjent
13:45, 20.08.2017 r.
a Twoja citka w skarbówce jak siedzie to tez czekasz czy papiery ci w dknh juz zrobi??
Mural
15:13, 20.08.2017 r.
Marto, czytaj ze zrozumieniem. Przed tym nowym zarządzeniem było inne: na 1 miejscu byli cukrzycy, potem kobiety w ciąży i kombatanci. Jasne? Nie każda kobieta w ciąży ma cukrzycę. Ale jedno jest pewne: cukrzyk ryzykuje życiem, gdy zbyt długo jest bez posiłku. A bierze leki obniżające poziom glukozy,często raz na dobę. Od wieczora nic nie jedząc nie może czekać na pobranie dłużej, niż do otwarcia punktu pobrań.
D
17:50, 20.08.2017 r.
Gdy zapytalam Pania na pogotowiu stomatologicznym o ta ustawę zaśmiała mi sie w twarz i stwierdzila, ze nie ma czegos takiego bo musiałby lekarz wywalic z kolejki kogos innego kto czeka zeby wstawic ciezarna. Takze niech dyrektor szpitala przypomni pracownikom o tej ustawi niech sie doinformuja :)
Pacjent
22:46, 20.08.2017 r.
Ty koleś naucz się pisać a nie wyrażasz opinię :P a kolejki zawsze były i będą omijane przez ludzi po znajomościach i nikt temu nie zaprzeczy. Sam zrezygnowałem z lekarza rodzinnego bo po długim oczekiwaniu przyjął swojego znajomego a mnie odprawił z kwitkiem bo już godziny przyjęć się skończyły. Po prostu taki mamy kraj :P
Rrr
08:22, 21.08.2017 r.
Ciąża to podobno nie choroba.Tu nie ustawy trzeba wprowadzać lecz uczyć ludzi zwykłej życzliwości.
Byłam 2 razy w ciąży i uwierzcie że jak już ktoś się w kolejce zlituje to najczęściej jest to facet. Kobiety mają Cię gdzieś. Bądźmy po prostu życzliwi a będzie nam się lepiej żyło. :)
K.
09:37, 21.08.2017 r.
Jestem cukrzykiem 15 lat. Obecnie mam 25 , nigdy nikt nie puścił mnie w kolejce do pobrania krwi, nawet wtedy kiedy byłam w ciąży...... I nie umarlam, a co do cukrzyków to cukrzyk czuję że spada mu poziom cukru więc nie ryzykuje aż tak bardzo życiem.
Mural
10:47, 21.08.2017 r.
Do K.: to nie sprawa, czy kto cię przepuści. Pielęgniarki w gabinecie decydują wg jakiej kolejności. Na kartach pacjentów jest zaznaczone, na no pacjent choruje. To dla cukrzyków obowiązywało do końca 2016 r. Czy to pominięto z niedbalstwa, czy celowo- nie wiem.W kraju, gdzie takie poparcie dla rozrodu, nie wykluczam. Zdziwisz się, jak często dochodzi do spadku cukru u cukrzyków!!!Ja dwa razy rezygnowałam z kolejki w przychodni, bo upadałam i musiałam wziąć przysłowiowy cukierek. I raz w autobusie, w drodze do przychodni. I wtedy co z faktu, że cukrzyk tak się czuje, poci się, trzęsie i upada???A byłam w przychodni ok.7:00. Nim się pani w recepcji wyroiła, już byłam 10.
« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne