« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Wtorek, 19 marca 2024 r., imieniny Józefa, Bogdana, Laili

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Powiat ostrołęcki w grupie najbardziej religijnych w kraju

Z okazji obchodzonego w Polsce święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, portal samorządowy pokusił się o przeprowadzenie analizy religijności Polaków. Które regiony Polski są najmniej religijne i jak na ich tle wypada Ostrołęka i powiat ostrołęcki?

Religijność Polaków została zbadana przez główny Urząd Statystyczny, przy okazji przeprowadzonego w 2011 roku Narodowego Spisu Ludności. Wówczas, każdy mieszkaniec mógł wypowiedzieć się na temat swojej wiary oraz wyrazić przynależność do jednego z wyznań.

Okazuje się, że według prowadzonych badań, powiat ostrołęcki należy do grupy najbardziej religijnych w kraju.

Ostrołęka w grupie najbardziej religijnej
Z danych wynika, że pod względem religijności, obszar Polski jest bardzo zróżnicowany. Nasz region znalazł się w grupie powiatów, które bardzo chętnie wskazywały swoją przynależność religijną i deklarowały wiarę. Region wykazał się najmniejszą liczbą tzw. bezwyznaniowców. Obok naszego powiatu, wśród najbardziej religijnych znalazły się także powiaty: kolneński (woj. podlaskie), przysuski (mazowieckie), łomżyński (woj. podlaskie), ropczycko-sędziszowski (podkarpackie), wysokomazowiecki (podlaskie), brzozowski (podkarpackie), łosicki (mazowieckie), a także zwoleński (mazowieckie).

Mieszkańcy wsi najbardziej związani z kościołem
Dane GUS pokazują też, że z kościołem i własną parafią najbardziej związani są mieszkańcy wsi. Mniejsze społeczności z większą łatwością identyfikują się z lokalną wspólnotą wyznaniową. Podobnie jest w mniejszych miastach. Mieszkańcy wiosek w ponad 28 proc. zadeklarowali bardzo silny związek z parafią, a ponad 50 proc. umiarkowany. W miastach poniżej 100 tys. mieszkańców, do których zalicza się Ostrołęka - silny związek wykazało niemal 19 proc., zaś umiarkowany blisko 43 proc. Jak podaje Portal Samorządowy, Narodowy Spis Powszechny z 2011 roku ujawnił, że najwyższy udział bezwyznaniowców jest w Warszawie, gdzie 8,76 proc. mieszkańców nie przyznaje się do żadnego wyznania. Podobnie jest w innych miastach na prawach powiatu m.in. Wrocławiu, Koszalinie, Sopocie, Zielonej Górze, Szczecinie, Poznaniu czy Opolu.

Z przedstawionych badań wynika, że aż 87,6 proc. Polaków zadeklarowało przynależność do kościoła rzymskokatolickiego. Tylko 929 tysięcy osób w skali całego kraju nie przyznało się do żadnego wyznania.

Wyświetleń: 6249
 
09:06, 20.08.2017 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne