« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Wtorek, 14 lipca 2020 r., imieniny Marcelina, Ulryka, Bonawentury

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

"Rzeczpospolita": nowy blok węglowy w Ostrołęce może okazać się nieopłacalny

W Polsce odsetek rezygnacji z planowanych przed laty elektrowni węglowych wyniósł aż 75 proc. W przypadku większości wybudowanych bloków nastąpiła utrata wartości. Mimo to Energa nadal chce realizować projekt nowej elektrowni w Ostrołęce. O sprawie informuje "Rzeczpospolita".

Powodem rozdmuchanych węglowych planów inwestycyjnych - jak podaje ogólnopolski dziennik - były błędne założenia dotyczące przyszłego wzrostu zapotrzebowania na moce oraz dalszych spadków cen węgla. Prognozy zweryfikował kryzys skutkujący spadkiem zużycia energii i dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii, które przyczyniły się do obniżenia cen hurtowych.

Mimo to Energa nie chce zrezygnować z realizacji budowy bloku węglowego w Ostrołęce.

- Branża energetyczna nie może bez obaw myśleć o przyszłych inwestycjach węglowych. Nadal nie jest jasne, jaki będzie kształt rynku mocy (wsparcia dla wytwórców konwencjonalnych) i czy ten mechanizm będzie impulsem do budowy bloków węglowych czy raczej gazowych - powiedziała dla "Rzeczpospolitej" Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii, pytana o plany rozbudowy Ostrołęki.

Pełna treść artykułu:
"Węglowe bloki w Europie okazały się zamkami na piasku"

Wyświetleń: 5421
 
14:23, 21.08.2017 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

z boku
14:52, 21.08.2017 r.
Really? :laughing: :laughing: :laughing: :laughing:
wongel
15:16, 21.08.2017 r.
Węgiel. W ciągu ostatnich 10 lat wydobycie spadło z blisko 83 mln ton w 2007 roku do 66,5 mln ton w 2016 roku. I to wszystko mimo 66 miliardów zł z kieszeni podatników jako pomoc publiczna dla górnictwa węgla kamiennego w tym okresie. I wydobycie będzie nadal się zmniejszać, ponieważ "ratując" górnictwo w 2016 roku obcięto wydatki inwestycyjne o 36 proc. Nie ma więc przygotowanych nowych ścian, gdzie można byłoby wydobywać. Ich liczba spada, a uruchomienie nowych wiąże się z rozpoczęciem procesu, który trwa 4-5 lat.

Miernikiem sytuacji na rynku węgla energetycznego jest wartość, jaką energetyka i ciepłownictwo płacą za gigadżul energii uzyskanej z zakupionego węgla. W maju 2017 r. było to 9,21 zł za gigadżul, czyli o 37 groszy więcej niż w kwietniu. Co prawda, można się cieszyć z tego, że wskaźnik wzrósł. Poziom 9 zł za gigadżul dla węgla przeznaczonego na cele energetyczne został przebity po raz pierwszy od półtora roku. Warto też pamiętać, że średnie koszty wydobycia w kopaniach górnośląskich wynoszą około 12 zł za gigadżul. Łatwo zatem wyliczyć, ile wszyscy dopłacamy do produkcji.

Nasz polskie węgiel jest fatalnej jakości np. w porównaniu do amerykańskiego.
W najgorszej amerykańskiej kopalni wydajność na osobę to dwa tysiące ton węgla na rok. Najlepsze nasze kopalnie na Górnym Śląsku osiągają wydajność 650 ton na osobę. W portach amerykańskich cena za tonę węgla wynosi około 45-50 dolarów. Polski węgiel kosztuje 90 dolarów za tonę. Nawet jeśli do amerykańskich cen doliczymy koszty transportu, to i tak pozostaną konkurencyjne.

A cała cywilizacja zachodnia od lat odchodzi od produkcji energii z zasobów węglowych bo jest i taniej i czyściej (z korzyścią dla zwykłych obywateli).
nsjmao
15:49, 21.08.2017 r.
Moi Drodzy Ostrołęczanie. Oto to co się w temacie elektrowni odjaniepawla od kilu dni.

1. W O-ce pojawia się jakaś śmieszna organizacja z Oświęcimia namawiająca przechodniów do sprzeciwu budowy nowej elektrowni. Organizacja ta ma za partnera m.in. Fundację Batorego, za którą stoją środki Soros'a, który ma WŁASNĄ wizję świata i modelu społeczeństwa.

2. W tym samym czasie na niniejszym portalu zamieszczonych jest kilka artykułów na temat inwestycji w energię (także MO z premedytacją bądź nie, ale też w tym uczestniczy).

3. Pod artykułami nagle następuje wysyp internetowych trolli i klakierów, którzy krytykują zamiar postawienia elektrowni, podważają sens stosowania technologii węglowej i pieją peany nad "ekologicznymi" odpowiednikami.

ps: nagle poziom merytoryczny komentarzy podniósł się do kosmicznego poziomu jak pod żadnymi innym tematem

4. By wzmocnić przekaz pojawia się również artykuł z Rzeczpospolitej oczywiście nawiązujący do budowy u nas nowego bloku.

WSZYSTKO powyższe dzieje się w odstępie paru dniu. Przypadek? Sami sobie odpowiedzcie. Wg mnie macie właśnie okazję przekonać się na własnej skórze jak w dzisiejszych czasach wpływa się, kształtuje i manipuluje opinią społeczną, w tym przypadku lokalności ostrołęckiej.

Po co to piszę? Byście mieli swój rozum i byli odporni na takie zabiegi.

Pozdrawiam serdecznie.

ps2: to zapewne początek agitacji i lobbowania tych wszystkich stowarzyszeń itp. Stawiam, że będzie tego znacznie więcej, bo w końcu cel, czyli sprzeciw społeczny, a co za tym idzie, odwołanie inwestycji, trzeba bezwzględnie osiągnąć.
do nsjmao
16:02, 21.08.2017 r.
No jasne, wszędzie te spiski...

Cały świat odwraca się od węgla, tylko w Polsce grupa oszołomów, głównie popierających PiS, uważa, że węgiel to zbawienie.

Zrozum człowiecze, że budowa elektrowni węglowej w Ostrołęce, dużej części mieszkańców nie podoba się. Oczywiście są pewne korzyści ekonomiczne dla miasta i dla pracowników, ale dla zwykłego Ostrołęczanina to tylko wdychanie dodatkowych zanieczyszczeń.
Mumio
16:09, 21.08.2017 r.
Z tą elektrownią to sie tak samo wożą jak zremontem mostu. Ma Być - kiedyś.
Energetyk
16:12, 21.08.2017 r.
Ja tylko dodam do kolegi coś od siebie:
Od paru dni na tym forum jest niespotykany nigdy wcześniej poziom ekoterrorystycznych treści. Dotąd przeciwko elektrowni występował jedynie Kaktus i Dolek, nagle (akurat w terminie inauguracji akcji tzw. ekologów) pojawiły się dziesiątki wcześniej tu nikomu nie znanych osób będących przeciwko. Nie przestawiają żadnych rzeczowych argumentów, jedynie wytrychy słowne (umieralnia, truciciel itp.) i trudne do zaprzeczenia, ale i niczym nie poparte frazesy (typu ileśtam zgonów przez nową elektrownię).
Fundacja, która organizuje te dywersyjne działania jest finansowana przez Sorosa - tego samego, który zorganizował majdan na Ukrainie i opłaca organizacje wspierające przyjmowanie do Europy imigrantów z Afryki. Te dane są jawne i to nie jest żadna teoria spiskowa. Póki co, to na tyle.
pozamerytoryczny
16:13, 21.08.2017 r.
Wszystkie kraje wysokorozwinięte wycofują się z węgla nawet Chiny w trosce o ludność i środowisko, a Polska chce pozostać z węglem i technologiami z XIX wieku, dalej truć i eksterminować Polaków, aby zrobić na złość jakiemuś Sorosowi.

Skąd wy się bierzecie zwolennicy teorii spiskowych i zacofańcy ?

Abonament węglowy mknie przez Sejm. Bo liczy się tradycja, a nie biznes

Ustawa o abonamencie węglowym trafiła do Sejmu. PiS jest zdeterminowany, by ją uchwalić, bo kolejne państwowe spółki ogłaszają plany budowy nowych elektrowni. - Będziemy budować nowe kopalnie, bo taką mamy tradycję - ogłosił minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Rząd w lipcu 2017 skierował do Sejmu projekt ustawy, która wprowadza nową comiesięczną opłatę doliczoną do rachunków za prąd, z której mają być finansowane elektrownie węglowe.

Opłata, podobnie jak w jednym z pomysłów na ściąganie abonamentu RTV, ma być doliczana do rachunków za prąd zarówno 14,5 mln gospodarstw domowych, jak i 2 mln firm. W poniedziałek ustawa trafiła do formalnego zaopiniowania przez najważniejsze instytucje państwowe.

Ile zapłacimy? Ministerstwo Energii w ocenach skutków regulacji szacuje, że 27 mld zł w ciągu 10 lat. Z czego odbiorcy indywidualni Polacy zapłacą 7 mld zł, a duże zakłady przemysłowe - 2,1 mld zł. Aż 15 mld zł zapłacą małe i średnie firmy, co mocno ograniczy ich konkurencyjność, bo zwiększą się koszty działalności. Reszta spadnie m.in. na samorządy. Przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci prawie 90 zł rocznie więcej. Firmy – zależy od zużycia prądu.

Przeciwko wspieraniu w takiej formie górnictwa i budowy elektrowni węglowych jest Komisja Europejska, która ma gotowy projekt rozporządzenia zakazującego dotacji na węgiel. Rząd Beaty Szydło jest jednak zdeterminowany, by wprowadzić abonament węglowy, co może mieć dla Polski opłakane skutki.

Zamiast pozyskiwać nowe technologie kształcić młodych inżynierów i być w czołówce światowej, to lepiej wprowadzić opłatę węglową i zatrzymać Polskę z rozwojem technologicznym w XIX wieku, nawiedzeni nsjmao @ tępiciel lemingów @ twierdzą, że opalanie węglem i trucie Polaków emisjami wszelakich najgorszych świństw to najlepsze rozwiązanie technologiczne dla Polski.

Pytam kto będzie leczył i ratował Polaków? Czy polski rząd wypłaci odszkodowania rodzinom, które straciły najbliższych w skutek zatruwania mieszkańców silnie trującymi rakotwórczymi substancjami przez elektrownie Ostrołęka? Kto odpowiada za skażenie kwaśnymi deszczami środowiska, ziemi, roślin, lasów, wody, powietrza, żywności?
Do oszołoma powyżej
16:17, 21.08.2017 r.
Budowa elektrowni nie podoba się dużej części ostrołęczan? To chyba mamy jakichś innych znajomych xD paszoł won
.
16:25, 21.08.2017 r.
Plan mają widać przemyślany. Pierw dają jakieś fanty ubogim, że niby tacy dobrzy i im zależy, a potem już mogą wchodzić bez mydła bo poślady luźne
Dolek
16:26, 21.08.2017 r.
Ja nie jestem przeciwnikiem budowy elektrowni jako-takiej. Przeciwny jestem elektrowniom opalanym węglem. Trzeba też oddać hołd prawdzie i powiedzieć, że obecne zaawansowane technologie spalania węgla a zwłaszcza oczyszczania spalin mają się nijak do technologi sprzed 30-40 lat. Obecnie wyłapywana jest większość pyłów i zanieczyszczeń. Jednak to tylko większość i spalenie rocznie 2 milionów ton węgla i tak powoduje olbrzymie zanieczyszczenie środowiska. Ja jestem zwolennikiem elektrowni jądrowych (atomowych ) a odnawialne źródła energii mogą być tylko ich uzupełnieniem, chociaż w Niemczech ich udział w rynku energetycznym dochodzi do 40 %. Nie jestem żadnym agentem Sorosa. Pozdrawiam :wink: :smile: :laughing:
.
16:35, 21.08.2017 r.
Dolek, ciebie i kaktusa my znamy, ale teraz jest tu z dziesięciu takich jak ty albo i lepiej. Można sobie porobić jaja jak zawsze na tym forum z anki pisanki, tempego ciula czy coś, ale teraz widać, że ktoś ładuje poważny hajs w to, by zrobić nas w konia. I to mi się bardzo nie podoba. Szczególnie jako kurpiowi
tu kokoszka dziobała ;)
16:35, 21.08.2017 r.
Jak to się stało, że w Oce furmankami większość nie jeździ? :laughing:
Mieliśmy tradycję kozy pasać i na przesilenie wiosenne bogom ofiarę składać :tongue: Mieliśmy tradycję ruska bić :tongue: Mieliśmy tradycję w lepiankach/ziemiankach mieszkać :tongue: Mieliśmy tradycję być spichlerzem Europy :tongue: Mieliśmy...
I co?
Czasy się zmieniają, mości państwo, i my musimy za nimi nadążać :smile:
pozamerytoryczny
16:38, 21.08.2017 r.
Chińczycy, Francuzi, Amerykanie chcą nam dać technologie i offset, ale gdzie pójdą ostrołęccy @energetycy do pracy jak oni cale życie przy węglu, wyspecjalizowali się w zatruwaniu środowiska i ludzi?

Według nieoficjalnych informacji "DGP", Chińczycy w offsecie za wybudowanie w Polsce elektrowni atomowej mieliby zainwestować nad Wisłą nawet 250 mld zł np. w fabrykę samochodów elektrycznych. Zdaniem analityków, z powodów politycznych większe szanse na budowę mają firmy z USA. Chińskie zaś mogą zaproponować lepsze warunki finansowe.
.
16:38, 21.08.2017 r.
I wy chociaż macie coś do powiedzenia, a nie ciągle gadanie trzy po trzy
Dolek
16:44, 21.08.2017 r.
Trochę z innej beczki. Jak by nie patrzeć to sektor energetyczny jako całość, komunikacja zwłaszcza transport kolejowy, łączność i chociaż część mediów musi być pod kontrolą państwa Polskiego. Tego wymaga pragmatyzm obronny i Polska racja stanu.
ketuks
16:47, 21.08.2017 r.
no pisałem że lepiej jest postawić elektrownię gazową zamiast węglowej a tu pani prezes potwierdza. I z ekologami będzie ciszej bo gaz ekologiczniejszy.......
dzon
17:07, 21.08.2017 r.
OCZYWIŚCIE ŻE MUSI POWSTAĆ!! TO CO PISZE KOLEGA Z GÓRY nsjmao TO PRAWDA.
pozamerytoryczny
17:10, 21.08.2017 r.
ketuks @ zwłaszcza, że mamy najtańszy gaz w historii, a wybudowanie elektrowni gazowej jest 2x tańsze i szybciej powstanie, tylko co z drogim polskim węglem?
powinniśmy go zatrzymać na trudniejsze czasy dla dzieci i wnuków.

Cena podstawowa gazu w kontrakcie ze stroną katarską jest oparta na indeksacji do średnich cen ropy naftowej z ostatnich 6/9 miesięcy. W listopadzie ubiegłego roku było to 107,94$/110,06$ za baryłkę brent a dziś jest to 106,04$/109,99$.

Dla porównania cena gazu, który sprzedaje Polsce Gazprom po niedawnej obniżce to 460- 490 $ za 1000m3.

Od 2018 r. PGNiG podwoi zakupy skroplonego gazu LNG z Kataru - przewiduje dodatkowy kontrakt polskiego koncernu z Qatargas.
.
17:54, 21.08.2017 r.
2 razy taniej i szybciej to ci może pociągnąć tirówka na poboczu
do IP: *.*.161.129
17:57, 21.08.2017 r.
dobre. znafca tematu się wypowiedział merytorycznie? Zapewne specjalista od tirówek z niepełnym podstawowym. :laughing:
ketuks
18:05, 21.08.2017 r.
nie ma czegoś takiego jak "niepełne wykształcenie", żadna szkoła w kraju nie kształci w wymiarze "niepełnym" cokolwiek by to miało znaczyć , albo skończyłeś jakąś szkołę albo nie, jedyne co jest niepełne to twoja wiedza w tym temacie.
Rogaś z doliny Roztoki
18:48, 21.08.2017 r.
Eko-terrorystów należy zamykać !!! Nie dyskutować !!!! Nie słuchać !!!! ZAMYKAĆ !!!!
Papiesh
19:12, 21.08.2017 r.
To prawda, że w cyrku gasicie te płonące koło do skakania, bo emituje za dużo Co2?
antywos
20:20, 21.08.2017 r.
Elektrownia działająca na 100% i dyrekcja modląca się by nie było awarii bo trzeba będzie prosić inne elektrownie o pomoc, a jakieś wypierdki nie wiadomo skąd pierdzielą, że nie jest potrzebna,
kaktus
20:28, 21.08.2017 r.
Do zwolenników budowy tej elektrowni, akurat w Ostrołęce!!!

Podajcie mi chociaż jeden merytoryczny powód, dla którego ta inwestycja miałaby powstać właśnie w tym miejscu.
Rogaś z doliny Roztoki
20:54, 21.08.2017 r.
Bo w każdym innym miejscu podobne Tobie indywidua i stada eko-terrorystów też będą protestować....taka to już polska mentalność!!!!!
Rogaś z doliny Roztoki
21:00, 21.08.2017 r.
do kaktus....zapomniałbym, mam pytanie. Czy jest na świecie choćby jedna mała rzecz na której byś się nie znał, k u r w a m a ć...?????? :laughing:
tępiciel lemingów
21:35, 21.08.2017 r.
Elektrownia w tym miejscu miałaby powstać z powodu tego, że była w tym miejscu stara elektrownia i są linie przesyłowe. W tym miejscu ludzie się nie wyprowadzają, w okolicy elektrowni są budowane nowe budynki mieszkalne, od wybudowania pierwszej elektrowni liczba ludności miasta i okolic zwiększyła się pięciokrotnie, gdyby ludzie nie chcieli mieszkać w pobliżu elektrowni to wyprowadziliby się.
kaktus
21:48, 21.08.2017 r.
Rogaś, skądś tam, sam to sprawdź - zaproponuj jakiś temat, a ja Ci powiem, czy się na nim znam, a póki co, możesz się przyłączyć do merytorycznej dyskusji, zaczynając od uzasadnienia takiej lokalizacji inwestycji - do dzieła.

Tępy ciulu:
1. Linie przesyłowe są w całej Polsce, a nie tylko w Ostrołęce.
2. Ludzie w latach, w których powstała obecna elektrownia, nie mieli świadomości jej wpływu, ani na środowisko, ani na ich zdrowie i życie.
3. Nikt się obecnie nie buduje w sąsiedztwie przyszłej elektrowni, chyba Ci się coś przyśniło.
4. A, niby dokąd i za jakie pieniądze, mieliby się wyprowadzić - masz jakichś potencjalnych nabywców na ich obecne działki wraz z nieruchomościami, a może sam je wykupisz?
tępiciel lemingów
22:07, 21.08.2017 r.
Tu chodzi o węzeł, czyli rozprowadzenie prądu w wielu kierunkach. Ten węzeł jest w Ostrołęce, bo tu jest stara elektrownia.

Gdyby coś było nie tak z wpływem na środowisko z powodu elektrowni, to do tej pory w okolicach elektrowni byłoby mniej ludności niż w czasach powstania pierwszej elektrowni.

Jak to nikt się nie buduje, a w okolicach Ostrołęki mało się buduje nowych domów?

Gdyby nie było nabywców na działki w mieście i okolicach z powodu obecności elektrowni, to ludność Ostrołęki nadal wynosiłaby 10 tys., a okoliczne miejscowości nadal miałyby 1/4 obecnej ludności.
Rogaś z doliny Roztoki
22:25, 21.08.2017 r.
do kaktus........
nie będę z Tobą polemizował....bo...najpierw sprowadzisz mnie do Swojego poziomu, potem pokonasz doświadczeniem...... :tongue: :laughing: :tongue: :tongue: :laughing:
Rogaś z doliny Roztoki
22:29, 21.08.2017 r.
do kaktus....

z Tobą jest jak z weryfikacją na mojej Ostrołęcę......z "entym" razem nawet idiota trafi....miłej pracy przy komputerze...ja idę spać :tongue:....
Rogaś z doliny Roztoki
22:32, 21.08.2017 r.
do kaktus....
i nieuku, książek w młodości nie czytałeś....."Rogaś, skądś tam,....z doliny Roztoki...chamie albo ciulu, pisząc Twoim jĘZYKIEM................
Rogaś z doliny Roztoki
22:53, 21.08.2017 r.
NO.....gdzie jesteś "wąsaty Januszu"....??? k a k u t a s i e.......?

p.s.

brzydko pisałem....musiałem spacją podzielić........................
Energetyk
22:59, 21.08.2017 r.
Kaktus, zasadność budowy nowej, jak i istnienia dotychczasowej elektrowni w Ostrołęce jest taka sama i bardzo prosta. Konkretnie to rola w podtrzymaniu napięć w regionie. Laikowi może się to wydawać błahe, ale rolę Ostrołęki podkreśla wypadek z czerwca 2006, kiedy po jej wypadnięciu, cała północno-wschodnia Polska włącznie z Warszawą nie miała prądu. Masz na ten temat tej awarii masę opracowań, wszystko potwierdza moje słowa.
ja
02:22, 22.08.2017 r.
Kaktus, sprawdź proszę jakie są przyczyny nadużywania przez Ciebie interpunkcji (przecinków), to poważna sprawa....
rysiek
02:33, 22.08.2017 r.
a co marzo sie wam cieple posadki w elektrowni
pozamerytoryczny
06:38, 22.08.2017 r.
Powtórzę dla opornych na wiedzę i nie potrafiących liczyć

Francja 60 reaktorów atomowych 0% emisji trujących środków do atmosfery
koszt prądu 0,17 euro za kWh, najlepsza opieka zdrowotna w UE i na świecie

Polska elektrownie węglowe 100% emisji trujących środków do atmosfery, a na dodatek polskie elektrownie węglowe w czołówce największych trucicieli Unii,
tysiące zgonów i chorych Polaków, miliony wydane na leczenie i służba zdrowia w opłakanym stanie.

koszt prądu, aż 0,13 euro za kWh
po wprowadzeniu przez rząd PIS opłaty węglowej nawet 0,20 euro za kWh 07777777

66 miliardów złotych włożyło państwo w ciągu 10 lat w sektor górniczy. Mimo to kopalnie odnotowują straty, sprzedaż węgla spada, właściciele spółek zatrudniają za dużo osób, a sektorem rządzą związki zawodowe - wynika z opublikowanego właśnie raportu NIK. Ale rząd nie widzi problemu.

8 milionów ton węgla sprowadzanego z zagranicy, głownie z Rosji, zasoby polskiego węgla na wyczerpaniu starczy na 50 lat, a ich wydobycie coraz droższe.

Wszystkie kraje wysokorozwinięte wycofują się z węgla nawet Chiny w trosce o ludność i środowisko, a Polska chce pozostać z węglem technologiami z XIX wieku, i dalej truć i eksterminować Polaków, aby zrobić na złość jakiemuś Sorosowi.

Skąd wy się bierzecie zwolennicy teorii spiskowych i zacofańcy po pseudo studiach?

Pytam ponownie kto będzie leczył i ratował Polaków? Czy polski rząd wypłaci odszkodowania rodzinom, które straciły najbliższych w skutek zatruwania mieszkańców silnie trującymi rakotwórczymi substancjami przez elektrownie Ostrołęka? Kto odpowiada za skażenie kwaśnymi deszczami środowiska, ziemi, roślin, lasów, wody, powietrza, żywności?
Gorol
07:28, 22.08.2017 r.
Gornictwem i energetyka w Polsce rzadza posrednio zwiazki zawodowe na kopalniach. Biora olbrzymia kase maja rozbuchane przywileje i zondania i sa nie do ruszenia.
do energetyk
08:06, 22.08.2017 r.
To chyba nie jest powód, dla którego ma stać akurat u nas, a nie np. W Łomży czy Białymstoku?
^
11:41, 22.08.2017 r.
w twojej dopie powstanie
jak puścisz bąka to ciebie nazwą truciciel
Rebeliant Remek
11:43, 22.08.2017 r.
Dane z Ministerstwa Finansów. To tak w odniesieniu do rekordowych nadwyżek w budżecie o których plotą propagandzisci z pisuaru.

Zgodnie z danymi MF, w porównaniu z końcem ubiegłego roku, na koniec czerwca br. zadłużenie Skarbu Państwa było wyższe o 17 mld 29,3 mln zł (1,8 proc.).
kaktus
11:59, 22.08.2017 r.
Tępy ciulu, węzły to Ty masz na tych dwóch wyprostowanych zwojach - jeśli ktoś planuje inwestycję za kilka miliardów złotych, to taki węzeł, to jest błahostka, a więc szukaj dalej.

Tak, ludzie w Ostrołęce się budują, bo gdzie mieliby się budować, skoro tu np, pracują, czy uważasz, że tym samym godzą się na kolejnego kopciucha?

Dlaczego tego typu inwestycja, nie może być zlokalizowana z daleka od ludzkich siedzib, w terenie mocno zalesionym, który byłby naturalnym filtrem dla zanieczyszczeń emitowanych przez te elektrownię, a nie w bezpośrednim - podkreślam - bezpośrednim sąsiedztwie (osiedle Turskiego) ludzkich siedzib?

Ostrołęce i Narwi, wystarczy tych zanieczyszczeń, które już mamy, następne są nam niepotrzebne.

Energetyk - region, o którym piszesz, nie ogranicza się do Ostrołęki, kto więc i dlaczego postanowił budować elektrownię w bezpośredniej bliskości miasta i osiedli?

Tak inwestycja nie ma, absolutnie żadnego uzasadnienia - ekonomicznie, jest to porażka, która będzie musiała spowodować wzrost cen energii, bo chyba nie przypuszczasz, że kopalnie będą do tego interesu dokładać, zwłaszcza Bogdanka, która jest samodzielna jednostką, samofinansującą się.

do "ja" - to nie jest żadne nadużywanie, po prostu mam taki styl wyrażania swoich myśli, w zdaniach wielokrotnie złożonych, które wymagają interpunkcji, a więc mylisz pojęcia, bowiem czym innym jest nadużywanie, a czym innym taki styl wyrażania swoich myśli - gdybym te znaki pomijał, to niczego byś z tego mojego pisania nie zrozumiał, chociaż mniemam, że i teraz niewiele do Ciebie dociera, skoro, miast, włączyć się do merytorycznej dyskusji, zaniepokoiła Cię moja interpunkcja.

Kiedyś musi nastąpić ten moment, w którym zapadną decyzje o odchodzeniu od energetyki węglowej, bowiem koszty jej wytwarzania, uwzględniając kary za emisję CO2, staną się całkowicie nieopłacalne, oczywiście dla odbiorców, bo dostawcy będą to mieli gdzieś - innymi słowy, nie kto inny, jak właśnie my, obywatele, poniesiemy tego bezpośrednie koszty.

Zarówno OZE jak i energetyka nuklearna, to są inwestycje w przyszłość, bo póki co, opieranie się po źródła, które ulegają wyeksploatowaniu, jest zwyczajną krótkowzrocznością i brakiem myślenia strategicznego.

Do "Josifa z bazin" - jeśli jesteś gotowy na merytoryczna dyskusję, to zapraszam, jeśli nie, to znajdź sobie inny obiekt ataku - gołowąsie :)
Adam
12:28, 22.08.2017 r.
Lot był nieopłacalny Stocznie nieopłacalne Fabryki nieopłacalne kopalnie itd .... najbardziej opłacalna twórczość ludowa plecionki koraliki i zachodnie markety Pozdrawiam
kaktus
13:07, 22.08.2017 r.
Adam, chcesz powiedzieć, że interes w który przez 20 lat, kolejne rządy, łącznie z PiSowskim, ładowały pieniądze podatników, były opłacalne?

W Polsce jest bardzo wiele fabryk, ale niekoniecznie zarządzanych przez rządowych nominatów - daleko nie musisz szukać, w Ostrołęce masz przecież tego dobitny przykład w postaci Story Enso SA, o czym więc piszesz, o braku jakich fabryk?

Z wyliczeń, które prezentowane były na tym forum, a które sporządzone były przez, o ile dobrze pamiętam, jakiegoś profesora z AGH, w sposób jasny i nie pozostawiający wątpliwości, wyszło, że albo węgiel będzie poniżej kosztów wydobycia, albo cena energii, wytwarzanej przez tę elektrownię będzie wyższa - nie widziałem nigdzie, żadnego wyliczenia, które by to podważało, jeśli takim dysponujesz, to je przedstaw.
Nie ulega również wątpliwości, zgubny wpływ tego przedsięwzięcia, zarówno na okoliczne powietrze, jak i Narew, to z kolei jest czarno - na białym, w studium wpływu tej inwestycji na środowisko naturalne, które zostało sporządzone przez AGH, na wniosek gminy Rzekuń, bowiem to na jej terenie miała być zlokalizowana ta inwestycja.
SKUTEK
14:00, 22.08.2017 r.
ENERGIA ELEKTRYCZNA JEST POTRZEBNA - CZYLI ELEKTROWNIA TEŻ JEST POTRZEBNA - :) :) a dla Mnie jako Ostrołęczanina , najlepiej jak będzie w OSTROŁECE - reszta opinii to TO TROLE POwskie - za rządów PO - NIC SIE NIE OPŁACAŁO . NIC. NIC. no jeden wyjątek sprowadzanie tysiącami IMIGRANTÓW - miało się opłacać
kaktus
14:20, 22.08.2017 r.
SKUTEK, no mamy tu jak, na dłoni, argumenty "dobrej zmiany", choćby się paliło o waliło, choćbyśmy mieli chodzić w maskach gazowych, elektrownia ma być, bo Ty tak chcesz - nieważne, że prąd będzie droższy, ważne, żeby zaspokoić Twoje zachcianki - brawo, tego typu myślenie, bardzo szybko doprowadzi do kolejne fali emigracji zarobkowej z Polski, bo coraz mniej ludzi będzie stać na to, żeby tu żyć, bo chyba nie jesteś aż tak zaślepiony, żeby nie wiedzieć, że wzrost cen energii, to wzrost cen wszystkiego.

Przypominam, że to za rządów tegoż właśnie PO, powstała ta idea, bo gdyby nie ona, dzisiaj nikomu, nie przyszło by do głowy, żeby rozważać, taką właśnie lokalizację i za to, należą się im (POwcom), tęgie baty, ale już obdzieranie ze skóry należy się tym, którzy dzisiaj, ten zaniechany projekt, próbują reaktywować - jeśli Ci mało zanieczyszczeń, to podłącz się pod jakąś rurę wydechową i odetchnij sobie pełną piersią, ale innych do tego nie zmuszaj.
Energetyk
14:47, 22.08.2017 r.
Różnie można tłumaczyć ucieczkę młodych z kraju, jak i z samej Ostrołęki, ale moim zdaniem są to zbyt niskie zarobki. Co do studium oddziaływania na środowisko to istotnie, dalej jest aktualne i to kolejny argument, by wznowić budowę. Doceniam twoją troskę o budżet kraju, miasta, nasze płuca, miejsca pracy w Łomży i Białymstoku, emigrację zarobkową z Ostrołęki, środowisko i pingwiny na Madagaskarze, ale nie strasz ludzi. Już chyba i tak wszyscy wiedzą o co chodzi
Zielony
15:06, 22.08.2017 r.
Organizację ekologiczne zbierają pieniądze na nagrodę dla Prezydenta Kotowskiego (może msza za zbawienie duszy?) za pomysł ze zmianą granic miasta, który umożliwi im udział w zmianie MPZP i zablokowanie budowy nowej elektrowni. Stara sama się rozleci pod obecnym Zarządem. Będzie pięknie i czysto chociaż biednie.
Łukasz
15:52, 22.08.2017 r.
Komu potrzebna jest elektrownia. Ważne, że Przekręt za pieniądze na elektrownię zbuduje most wyborczy albo drogę do zajazdu radnego. A wszystko siłami zaprzyjaźnionych wykonawców, to parę reklamówek zbierze się przy okazji. Ci co trzeba będą zadowoleni a reszta może sobie podyskutować albo popisać jak woli.
kaktus
15:57, 22.08.2017 r.
Cyt.:
"ale moim zdaniem są to zbyt niskie zarobki"

Energetyk, na te okoliczność opowiem Ci anegdotę
Jedna z linii lotniczych, postanowiła zrobić selekcję stewardów i stewardess, pod kątem ich, ogólnie rzecz ujmując - tuszy.
Wychodzi pierwsza - dwa kilogramy do schudnięcia.
Wychodzi druga - cztery kilogramy do schudnięcia.
Jako trzecia wchodzi najtęższa z nich wszystkich, więc pozostałe pytają ile jej kazali schudnąć - a, ona na to, że wcale.
- Jak to wcale, pytają zaskoczone.
- Ano wcale, kazali mi jedynie podrosnąć 10 cm.

Mniej więcej tak durnowato wygląda Twoje tłumaczenie, bo gdyby koszty życia były mniejsze, to zarobki, być może byłyby wystarczające, a więc nie pisz głupot, że wzrost cen, nie skłania ludzi do szukania swego miejsca poza krajem, bo chyba jedynie Ty możesz w to wierzyć.

Ja nie postuluję, żeby elektrownia powstała w innym mieście/rejonie, ale żeby w ogóle nie powstawała w mieście, ale daleko poza nim i jakimś naturalnym zielonym otoczeniu.

No, jeśli studium, które mówi, że elektrownia spowoduje zwiększenie zanieczyszczenia, zarówno atmosfery, jak i Narwi, ma być argumentem za jej powstaniem, to Ty chyba masz jakiś problem z rzeczywistym oglądem Świata, i albo nie jesteś mieszkańcem Ostrołęki, albo wszystkim im, włącznie ze mną i ze sobą źle życzysz, a Twoje spiskowe teorie dziejów, świadczą o stanie Twojego umysłu, który nie przyjmuje żadnego merytorycznego argumentu, żyjąc w jakiejś wydumanej przez siebie rzeczywistości.

Może, przy okazji, odpowiesz mi na pytanie, ilu ludzi, będzie w stanie zatrudnić taka elektrownia, skoro taki z Ciebie znawca tematu i tak, Ci na tych miejscach pracy zależy, że stawiasz je przed zdrowie i życie mieszkańców Ostrołęki.
kaktus
16:05, 22.08.2017 r.
Jeszcze do osobnika, podpisującego się "ja" - akurat, przypomniało mi się powiedzenie z wojska - w wojsku "ja" znaczy "doopa", a więc wydaje się, że nick wybrałes sobie adekwatny, to tak na marginesie, ale wracając do meritum, za Twoją poradą przejrzałem wujka google wpisując "nadużywanie znaków przestankowych" i jakoś nie mogę znaleźć, żadnego psychologicznego odniesienia, do tego typu przypadłości - możesz, w łaskawości swojej, naprowadzić mnie na to, o czym pisałeś?
Energetyk
16:37, 22.08.2017 r.
UWAGA UWAGA, MŁODZIEŻY! WYJEŻDŻAJCIE TAM, GDZIE KOSZTY ŻYCIA SĄ NISKIE
Kaktus poleca afrykańskie i azjatyckie republiki bananowe. Tam za pensję ciecia z budowy kupicie sobie chatę z guana. Może nawet sam da przykład i pojedzie pierwszy. A jak macie pozwolenie na budowę kurnej chaty w tropikach to pobudujcie ją wioskę dalej, bo fajnie jest poczekać jeszcze z rok na kolejne zgody
brexit
16:37, 22.08.2017 r.
Żarty się skończyły.Ogłupione społeczeństwo nie rozumie rzeczywistości ,która je otacza.
Stąd prawie 90 % poparcie dla UE w Polsce.Ajuż jest najwyższa pora ,zeby w trybie nagłym się z UE ewakuować, każdy rok członkostwa zwiększa tylko straty Polski.
To nie jest wojna o czystą energię.To co zaproponowała Komisja Europejska w nowej regulacji prawnej, to jest szczyt bezczelności i obłudy, gdyż pod hasłem „odnawialnych źródeł energii” przemyca się bardzo konkretny plan gospodarczy mający na celu deindustrializację mniejszych gospodarek państw członkowskich poprzez pozbawienie ich własnych źródeł energii i instytucjonalne podporządkowanie ich niemieckiej gospodarce.
Stąd propagandowa nagonka w polskojęzycznej prasie należącej do niemieckich udziałowców na smog , na spalanie węgla.To próba pozbawienia Polski niezależności energetycznej.Niemcy mają nadwyżki energii , więc Polska nie ma prawa budować nowych bloków energetycznych ,żeby nie była samowystarczalna.To dlatego agentura pruska prez 8 lat rządów nie inwestowała w rynek energii.Mamy mieć niedobór mocy , a braki uzupełniać zakupami w Niemczech.
Wyobraźcie sobie ile trwałaby wojna 39roku z Niemcami gdyby Polska była od III Rzeszy zależna energetycznie.To jest wojna gospodarcza.
xxx
19:06, 22.08.2017 r.
Ten Brexit to wróżka? Jaka niezależność energetyczna jak sprowadzamy 8 milionów ton węgla głownie z Rosji, a wkrótce z USA, nasz węgiel jest 2 razy droższy.
Jaki ma cel Brexit, aby okłamywać Polaków? jakieś korzyści z przynależności do PIS?
kaktus
19:12, 22.08.2017 r.
Energetyk, Ty tak sam z siebie, czy masz to na receptę?

Brexicik, dzieciaku specjalnej troski, a kto zabrania Polsce budowania elektrowni - kliknij sobie ten link, który jest pod artykułem, tam się wszystkiego dowiesz, no ale Ty, jak zwykle, do wszystkiego musisz wciągać politykę i poprzedni rząd - takie z Ciebie, ostrołęckie, mini sz(cz)ydło.
« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne