Środa, 4 grudnia 2024 r., imieniny Barbary, Krystiana, Berny
W Polsce odsetek rezygnacji z planowanych przed laty elektrowni węglowych wyniósł aż 75 proc. W przypadku większości wybudowanych bloków nastąpiła utrata wartości. Mimo to Energa nadal chce realizować projekt nowej elektrowni w Ostrołęce. O sprawie informuje "Rzeczpospolita".
Powodem rozdmuchanych węglowych planów inwestycyjnych - jak podaje ogólnopolski dziennik - były błędne założenia dotyczące przyszłego wzrostu zapotrzebowania na moce oraz dalszych spadków cen węgla. Prognozy zweryfikował kryzys skutkujący spadkiem zużycia energii i dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii, które przyczyniły się do obniżenia cen hurtowych.
Mimo to Energa nie chce zrezygnować z realizacji budowy bloku węglowego w Ostrołęce.
- Branża energetyczna nie może bez obaw myśleć o przyszłych inwestycjach węglowych. Nadal nie jest jasne, jaki będzie kształt rynku mocy (wsparcia dla wytwórców konwencjonalnych) i czy ten mechanizm będzie impulsem do budowy bloków węglowych czy raczej gazowych - powiedziała dla "Rzeczpospolitej" Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii, pytana o plany rozbudowy Ostrołęki.
Pełna treść artykułu:
"Węglowe bloki w Europie okazały się zamkami na piasku"