« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Niedziela, 14 kwietnia 2024 r., imieniny Bereniki, Waleriana, Jadwigi

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Terytorialsi jednak nie w Ostrołęce

Batalion Wojsk Obrony Terytorialnej nie powstanie w Ostrołęce, ale w podostrowskim Komorowie. Wysiłki i zabiegi ostrołęckiego samorządu oraz lokalnych polityków okazały się nieskuteczne. Brak potrzebnej w Ostrołęce infrastruktury zaważył na decyzji ministerstwa obrony.

W stacjonowaniu wojsk w naszym mieście upatrywano duże szanse rozwoju. Byłby to również ważny krok jeśli idzie o strategiczne plany obrony miasta, szczególnie w zakresie obrony istotnych elementów infrastruktury miasta m.in. mostów czy elektrowni.

O lokalizację batalionu zabiegał m.in. poseł Arkadiusz Czartoryski. Jego oczekiwania i plany niestety nie sprawdziły się.

- Mamy szansę na lokalizację batalionu, bo mamy niezbędną infrastrukturę techniczną, bo mamy istotniejsze położenie geograficzne. Jeśli nam się to uda, to w Ostrołęce będzie stacjonowało niemal tysiąc żołnierzy i zmieni to oblicze naszego miasta - mówił w ubiegłym roku Arkadiusz Czartoryski.

Dziś już wiadomo, że batalion wojsk terytorialnych w Ostrołęce prawdopodobnie nie powstanie. Decyzją Ministerstwa Obrony Narodowej, to w Komorowie w powiecie ostrowskim powstanie jeden z tworzonych na terenie kraju batalionów WOT. Lokalizację potwierdził nam Oddział Komunikacji Strategicznej WOT. Zlokalizowanie tam jednostki wynika m.in. z faktu, że Komorowo dysponuje gotową jednostką wojskową. W Ostrołęce takiego zaplecza nie mamy, a budowanie nowej infrastruktury oraz zbyt duży wkład finansowy w stworzenie dogodnej bazy, mógł przeważyć na decyzji resortu obrony.

Dowództwo jednego z mazowieckich batalionów będzie zlokalizowane w Ciechanowie, w dawnych koszarach wojskowych. Tamtejsza jednostka obejmie swoim zasięgiem aż 17 powiatów Mazowsza. Do końca tego roku ma tam powstać piąta Mazowiecka Brygada Wojsk Obrony Terytorialnych. Jak poinformowała nas Maria Kołtunowska z Oddziału Komunikacji Strategicznej WOT, Ostrołęka wejdzie w skład tej brygady, pod dowództwo płk. Andrzeja Wasielewskiego. Dodała jednak, że nie może podać dokładnych informacji na temat lokalizacji wojsk w Ostrołęce, bowiem nie zapadły jeszcze wszystkie wiążące decyzje. Zatem może nie wszystko jest do końca przesądzone.

Misją Wojsk Obrony Terytorialnej, jako piątego, samodzielnego rodzaju sił zbrojnych, będzie obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, jak również podczas klęsk żywiołowych lub katastrof. Docelowa liczba żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej wyniesie ok. 53 tys, a ich służba będzie trwała od 1 roku do 6 lat, z możliwością jej przedłużenia. Do końca 2019 roku zaplanowano utworzenie 63 batalionów, które wejdą w skład 17 brygad podporządkowanych Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej. Aby wstąpić w szeregi obrony terytorialnej trzeba być pełnoletnim i zdrowym. Nabór ochotników prowadzi także Wojskowa Komenda Uzupełnień w Ostrołęce.

Wyświetleń: 7876
 
09:07, 20.08.2017 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne