« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Wtorek, 19 marca 2024 r., imieniny Józefa, Bogdana, Laili

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Stop nowej elektrowni węglowej w Ostrołęce. W niedzielę rusza akcja społeczna

Obok polityków, którzy robią co mogą, by w Ostrołęce powstał nowy blok elektrowni węglowej, są w Polsce organizacje, które walczą z takimi inwestycjami. W niedzielę odbędzie się specjalna akcja społeczna promująca odnawialne źródła energii i oświetlenie ledowe.

Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot uruchomiła nawet specjalną stronę internetową pod adresem www.elektrowniaostroleka.com z hasłem "Czarne chmury nad zielonymi Kurpiami". Na głównej grafice kominy stworzone z wycinanki kurpiowskiej są ścinane przez nożyczki (grafikę prezentujemy jako zdjęcie do artykułu).

Na stronie możemy zapoznać się z publikacjami na temat zagrożeń jakie niesie ze sobą budowa węglowego bloku energetycznego. Autorzy projektu edukują czytelników na temat alternatyw i działań jakie można podjąć, by korzystać z odnawialnych źródeł energii.

- Za sprawą rynku mocy wszyscy dopłacimy do budowy i funkcjonowania nierentownych elektrowni węglowych - jednym z takich przykładów jest wsparcie budowy elektrowni węglowej Ostrołęka C. Inwestycja bez pomocy publicznej jest nierentowna i już raz w 2012 r. została zamrożona z uwagi na brak środków i ogromne ryzyko inwestycyjne. Natomiast podnoszenie efektywności energetycznej opłaci się wszystkim, a np. koszty energetyki odnawialnej z roku na rok spadają. Dodatkowo pamiętajmy, że wyższe opłaty za prąd podnoszą i tak już należący do najwyższych w UE poziom ubóstwa energetycznego, dotyczący milionów gospodarstw domowych w Polsce. Nie zapominajmy też, że np. w Warszawie rośnie liczba dachowych instalacji fotowoltaicznych, które będą stopniowo uniezależniać stolicę od zakupu prądu z zewnątrz, dodatkowo obniżające rentowność Ostrołęki C - mówi Dariusz Szwed.

W niedzielę 20 sierpnia br. Towarzystwo na rzecz Ziemi i Zielony Instytut rozpoczynają społeczną akcję pn. "Zielone światło". W jej ramach 40 rodzin z 16 miejscowości powiatu ostrołęckiego (woj. mazowieckie) otrzyma nieodpłatnie energooszczędne oświetlenie. Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na problem ubóstwa energetycznego i roli, jaką w walce z nim odgrywa zwiększenie efektywności energetycznej.

W akcji wezmą udział rodziny z wybranych miejscowości gmin Rzekuń, Lelis i Olszewo-Borki. Uczestnicy należą do grupy najbardziej zagrożonej ubóstwem energetycznym. W tegorocznej edycji znaczącą grupę stanowią osoby z niepełnosprawnościami o trudnej sytuacji finansowej. W ich domach dokonana zostanie wymiana całego oświetlenia - miejsce tradycyjnych żarówek zajmą energooszczędne ledy. Łącznie wymienionych zostanie ponad 700 żarówek. Akcja prowadzona jest we współpracy z Pracownią na rzecz Wszystkich Istot, Gminnymi Ośrodkami Pomocy Społecznej oraz Stowarzyszeniem na rzecz Osób Niepełnosprawnych "Pomocna Dłoń" z Ostrołęki. Dzięki żarówkom ledowym, w domowym budżecie może zostać nawet kilkaset złotych rocznie.

Jak informują organizatorzy akcji, wspieranie efektywności energetycznej to wymierne korzyści, także finansowe. Dlaczego to takie ważne? Prąd jest drogi, a będzie jeszcze droższy. Wszystko za sprawą wprowadzanej właśnie ustawy o rynku mocy, której celem jest powstawanie nowych elektrowni węglowych. To ogromne koszty - nawet 80-90 mld zł w latach 2021-2030, które zostaną dopisane do naszych rachunków za energię elektryczną. Zmianę najbardziej odczują najuboższe gospodarstwa domowe. W skali roku dodatkowo zapłacimy co najmniej 200-300 złotych więcej. Koszty nowej regulacji będziemy ponosić nawet przez 15 lat.

Akcja wymiany żarówek dla najbardziej potrzebujących zwraca uwagę na konieczność wprowadzenia systemowych rozwiązań, które poprzez zwiększanie efektywności energetycznej będą walczyć z ubóstwem energetycznym polskich gospodarstw domowych oraz zwiększają bezpieczeństwo energetyczne i ograniczają niebezpieczeństwo tzw. blackoutów, czyli dużych awarii przeciążonego systemu energetycznego. Proponowane rozwiązania rynku mocy nie tylko nie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom ale pogłębiają problem ubóstwa energetycznego w Polsce.

Inauguracja akcji odbędzie się 20 sierpnia (niedziela) o godzinie 10.00 przy ulicy Tadeusza Zawadzkiego "Zośki" w Ostrołęce.

Wyświetleń: 11369
 
11:22, 19.08.2017 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne