« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Sobota, 24 lutego 2024 r., imieniny Macieja, Bogusza, Jaśminy

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

ZUS: po zasiłku chorobowym, świadczenie rehabilitacyjne

Jeżeli pół roku zwolnienia lekarskiego nie wystarczy na zakończenie leczenia i pełen powrót do zdrowia, to warto zapytać lekarza o możliwość kontynuowania terapii w ramach świadczenia rehabilitacyjnego. Stan naszego zdrowia musi jednak rokować, że po rehabilitacji wrócimy do pracy.

Trzeba pamiętać, że świadczenie rehabilitacyjne przysługuje dopiero po wykorzystaniu całego limitu zwolnienia lekarskiego. Nie można otrzymywać go zamiast lub w trakcie zasiłku chorobowego. Żeby zachować ciągłość wypłaty świadczeń wniosek musi trafić do ZUS co najmniej 1,5 miesiąca przed zakończeniem zwolnienia.

- Na zwolnieniu lekarskim możemy być nieprzerwanie przez 182 dni, przy czym w przypadku ciąży i gruźlicy jest to 270 dni. Niestety nie zawsze ten okres wystarczy na pełen powrót do zdrowia. Świadczenie rehabilitacyjne pozwala nam na kontynuowanie leczenia i rehabilitację przez maksymalnie 12 miesięcy. Dostaniemy je o ile lekarz orzecznik stwierdzi, że mamy szansę na powrót do zdrowia i oczywiście odpowiednio wcześnie złożymy wniosek. Komplet dokumentów powinien trafić do właściwego według miejsca zamieszkania oddziału ZUS co najmniej 6 tygodni przed zakończeniem okresu zasiłkowego. Warto dopełnić wszelkich formalności wcześniej, ponieważ zakład ma na wypłatę 30 dni od momentu przyznania tego zasiłku - wyjaśnia Piotr Olewiński, regionalny rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Świadczenie rehabilitacyjne możemy pobierać maksymalnie przez rok. O tym, czy nam się należy, decyduje lekarz orzecznik ZUS. Na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika albo komisji lekarskiej ZUS wydaje decyzję w sprawie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego. Warto podkreślić, że może się o nie starać nie tylko pracownik, ale również zleceniobiorca lub osoba prowadząca działalność gospodarczą - o ile podlegali ubezpieczeniu chorobowemu (wypadkowemu, jeżeli przyczyną niezdolności do pracy była choroba zawodowa lub wypadek przy pracy).

Nie ma jednej wysokości świadczenia rehabilitacyjnego.

- W przypadku pracownika przez pierwsze 90 dni będzie ono wynosić 90 proc. przeciętnych zarobków, a za pozostały okres 75 proc. 100 proc. dostaniemy natomiast w przypadku ciąży lub wypadku przy pracy czy też choroby zawodowej. W grudniu 2016 roku średnie świadczenie rehabilitacyjne wypłacone w kraju wyniosło ok. 1 tys. 568 zł miesięcznie. Tak jak w przypadku zasiłku chorobowego płatnikiem jest ZUS lub pracodawca - zależy to od wielkości firmy - informuje rzecznik prasowy.

W ubiegłym roku ponad 28 tysięcy Mazowszan skorzystało ze świadczenia rehabilitacyjnego. Suma wypłat w województwie mazowieckim wyniosła 320 milionów złotych. Więcej informacji o świadczeniu rehabilitacyjnym, w tym o wymaganych dokumentach, dowiesz się na stronie: www.zus.pl oraz w każdej placówce ZUS.

Wyświetleń: 2398
 
10:25, 16.08.2017 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne