« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Sobota, 24 lutego 2024 r., imieniny Macieja, Bogusza, Jaśminy

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Dożynki w Lelisie z Jerzym Kryszakiem i zespołem Power Play (zdjęcia, wideo)

Tegoroczne święto plonów rozpoczęto w Lelisie tradycyjną mszą św. oraz przejściem barwnego korowodu z wieńcami. Padający deszcz nie popsuł dobrego humoru licznie zgromadzonym mieszkańcom gminy i zaproszonym gościom. Wszyscy bawili się do późnych godzin wieczornych.

Uroczysty korowód z wieńcami dożynkowymi przeszedł pod scenę, gdzie mieszkańców i zaproszonych gości powitał włodarz gminy Stefan Prusik. Wójt gminy odebrał wieniec, który wedle tradycji obtańcowano na scenie. Następnie włodarz wraz z dyrektorem CK-BiS, księdzem proboszczem oraz Kurpiankami, wyszli do ludzi, aby każdego poczęstować chlebem upieczonym z tegorocznego ziarna.

- Dożynkami kończymy kolejny rok rolniczego trudu, tak pięknie wpisującego się w pory roku i od nich zależnego. Naszą obecnością tu wyrażamy wdzięczność dla ciężkiej pracy rolnika. Jak mówił niegdyś św. Jan Paweł II: "Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika, tym rękom, które w trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia gotowe były tej ziemi strzec i bronić". Bez naszej ciężkiej pracy, ziarno nie wyda plonu, ale po tych wieńcach widać, że nie zabraknie nam ziarna na nowy zasiew i chleb na naszych stołach - mówił Stefan Prusik, wójt gminy Lelis.

Wieńce dożynkowe wzięły udział w konkursie na najpiękniejsze dzieło wykonane z plonów i darów natury. Do konkursu zgłoszono dwanaście wyjątkowych prac z miejscowości: Durlasy, Golanka, Długi Kąt, Białobiel, Łodziska, Łęg Przedmiejski, Łęg Starościński (Walery), Szwendrowy Most, Szafarczyska, Czarnia i Brzozowa w gminie Kadzidło, Szafranki z gminy Łyse oraz Nowa Wieś Wschodnia z gminy Rzekuń. Po obradach komisji, werdykt ogłosił Bartosz Podolak, dyrektor centrum Kultury.
Zwycięski wieniec z Łęgu PrzedmiejskiegoI miejsce - Łęg Przedmiejski,
II miejsce - Golanka,
III miejsce - Szafranki.

W obrębie gminy Lelis wyróżniono wieńce z Łodzisk i Długiego Kątu. Członkowie komisji przyznali jednak, że każda z miejscowości włożyła wiele pracy w swoje dzieła i każdemu należą się podziękowania i gratulacje.

- Wicie wieńców to trudny i misterny proces, nie jest to takie łatwe jak mogłoby się wydawać. Dziękuję za wasz trud, za udział, za to, że aktywnie włączacie się organizację naszego gminnego święta, że chętnie uczestniczycie we wszystkich konkursach - mówił Bartosz Podolak.

W tym roku doszła kolejna dożynkowa atrakcja. Na stadionie gminnym odbywał się turniej sołectw. Zmagania sportowe przedstawicieli miejscowości przyniosły widzom wiele emocji, bowiem na murawie zawodnicy mierzyli się m.in. w strzałach piłką do bramki czy wyścigach wożenia sołtysów taczkami na czas. W tym konkursie pierwsze miejsce zajęło Aleksandrowo, na drugim uplasowała się reprezentacja Długiego Kątu, zaś trzecią lokatę zajęła Obierwia. Wszyscy odebrali symboliczne nagrody.

Na konkurs z nagrodami mogli także liczyć uczestnicy imprezy. Ostrołęcki WORD tradycyjnie ufundował rower oraz różne gadżety dla cyklistów. Rower wygrał mieszkaniec Ostrołęki Piotr Czaplicki. Wszyscy mogli tez korzystać z wielu przygotowanych atrakcji m.in. wesołego miasteczka, strzelnicy, policyjnego symulatora jazdy, dmuchanych zabawek, przejażdżek konnych, pokazu starej motoryzacji czy oglądanie wozu strażackiego. Czekały też kramy z pamiątkami, domowym jedzeniem i regionalnymi napitkami.

Jerzy KryszakNa scenie królowały zespoły ludowe i grupy śpiewacze z terenu powiatu ostrołęckiego oraz te działające przy centrum kultury w Lelisie. O godz. 15.00 na scenę wszedł długo przez wszystkich wyczekiwany Jerzy Kryszak - utalentowany aktor, kabareciarz, satyryk, który od lat bawi i uczy polską publiczność. Kabareciarz dał wspaniały popis sceniczny, który rozbawił publiczność, ale też pozwolił się zastanowić nad obecną sytuacją w Polsce. Kryszak słynie z tego, że w swoich skeczach nawiązuje do obecnej sytuacji politycznej. Nie omieszkał też wspomnieć o naszych lokalnych sprawach a na zakończenie życzył wszystkiego najlepszego i przejezdnego mostu. Publiczność, po zakończeniu występu, raz jeszcze wywoływała go na scenę oklaskami.

Wieczorem widownię rozgrzewały zespoły disco polo. Gwiazdą imprezy był zespół Power Play. Chętni mogli się bawić do późnych godzin wieczornych na dyskotece.

Dożynki regionalne w Lelisie odbyły się 20 sierpnia br.

Zobacz zdjęcia:
Dożynki regionalne w Lelisie (20.08.2017)Wyświetleń: 15764
 
20:52, 20.08.2017 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne