« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Sobota, 24 lutego 2024 r., imieniny Macieja, Bogusza, Jaśminy

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Skrzynka skarg: zakazu palenia nikt nie egzekwuje

Skrzynka skarg, pochwał i pomysłów:
W Polsce od dłuższego czasu obowiązuje ustawa zakazująca palenia papierosów w miejscach publicznych. Niestety, z moich obserwacji wynika, że ta ustawa w ogóle nie jest przestrzegana.

Przykłady można mnożyć. Przy Galerii Bursztynowej, obok głównych wejść stoją kosze na śmieci z pojemnikami na spalone papierosy, tylko po co? Dlaczego nie wiszą tam tabliczka z zakazem palenia? Bardzo dużo pracowników sklepów mieszczących się w galerii, wychodzi na przerwę na tzw. fajka, również klienci stoją i palą. Wchodząc z małymi dziećmi, trzeba przejść przez te kłęby śmierdzącego dymu papierosowego, a przecież to miejsce publiczne. Dlaczego nikt nie egzekwuje przestrzegania przepisu zakazującego palenia w miejscach publicznych? Czy w ostatnich trzech miesiącach ostrołęccy policjanci wypisali jakieś mandaty za palenie w miejscach publicznych i od razu pytam dlaczego tak mało? Dlaczego ustawa o zakazie palenia w miejscach publicznych jest tak słabo egzekwowana ze strony policji?

Odpowiada mł. asp. Krzysztof Kolator z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce
Ostrołęcka komenda policji dotychczas przeprowadziła 17 spraw o wykroczenie dotyczące łamania zakazu palenia papierosów. Zazwyczaj osoby palące odrzucają papierosa widząc, że zbliża się patrol, wiec kary (mandaty) zazwyczaj dotyczą wykroczenia z art. 145 kodeksu wykroczeń, tj. zaśmiecania.

Policjanci z uwagi na skargę czytelniczki zwiększą swoją czujność w tym obszarze. Pamiętajmy, że nie każde miejsce dostępne dla wszystkich jest miejscem, w którym obowiązuje zakaz palenia. Miejsca takie określa ustawa z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych ze zmianami.

Wyświetleń: 8422
 
10:12, 26.08.2017 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne