« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Czwartek, 30 listopada 2023 r., imieniny Andrzeja, Justyny, Konstantego

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Barszcz Sosnowskiego znów atakuje (zdjęcia)

Fot. Siemnocha/FacebookW tym roku strażacy znów mieli do czynienia z barszczem Sosnowskiego. Druhowie z Lelisa usunęli toksyczną i trującą roślinę we wsi Siemnocha (gm. Lelis). Gatunek jest bardzo niebezpieczny, kontakt może powodować rozległe poparzenia skóry, a nawet zgon.

Strażacy ochotnicy z Lelisa spisali się na medal, co potwierdza wpis na profilu facebookowym Siemnochy.

- Barszcz Sosnowskiego profesjonalnie usunięty - dziękuję za szybką akcję panu wójtowi, panu Wacławowi Kani oraz wszystkim strażakom z OSP w Lelisie. Wielkie dzięki od wszystkich mieszkańców Siemnochy - czytamy na Facebooku.

Barszcz Sosnowskiego to gatunek rośliny zielnej należący do rodziny selerowatych. Pochodzi z rejonu Kaukazu, skąd został rozprzestrzeniony na rozległych obszarach w środkowej i wschodniej części Europy. Łodyga może osiągnąć nawet 4 m wysokości przy średnicy do 10 cm. Najbardziej niebezpieczne są wydzielane przez barszcz Sosnowskiego olejki eteryczne. Ich kontakt ze skórą wywołuje poważne oparzenia, które są bardzo bolesne i zostawiają na ciele blizny.

Strażacy ostrzegają, że jeżeli doszło do kontaktu z rośliną, należy niezwłocznie i dokładnie obmyć skórę wodą z mydłem i unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na światło słoneczne przynajmniej przez 48 godzin. W przypadku kontaktu soku roślin z oczami, należy je przemyć dokładnie wodą i chronić przed światłem (nosić okulary z filtrem chroniącym przed ultrafioletem). Jeśli doszło do podrażnienia skóry, objawy zapalne zmniejsza zastosowanie miejscowo maści (kremów). Należy zgłosić się też do lekarza.

Samodzielna próba wycięcia tej rośliny może się źle skończyć. Barszcz Sosnowskiego jest silnie toksyczny i powoduje oparzenia chemiczne, szczególnie niebezpieczne m.in. dla osób starszych, dzieci, alergików czy cukrzyków.

Fot. Siemnocha/FacebookFot. Siemnocha/Facebook

Wyświetleń: 17761
 
11:41, 21.06.2017 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne