« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Piątek, 3 maja 2024 r., imieniny Marii, Aleksandra, Stanisława

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Będzie trzecia zmiana nazw ulic w Ostrołęce?

Senator Robert MamątowSenator Robert MamątowRobert Mamątow (PiS) stanął na czele grupy senatorów, którzy zgłosili projekt w sprawie zmiany nazw dróg, ulic, mostów i placów. Ich zdaniem elementy infrastruktury nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny.

O sprawie napisał dziennik "Rzeczpospolita".
- Za bardzo przyzwyczailiśmy się do symboli komunistycznych. Do niedawna za tło w "Wiadomościach" służył nawet Pałac Kultury. Tymczasem mamy wielu bohaterów, których możemy uhonorować - powiedział w rozmowie z gazetą ostrołęcki senator PiS Robert Mamątow. - Realizacja projektu nie wiąże się z dużymi kosztami. Proponujemy, by mieszkańcy nie ponosili opłat związanych ze zmianami w księgach wieczystych - dodał.

W Ostrołęce chodzi chociażby o ulice, których nazw nie zmieniono w 2009 r. tj. Hanki Sawickiej, Jana Kędzierskiego, Jana Krasickiego czy gen. Zygmunta Berlinga. Ulic może być więcej, gdyż ostatecznie będzie to zależało od opinii Instytutu Pamięci Narodowej. Gdyby projekt wszedł w życie, to rada miasta miałaby trzy miesiące na zmianę wskazanych nazw, a jeśli tego nie zrobi, uczyni to wojewoda.

Pierwsza zmiana nazw ulic po 1989 r. w Ostrołęce miała miejsce we wrześniu 1990 r. Radni zmienili wówczas nazwy trzech ulic: gen. K. Świerczewskiego na J. Piłsudskiego, M. Jaworskiego na gen. J. Hallera i L. Waryńskiego na 11 Listopada. Do drugiej zmiany doszło w październiku 2009 r. Radni mieli zmienić nazwy 10 ulic, ale skończyło się tylko na sześciu. To głównie za sprawą Wiesława Stypińskiego, wtedy przewodniczącego klubu radnych PiS, który w kilku głosowaniach wstrzymał się od głosu i to zaważyło, że nazwy czterech ulic pozostały bez zmian. Zmieniono:
- Pawła Findera na gen. Stanisława Sochaczewskiego,
- Małgorzaty Fornalskiej na ppłk. Edwarda Filochowskiego "Sana",
- Marcelego Nowotki na płk. Anatola Jezierskiego,
- gen. Aleksandra Zawadzkiego na Tadeusza Zawadzkiego,
- Franciszka Zubrzyckiego - rtm. Witolda Pileckiego,
- ulica 22 Lipca zmieniła nazwę tylko symbolicznie, obecnie odwołuje się do daty z 1807 r. czyli nadania konstytucji Księstwa Warszawskiego, a nie Manifestu PKWN z 1944 roku.

Nazwy tych ulic pozostały bez zmian:
- Hanki Sawickiej (miała być Ireny Sendlerowej),
- Jana Kędzierskiego (miała być Alfreda Markowskiego),
- Jana Krasickiego (miała być św. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego),
- gen. Zygmunta Berlinga (miała być gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila").

Stypiński wkrótce zrezygnował z funkcji przewodniczącego klubu, a następnie został wyrzucony z partii. W kolejnych wyborach do rady miasta bez skutku startował z lokalnego komitetu.

Więcej na ten temat:
PiS nie chce ulic Findera i Sawickiej

Wyświetleń: 9044
 
15:42, 18.02.2016 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne