« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Środa, 1 maja 2024 r., imieniny Józefa, Jeremiego, Lubomira

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Historia opowiedziana znaczkami (zdjęcia)

Wystawę pt. "Podziemna droga do Okrągłego Stołu w kolekcji Stanisława P. Nowaka" otwarto wczoraj w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.
Ekspozycja prezentuje znaczki i bloczki będące w obiegu w podziemiu niepodległościowym w latach 1982-1989. Wśród nich ostrołęczanie mogą obejrzeć te symbolizujące walkę z reżimem komunistycznym, przypominające ważne postaci II Rzeczpospolitej, a także te o tematyce religijnej, czy satyryczne, ośmieszające rządzących.

- Kolekcjonowałem znaczki z powodu wychowania patriotycznego, które wyniosłem z domu rodzinnego - powiedział Stanisław Nowak, właściciel eksponatów. - Życie mnie nauczyło, że warto zbierać różnego rodzaju pamiątki. Kupowałem je, ponieważ uważałem, że trzeba wspierać ludzi, którzy walczyli w podziemiu, należeli do "Solidarności" lub byli internowani.
Prezentowane w ostrołęckim muzeum znaczki drukowane były przez niezależne drukarnie w konspiracji. Z jednej strony stanowiły formę "cegiełek", ze sprzedaży których dochód przeznaczony był na finansowanie działalności podziemia. Z drugiej pobudzały społeczeństwo do walki o wolność.

Stanisław Nowak przyznaje, że w swoich zbiorach posiada ponad 3,5 tys. znaczków. W północno-wschodniej Polsce jest to jedna z największych tego typu kolekcji.

- Znaczki przywoziłem z Warszawy w gazetach typu "Sztandar młodych", "Trybuna ludu", aby uniknąć kontroli i podejrzeń. Trzymałem je w piwnicy. Rodzina nie wiedziała o mojej kolekcji, bo w wypadku rewizji byłbym zwolniony z pracy albo internowany - dodaje filatelista.

Wystawę "Podziemna droga do Okrągłego Stołu w kolekcji Stanisława P. Nowaka" można oglądać do końca stycznia 2012 r. Organizatorami ekspozycji są: Stowarzyszenie Unikat - Przyjazna Gmina oraz Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Zobacz zdjęcia:
Historia opowiedziana znaczkami (13.12.2011)

Wyświetleń: 588
 
12:48, 14.12.2011 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne