« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Czwartek, 2 maja 2024 r., imieniny Zygmunta, Atanazego, Anatola

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Jakość życia w Ostrołęce na piątkę?

Jak to się stało, że Ostrołęka zajęła wysokie piąte miejsce w rankingu jakości miejskiego życia zastanawiają się na pewno nawet najzagorzalsi lokalni patrioci. Porównanie 66 polskich miast opublikował w ostatnim wydaniu tygodnik Polityka. Ostrołękę wyprzedzają jedynie Rzeszów, Wrocław, Sopot i Warszawa.

- Trudno o lepszą ilustrację, że o kondycji miasta nie musi decydować ani jego wielkość, ani zamożność, ani miejsce na mapie - pisze w Polityce Edwin Bendyk.

Opublikowany ranking wzorowany był na zestawieniu pn. "Better Life Index", który przygotowuje organizacja zrzeszająca najlepiej rozwinięte państwa świata - OECD. Wyróżnia ona dziesięć kategorii ilustrujących różne aspekty życia. Jak czytamy w Polityce są nimi warunki mieszkaniowe, dochody, praca, wspólnota, edukacja, środowisko, społeczeństwo obywatelskie, zdrowie, zadowolenie z życia i bezpieczeństwo.

- Do tych kategorii dodaliśmy jeszcze jedną, jaką nazwaliśmy jakością samorządu. Dla każdej kategorii wybraliśmy od dwóch do czterech różnych kryteriów. Przykładowo dla pracy były nimi stopa bezrobocia i wskaźnik aktywności zawodowej, a dla edukacji - wydatki na oświatę w przeliczeniu na mieszkańca, średni wynik egzaminu gimnazjalnego z języka polskiego i matematyki oraz odsetek dzieci w wieku 3-4 lat chodzących do przedszkoli - czytamy w opisie rankingu Polityki.

- W przypadku każdego kryterium miasto z najlepszym wynikiem otrzymywało 100 pkt, a to z najgorszym - 0. Dla innych miast wyliczaliśmy wartość pośrednią. W przypadku większości kryteriów (np. liczba lekarzy, frekwencja w wyborach, przeciętne wynagrodzenie) za najlepszy uznawaliśmy wynik najwyższy. Jednak w przypadku liczby samobójstw, stopy bezrobocia czy masy odpadów najlepszy był oczywiście wynik najniższy. Następnie obliczaliśmy średnią arytmetyczną dla kryteriów w obrębie każdej kategorii i tak powstał ostateczny Indeks Jakości Życia. Teoretycznie maksymalny jego wynik to 100 pkt, a minimalny - 0 - piszą autorzy rankingu.

Ostrołęka w ogólnym podsumowaniu uzyskała 58 punktów. Zwycięska Warszawa - 70,3. W kategorii warunki mieszkaniowe nasze miasto otrzymało ocenę 42,1 punktów, w kategorii dochodów - 36,4. Praca została oceniona na 66,1 punktów, wspólnota - 60,5, a edukacja na 62 punkty.

Wysoką ocenę, bo aż 88 punktów Ostrołęka otrzymała w kategorii środowisko. Jednak nie jest to najwyższa nota jaką dostało miasto. Bowiem na 92,2 punkty zostało ocenione zadowolenie z życia. W kategorii społeczeństwo obywatelskie, Ostrołęka otrzymała 40,3 punkty, zdrowie zostało ocenione na 43,9 punktów. W kwestii bezpieczeństwa otrzymaliśmy 72,4 punkty. Najniższa nota, jaką dostała w rankingu Ostrołęka dotyczyła jakości samorządu. Tu miastu przypadły tylko 34,2 punkty.

Dla porównania, warto dodać, że w opublikowanym w Polityce rankingu sąsiednia Łomża uplasowała się na 46 pozycji, Siedlce na 57. Nawet progospodarczy i uporządkowany Poznań zajął miejsce 10, a spokojny i zielony Białystok dopiero 28.

Wyświetleń: 3203
 
09:32, 18.11.2014 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne