« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Sobota, 27 kwietnia 2024 r., imieniny Teofila, Zyty, Żywisława

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Kurpiowskie inspiracje Janiny Anny Krzyżewskiej (zdjęcia)

Janina Anna KrzyżewskaJanina Anna KrzyżewskaJanina Anna Krzyżewska to wyjątkowa twórczyni ludowa. Wychowana w folklorze ziemi łowickiej dostrzegła na Kurpiach bogactwo sztuki, kultury i historii. Pisze przewodniki dla najmłodszych, prowadzi warsztaty, maluje i zajmuje się bibułkarstwem.

Urodziła się w 1945 roku w Pile. Dzieciństwo i wczesną młodość spędziła na ziemi swoich przodków w tzw. Księstwie Łowickim. Po ukończeniu Liceum Pedagogicznego w Łowiczu skierowano ją do pracy w Szkole Podstawowej w Szafrankach, a następnie w Lipnikach.

- Lipniki, jedna z najstarszych wiosek Puszczy Zielonej pozwalała mi wchodzić w arkana kultury kurpiowskiej i tym zmieniać wygląd tutejszej szkoły - powiedziała Janina Anna Krzyżewska. - Placówka tonąca w ogródkach staropolskich kwiatów stawała się prawdziwie regionalną. Wygląd sal i korytarzy kipiał treściami najbliższej okolicy. W budynku szkoły znalazło się miejsce dla izby regionalnej pełnej eksponatów świadczących o historii regionu. Młodzież zrzeszona w zespole "Ograska" tańczyła i śpiewała na ludową nutę. Można chyba powiedzieć, że budziliśmy w szkole w tamtych czasach dumę związaną z historią Kurpiowszczyzny.

Twórczość literacka i sztuka ludowa
Pracując w szkole Janina Anna Krzyżewska postawiła przed sobą zadanie zbierania podań i legend, przekazywanych ustnie z pokolenia na pokolenie, nigdy nie spisanych.

- Wędrówki w plener, zaglądanie pod strzechy, spotkania z lipnickimi seniorami i wsłuchiwanie się w ich opowieści, a także ich przenoszenie na grunt szkoły, sprawiły to, że powoli powstawał tomik mojej poezji, a także podania i legendy mające swój czas i miejsce - mówi.

Jest również autorką przewodników dla najmłodszych: "Zosia na Kurpiach", "Zosia na Warmii i Mazurach", "Zosia w Warszawie" oraz "Zosia i Jasio w Betlejem". Jest także współautorką książki "Palma kurpiowska w poezji ludowej" i "Niezapominajki są to kwiatki z bajki".

Wraz z twórczością literacką Janina Anna Krzyżewska rozwijała swoją pasję malarską. Zaczęła wykonywać ilustracje do podań i legend, a także album istniejących jeszcze chat kurpiowskich na terenie Lipnik. Jej talent artystyczny przejawia się też w bibułkarstwie. Wykonuje kwiaty, palmy, ptaki, koszyki czy postacie osób występujących w jej utworach. Swoje prace prezentuje na terenie całej Polski i nie tylko. W 2012 roku ponad 200 palm jej autorstwa zdobiło siedzibę Parlamentu Europejskiego w Brukseli podczas wystawy "Tradycyjna Wielkanoc na Kurpiach". Pisały o niej ogólnopolskie i lokalne media. Za swoją działalność uzyskała też wiele nagród.

Dzieci są najważniejsze
Janina Anna Krzyżewska od 15 lat jest na emeryturze. Jak twierdzi, najważniejsze jest dla niej to, że w swoim życiu udało jej się pogodzić pracę nauczyciela z rolą matki.

- Nadal prowadzę edukację regionalną w szkołach, przedszkolach, ośrodkach kultury m.in. w Warszawie, Ostrołęce, Myszyńcu, Wielbarku i Opinogórze - mówi. - Wychowując młodzież szkolną nie mogłam zapomnieć o szóstce własnych dzieci. Dzisiaj z dumą mogę powiedzieć, że przejmują moje pasje tworząc kurpiowski klimat w swoich domach i pracy.

Artystka przyznaje, że wszystkie zajęcia, w które wplata swoje zdolności bliskie są jej sercu. Ma jednak jeszcze niespełnione marzenie. To ukazanie historii pradziejowej naszego regionu. Stworzenie szlaku turystycznego przemierzającego miejsca, w których kryją się jeszcze relikty przeszłości z czasów przed osiedleniem się tu Kurpiów.

- Każda chwila mojego życia przepełniona jest tym, iż marzenia się spełniają, a pasje ludzi czynią wiele dla dobra małej ojczyzny widząc ją bogatszą. Czynię to z myślą o przyszłych pokoleniach - zaznacza Janina Krzyżewska.

Więcej informacji o artystce i jej twórczości można znaleźć na stronie www.krzyzewska.eu

Zobacz zdjęcia:
Twórczość Janiny Anny Krzyżewskiej (07.05.2015)

Wyświetleń: 894
 
09:35, 18.05.2015 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne