« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Poniedziałek, 23 października 2017 r., imieniny Marleny, Seweryna, Odylii

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Łabędzia rodzina na fortach atrakcją dla ostrołęczan (zdjęcia, wideo)

Wielką atrakcją dla mieszkańców Ostrołęki i powiatu jest liczna łabędzie rodzina, która zamieszkała na fortach Bema. Dziesięć osobników, w tym osiem młodych łabędziątek, na dobre zadomowiło się w fortecznej fosie. Ostrołęczanie przychodzą często, aby podziwiać te piękne ptaki z bliska.

Młode przyszły na świat po drugiej stronie ulicy Stacha Konwy, w jednym z zakoli Narwi. Ich rodzinne gniazdo usytuowane było po lewej stronie starego mostu, jadąc od ronda im. ks. Siemowita. Gdy młode nieco podrosły, rodzice zabierali je na wyprawę na forty, w okolicę pomnika mauzoleum. Przemierzając ulicę Stacha Konwy, stanowiły nie lada atrakcję dla kierowców, którzy zatrzymywali się i ustępowali pierwszeństwa ptasiej rodzinie.

Widocznie tereny wokół pomnika przypadły do gustu rodzicom i ósemce młodych łabędziątek, bo za pomnikiem, po lewej stronie, dorosłe osobniki uwiły kolejne gniazdo. Wielu mieszkańców przychodzi tu, szczególnie w weekendy, aby wraz z dziećmi oglądać tę liczną, ptasią rodzinę. Ósemka młodych to jeszcze brzydkie kaczątka, ale z dnia na dzień widać, że ich upierzenie powoli się zmienia i niebawem wyrosną na piękne łabędzie.

Wiele osób, poza przyglądaniem się ptakom, przynosi także pokarm. Warto jednak pamiętać, że latem łabędzie powinny radzić sobie samodzielnie. Tylko w okresie srogich zim człowiek może im pomagać. Łabędzie żywią się pokarmem roślinnym a także larwami czy ślimakami. Chleb, który najczęściej podają mu ludzie, nie jest odpowiedni, a jego nadmiar w diecie może powodować niebezpieczne dla łabędzi choroby. Najlepiej dawać im zboża i drobno pokrojone surowe lub gotowane warzywa. Ptaki te lubią ziarna kukurydzy, gotowane ziemniaki, marchewkę czy kapustę. Ale dokarmiamy tylko zimą. Pamiętajmy też, że w Polsce gatunek jest pod ścisłą ochroną.

Zobacz zdjęcia:
Łabędzie na fortach Bema (24.07.2017)

Wyświetleń: 3366
 
11:03, 29.07.2017 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

Bzik
10:40, 29.07.2017 r.
Lepsze niż dni Ostrołęki 😃
x
12:11, 29.07.2017 r.
Do MO "łabędzia rodzina" i "osiem młodych kaczątek".
As
17:29, 29.07.2017 r.
Atrakcja rzeczywiscie
lena
19:01, 29.07.2017 r.
pewnie że atrakcja. lepiej tam z dziećmi iść niż do galerii w zimne mury.
Tytus
12:39, 30.07.2017 r.
Tylko nie karmić ich chlebem, lepiej jakimiś kaszami. Lepiej ich w ogóle nie karmić bo się uzależnią od człowieka. Lepiej je zabić i nakarmić głodujących.
Marek
15:08, 30.07.2017 r.
Młode wykluły się w gnieździe które znajduje się w fosie przy skrzyżowaniu ulicy Fortowej i Warszawskiej. Każdy kto wjeżdżał w Fortową widział pięknie urządzone gniazdo wśród trzcin. Niestety ptaki są dokarmiane i sporo osób wrzuca do fosy stary chleb lub bułki z McDonalds'a. Na szczęście woda w fosie jest dość wysoka i nie zabraknie w tym roku naturalnego pokarmu. Karmienie kaczek i łabedzi chlebem może doprowadzić do tzw anielskiego skrzydła unimożliwając ptakom aktywny lot
Za Wikipedią:
Anielskie skrzydło (ang. angel wing, crooked wing) – zespół chorobowy występujący głównie u ptactwa wodnego. Objawia się deformacją ostatniego stawu w skrzydle, w wyniku czego lotki, zamiast układać się wzdłuż ciała, zaczynają wystawać prostopadle na zewnątrz[1]. Wada ta z czasem utrudnia, a nawet uniemożliwia ptakom latanie. „Anielskie skrzydło” spotyka się głównie u kaczek, gęsi i łabędzi[1], jednak występowanie zanotowano również u gołębi[2], jastrzębi zwyczajnych oraz papug (papużek falistych, ar i konur)[3].

Występowanie wady jest najczęściej spowodowane nieprawidłową dietą, zbyt bogatą w węglowodany i białka, a ubogą w mangan, wapń, witaminę D i witaminę E[1][4]. Anielskie skrzydło występuje częściej u ptaków domowych lub ptaków mieszkających w pobliżu siedzib ludzkich, niż u ptactwa dzikiego. Jedną z typowych przyczyn jest dokarmianie dzikich ptaków chlebem (szczególnie pieczywem białym)[4][5]. Władze niektórych miast apelują o niedokarmianie dzikich kaczek, łabędzi i gęsi w miejskich akwenach nie tylko ze względu na zabrudzanie wody, ale również z obawy o zdrowie ptaków[4][5].

Innymi przyczynami wystąpienia anielskiego skrzydła mogą być:

zbyt szybki wzrost,
nieprawidłowa inkubacja i proces wylęgania,
uraz,
podłoże genetyczne (wada częściej występuje u samców; zauważono również częste występowanie schorzenia u piskląt jednej pary w różnych lęgach)[1].
Z niewiadomych przyczyn, jeśli wada występuje tylko w jednym skrzydle (co się zdarza), zazwyczaj jest to skrzydło lewe[1].
Jadwiga
05:34, 31.07.2017 r.
Ten widok rodziny łabędzi na Stacha Konwy to rekompensata za widok całej ulicy zaniedbanej przez Władze Miasta. Mieszkańcy proszą o budowę ważnej drogi - wizytówki Ostrołęki , ale wstyd mówić jaka jest reakcja na prośby ludzi .
« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne