Piątek, 25 kwietnia 2025 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry
Ciąg dalszy słownych utarczek w ostrołęckim PiS. Prezydent miasta odpowiedział na interpelację radnego Norberta Dawidczyka w sprawie nowych etatów w szkołach. Włodarz stwierdził, że pomoc nauczycielom to dla niego radość i nie zmienią tego "niepozbawione podejrzliwości pytania".
W interpelacji radny pyta włodarza m.in. czy w nowym roku szkolnym zwiększyła się ilość etatów w placówkach oświatowych oraz czym to było podyktowane. Poprosił też o wyszczególnienie etatów: nauczycieli, wicedyrektorów, kierowników działów np. świetlicy, kuchni itp.
Mało tego. Dawidczyk, zapytał wprost: "Jakie osoby były wskazane przez UM w Ostrołęce jako członkowie poszczególnych komisji podejmujących decyzje dotyczące wyborów nowych dyrektorów placówek oświatowych w Ostrołęce?".
- Którzy radni byli członkami poszczególnych komisji wybierających dyrektorów? - dopytywał.
W odpowiedzi prezydent Janusz Kotowski podkreślił, że starania urzędu polegają nie na nieuzasadnionym mnożeniu dodatkowych etatów, lecz m.in. na ograniczaniu ilości godzin nadliczbowych czy zatrudnianiu na zastępstwa.
- Pana pytania o nowe etaty w placówkach podległych urzędowi miasta mógłbym "przekierować" do kierowników tych placówek. Postanowiłem jednak zebrać informację i przekazać panu z nadzieją, że zechce pan zobaczyć "w całości" działania urzędu w trosce o sprawiedliwe decyzje kadrowe w naszych placówkach - napisał w odpowiedzi Janusz Kotowski, prezydent miasta.
Nowi wicedyrektorzy
W bieżącym roku szkolnym przybył jeden etat wicedyrektora w Szkole Podstawowej nr 6 w Ostrołęce (obecnie są trzy). Sprawa wzbudziła spore kontrowersje w lokalnym środowisku ze względu na powiązania rodzinne. Nowe stanowisko objęła bowiem Dorota Pawelczyk, żona Janusza Pawelczyka, doradcy prezydenta i byłego komendanta ostrołęckiej policji.
Janusz Kotowski tłumaczy w odpowiedzi na interpelację radnego, że utworzenie nowego etatu było konieczne ze względu na wzrost liczby oddziałów w placówce oraz zwiększenie zadań wynikających z kształcenia sportowego.
- Mamy dużo nowych pomysłów związanych z rozwijaniem zagadnień sportowych w naszej szkole i właśnie te działania będzie rozwijała pani Dorota Pawelczyk - mówiła podczas rozpoczęcia roku szkolnego Dorota Kupis, dyrektor SP nr 6 w Ostrołęce.
Nowa funkcja wicedyrektora pojawiła się również w I Liceum Ogólnokształcącym w Ostrołęce. Stanowisko objęła Małgorzata Tołwińska, żona Marka Tołwińskiego, byłego prokuratora, który obecnie pracuje w jednej ze służb specjalnych policji.
- W I LO im. gen. Józefa Bema wzrost zatrudnienia o etat wicedyrektora wynika z planowanego utworzenia klas dwujęzycznych - tłumaczy w odpowiedzi na interpelację radnego prezydent Kotowski.
W obu powyższych przypadkach decyzje dotyczące wyborów nowych dyrektorów placówek oświatowych w mieście podjęli wiceprezydent Grzegorz Płocha i dyrektor wydziału oświaty Mirosław Rosak. Z kolei członkiem komisji była radna Irena Nosek (PiS).
Nowi pracownicy OTBS
W swojej interpelacji radny Norbert Dawidczyk poruszył również kwestie nowych miejsc pracy w Ostrołęckim Towarzystwie Budownictwa Społecznego. W maju br. stanowisko prezesa objął tam Artur Ciecierski, pełniący dotychczas funkcję dyrektora Wydziału Architektury i Budownictwa UM Ostrołęki. Jego zastępcą natomiast został Grzegorz Makowiecki, były zastępca dyrektora w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Ostrołęce.
Prezydent Janusz Kotowski podkreślił, że firma prowadzi własną politykę kadrową, a w roku bieżącym rozpoczęła działalność nowoczesna stacja segregacji odpadów.
- Jest rzeczą oczywistą, że w związku z tym należało skompletować załogę stacji. Wyszczególnienie stanowisk jest do wglądu w OTBS. Obsada wiąże się ściśle z projektem o dofinansowanie unijne naszej budowy. Innych znaczących zmian nie odnotowałem - zaznacza Janusz Kotowski.