« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Środa, 27 stycznia 2021 r., imieniny Angeliki, Przybysława, Ilony

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Nowe nabytki ostrołęckiego muzeum

"Dziewczyna nad morzem" Teofila Kwiatkowskiego, fot. MKK w OstrołęceMKK w Ostrołęce wzbogaciło się o nowe zbiory. Są to trzy prace, wykonane przez artystów, byłych żołnierzy, uczestników bitew 1831 roku. Należą do nich: "Portret mężczyzny" i "Dziewczyna nad morzem" autorstwa Teofila Kwiatkowskiego oraz "Portret kobiety" Karola Malankiewicza.

- Nabyte prace stanowią początek kolekcji sztuki, w skład której wejdą prace artystów-żołnierzy 1831 roku, tworzących na Wielkiej Emigracji. Oprócz nich muzeum posiada bogaty zbiór grafik o tematyce batalistycznej oraz portretów uczestników wydarzeń z lat 1830-1831 - informuje ostrołęckie muzeum.

Pochodzący z Mazowsza Teofil Kwiatkowski odbył studia malarskie w Oddziale Sztuk Pięknych Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Gdy wybuchło powstanie listopadowe wstąpił do akademickiej gwardii honorowej, był adiutantem gen. Józefa Chłopickiego. Pod koniec lutego 1831 roku zaczął służbę żołnierza w 4 Pułku Piechoty Liniowej, słynnych "Czwartakach". Przeszedł z pułkiem szlak bojowy, bił się m.in. pod Ostrołęką 26 maja. W bitwie ostrołęckiej brał udział również podporucznik Karol Malankiewicz (1802-1877) z 8 Pułku Piechoty Liniowej, który w powstaniu dosłużył się rangi kapitana. Jego prace od kilkunastu lat kolekcjonuje muzeum w Ostrołęce (w 2005 roku muzeum zakupiło obraz "Bitwa pod Ostrołęką", a na początku 2017 roku "Scenę batalistyczną").

Po upadku powstania listopadowego, 5 października 1831 roku, obaj artyści-żołnierze udali się na emigrację wraz z gen. Maciejem Rybińskim i rzeszą żołnierzy i oficerów. Na zachód Europy wyemigrowało wówczas ponad stu żołnierzy-artystów. W ogromnej większości ich twórczość nie jest znana, w takim stopniu jak np. Teofila Kwiatkowskiego, który wszedł do grona najbardziej uznanych malarzy emigracyjnych.

Zarówno Kwiatkowski, jak i Malankiewicz osiedli we Francji, zmieniając co pewien czas miejsce pobytu, którym były m.in. Awinion, Paryż, Awalon. Poślubili Francuzki. Próbowali odnaleźć się w innej, trudnej dla nich, rzeczywistości, na jaką zostali skazani do końca życia. Politycznie związani byli z obozem Hotelu Lambert. Kwiatkowski utrzymywał bliższe kontakty z rodziną Adama Jerzego Czartoryskiego, ponadto był przyjacielem Fryderyka Chopina i Teofila Lenartowicza, portretował Adama Mickiewicza. Na emigracji obaj malarze doskonalili warsztat u boku znanych artystów - Kwiatkowski m.in. u Léona Cognieta, a Malankiewicz u Antoine'a Grosa czy Paula Delaroche'a. Obaj, jako nieliczni z grona malarzy - uczestników powstania listopadowego, wystawiali na Paryskim Salonie, Kwiatkowski częściej, Malankiewicz zaś dwukrotnie.

- Dzięki kolekcji, której tematyka wychodzi często poza przedstawienia scen bitewnych, pozostajemy w bliskości z uczestnikami wydarzeń 1831 roku poprzez obcowanie z ich pracami. Nowo nabyte obiekty stanowią interesujący jej początek. Pozyskanie prac Teofila Kwiatkowskiego i Karola Malankiewicza było możliwe dzięki dotacji naszego organizatora samorządu województwa mazowieckiego, który sfinansował zakup - czytamy na stronie placówki muzealnej.

Wyświetleń: 940
 
10:04, 26.08.2017 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

Brak komentarzy!

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne