« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Niedziela, 5 maja 2024 r., imieniny Ireny, Waldemara, Piusa

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Ostrołęcki rocznik literacki ujrzy światło dzienne

Już niebawem ukaże się pierwszy numer ostrołęckiego rocznika literackiego pt. "Przydroża".
Sabina Malinowska, wicedyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrołęce przyznaje, że zamysł wydania rocznika pojawił się już wiele lat temu. Szefem pisma jest dr Karol Samsel, który dopilnował, aby tym razem rocznik ujrzał światło dzienne.

- W Ostrołęce jest bogate środowisko literackie - mówi Sabina Malinowska. - Chcieliśmy, aby poeci mogli publikować w roczniku swoje wiersze, ale nie tylko. Pragnęliśmy także prezentować w nim dorobek bogatego życia kulturalnego naszego miasta. Choć pierwszy numer będzie się składał ze 176 stron, nie daliśmy rady pomieścić w nim wszystkiego, co chcieliśmy. Mamy już zgłoszenia od kolejnych literatów, którzy chcą opublikować swoje dzieła.

Jak przystało na rocznik, będzie ukazywał się raz w roku. Jest to możliwe dzięki miastu, które wyłożyło na ten cel 3 tys. zł. Wicedyrektor zaznacza, że jeśli pismo wychodziłoby częściej, biblioteka mogłaby mieć problemy finansowe.

Pierwszy numer ukaże się nakładem 300 egzemplarzy. Jeżeli będzie taka potrzeba, wydrukowanych zostanie więcej sztuk.

- Nie chcemy zamykać się jedynie na swoje środowisko - przyznaje wicedyrektor biblioteki miejskiej. - Zadbaliśmy już o to, aby nasz rocznik trafił w różne miejsca Polski. Chcemy, aby o naszej działalności dowiedziały się różne środowiska w różnych zakątkach kraju.

Premiera rocznika odbędzie się 25 września podczas Wieczoru w Arce organizowanego w ramach V Festiwalu Literackiego im. Edwarda Kupiszewskiego.

Tak o wydawnictwie pisze Karol Samsel.
Patronem idei czynimy w tym wypadku Dionizego Maliszewskiego, współtwórcę Ostrołęckiej Grupy "Narew" i niestrudzonego animatora życia literackiego w mieście. Metafizyką literacką najsilniej obecną w piśmie "Przydroża" jest metafizyka prowincji, duchowość właściwa arkadii i peryferii, duchowość wiejska, rustykalna, a nade wszystko - metafizyka przeciwcentralna. Zgodnie z tą wykładnią przygotowaliśmy działy serii tegorocznej: poezję (Sobotka, Samsel, Tomczak, Dąbrowska, Ladziński, Ochenkowska i wielu innych), prozę (trawestacja "Wspomnień niebieskiego mundurka" Wiktora Gomulickiego: "Wspomnienia niebieskich wycieruchów" Marcina Tomczaka) oraz dział "Gość Poetycki" ("metafizyka poznańska" Jerzego Beniamina Zimnego a "metafizyka warmińska" Kazimierza Brakonieckiego).

"Przydroża" gromadzą także niezliczone miscellanea. Dział "Z kurpiowskiej niwy" przynosi razem z wierszami Marianny Staśkiewicz poruszającą gadkę Leszka Czyża "O starości". Dział poświęcony echom Kupiszewiady to tym razem rozrośnięta do właściwych sobie rozmiarów konstelacja relacji poświęconych ostrołęckiemu festiwalowi, stworzona w przeciągu ostatnich czterech lat (Izabela Fietkiewicz-Paszek, Jarosław Trześniewski-Kwiecień, Miłosz Kamil Manasterski etc.). Nie sposób nie wymienić działów poświęconych literackiej "Narwi" (Sierzputowski, Machnowski oraz Parzych) i tzw. ostrołęckiemu zagłębiu literackiemu (Czychowski, Maliszewski, Kupiszewski, Woźniak). Podobnie nie zabrakło informacji o najważniejszych konkursach ostrołęckich dla młodych literatów: o "Pierwszym Kroku w Poezję" i Konkursie Literackim im. Dionizego Maliszewskiego (przedrukowujemy nagrodzone wiersze). "Przydroża" wyposażone zostały także w kalendarium i roczny wykaz wydawnictw ostrołęczan.

Pierwsza strona "Przydroży" przedstawia ul. Studzienną w Ostrołęce, na której 17 października 1848 roku przyszedł na świat Wiktor Gomulicki.

Wyświetleń: 389
 
17:43, 12.09.2014 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne