« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Wtorek, 7 maja 2024 r., imieniny Gustawy, Ludmiły, Sawy

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Ostrołęka według Filipa Springera

Do księgarń trafiła książka Filipa Springera "Miasto Archipelag". To reporterska podróż po stolicach dawnych województw. Autor opisał 31 miast. Twierdzi, że Ostrołęka to miejsce, które skumulowało w sobie na jednej przestrzeni wszystkie etapy polskiej transformacji, jeżeli chodzi o handel.

Filip Springer w rozdziale "Targowisko" opisuje mały rynek, czyli tzw. piaski. Poruszył go widok straganów, które wyglądają jakby zostały zrobione z prowizorycznych materiałów: powykrzywianych blatów, folii i starych desek. Autor odwiedził również halę targową "Feniks". Nie spotkał tam jednak klientów, a znudzonych sprzedawców w ciasnych boksach.

Ponadto fotograf zwrócił uwagę na stojące w pobliżu trzy, pamiętające lata dziewięćdziesiąte, domy handlowe. Podkreślił, że znajdują się w nich sklepy z obuwiem, odzieżą, częściami samochodowymi, szkoły nauki jazdy. Wszystko połączone jest labiryntem schodów, w którym drogę odnajdują tylko stali bywalcy.

Według Filipa Springera ostatnim studium rozwojowym ostrołęckiego handlu jest Galeria Bursztynowa. Autor zauważa, że jej powstanie rozpoczęło proces upadku drobnego handlu w Ostrołęce.

W swojej publikacji "Miasto Archipelag" Filip Springer opisuje również inne miasta, w tym Łomżę, Radom, Ciechanów czy Siedlce. Jak sam pisze "trzydzieści jeden ośrodków tworzy archipelag możliwości, rozczarowań i szans".

Więcej na ten temat:
Filip Springer: Ostrołęka miastem handlu i pomników

Wyświetleń: 4461
 
00:33, 08.10.2016 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne