« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Środa, 13 listopada 2019 r., imieniny Stanisława, Mikołaja, Krystyna

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Ostrzeżenie: upały powyżej 30 stopni Celsjusza (wideo)

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega, że wedle prognoz temperatura powietrza do czwartku 3 sierpnia będzie przekraczać 30 stopni Celsjusza. Może to stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Warto przestrzegać podstawowych zasad w czasie upałów.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie w poniedziałek słupki będą wskazywać do 31 stopni. W kolejnych dniach wysoka temperatura będzie się utrzymywać, we wtorek prognozowane są 33 stopnie. W środę będzie najwyższa temperatura, bo może wskazać do 36 stopni. W czwartek wyniesie 31 stopni.

Upały są szczególnie groźne dla osób starszych, chorych na nadciśnienie, cukrzycę i mających problem z sercem. W związku z tym warto przestrzegać następujących zasad:
- unikać przebywania na słońcu w porze największego nasłonecznienia, osoby z dolegliwościami układu krążenia nie powinny wychodzić w godz. 11.00-17.00,
- chronić bezwzględnie przed przebywaniem na słońcu niemowlęta i małe dzieci, nie zostawiać ich nawet na chwilę samych w samochodzie, nie zapominajmy również o zwierzętach,
- osłaniać głowę przed promieniowaniem słonecznym,
- pić 2-3 litry napojów dziennie (woda, napoje niesłodkie i niegazowane), osoby po zawałach i cierpiące na chorobę niedokrwienną serca powinny pić napoje z dużą ilością mikroelementów, przede wszystkim magnezu i potasu,
- w miarę możliwości schładzać ciało (np. często płukać dłonie i nadgarstki pod bieżącą chłodną wodą, przecierać kark, skronie) ale unikać skrajnych zmian temperatur,
- unikać picia alkoholu (do spalenia alkoholu organizm wykorzystuje zasoby wody),
- spożywać lekkostrawne, niezbyt obfite posiłki,

Gdy zauważymy objawy udaru słonecznego, takie jak bóle i zawroty głowy, osłabienie, nudności, zaburzenia widzenia, świadomości, przytomności, gorączkę, dreszcze lub drgawki, przyśpieszenie tętna należy:
- ułożyć poszkodowanego w cieniu,
- podać wodę (jeśli jest przytomny),
- nałożyć zimne kompresy,
- wezwać pomoc medyczną.

Ostrzeżenia pogodowe oraz szczegółowa prognoza dla danego regionu są dostępne w serwisie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na stroie www.pogodynka.pl.

Na Mazowszu utonęło już 25 osób
Nie zapominajmy też o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa nad wodą. Od początku roku na Mazowszu utonęło 25 osób, w 2016 roku - 46 osób, a w 2015 r. - 50 osób. Najbardziej niebezpiecznymi miejscami są kąpieliska niestrzeżone: rzeki, stawy, wyrobiska i żwirownie. Pamiętajmy, żeby kąpać się tylko w miejscach, gdzie są ratownicy. Służby (policja, WOPR, straż miejska) kontrolują kąpieliska, a także miejsca objęte zakazem kąpieli.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki stworzył spot zwracający uwagę na problem pozostawiania dzieci bez nadzoru rodziców w czasie wypoczynku nad wodą. Zachęcamy do obejrzenia wideo.

Wyświetleń: 3602
 
14:39, 31.07.2017 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

kaktus
15:12, 31.07.2017 r.
Zastanawiam się, czy władze miasta rozważają uruchomienie kurtyn powietrznych, czy jak zwykle, czekają aż im ktoś wskaże palcem.
kaktus
15:13, 31.07.2017 r.
Oczywiście, chodziło mi o kurtyny wodne :)
Do kaktus
18:13, 31.07.2017 r.
Od 6lat obiecują fontannę koło kupca i nic więc masz odpowiedz. W tym roku nic nie będzie. Ale za rok są wybory i założę się że fontanna się pojawi
Rebeliant Remek
18:53, 31.07.2017 r.
Spróbuje podpowiedzieć. Decydentów szukajcie we wsi Uśnik gm. Śniadowo i w Rozogach. Jak nie traficie hrabiego posła Arkadiusza na rodowej lepiance to może Janusza.
.
07:27, 01.08.2017 r.
Ten Uśnik z meliną przy GSie? Będąc niedawno myślałem, że takie rzeczy tylko w "Arizonach", ale zostałem wybity z błędy
aaa
11:52, 01.08.2017 r.
Jak najbardziej jestem za kutryna wodna. Moja córcia i wiele innych dzieci na pewno by sie ucieszylo.
aaa
12:51, 01.08.2017 r.
Z tego co się dowiedziałam kurtyny wodne będą od jutra 2 sierpnia jedna przy kupcu druga przy szkole podstawowej nr 10
« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne