« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Piątek, 3 maja 2024 r., imieniny Marii, Aleksandra, Stanisława

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Ratusz i ministerstwo kultury wspólnie na rzecz MŻW (zdjęcia)

Poniedziałkowa nadzwyczajna sesja rady miasta zajęła rajcom mało czasu, ponieważ dotyczyła tylko jednego projektu uchwały. Podczas obrad radni podjęli decyzję o prowadzeniu Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przed przystąpieniem do porządku obrad głos w sprawie budowy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce zabrał poseł Arkadiusz Czartoryski. Parlamentarzysta podkreślił, że Ostrołęka poprzez upamiętnienie Niezłomnych będzie miejscem wyjątkowym na mapie Polski.

- Ważne jest to, żebyśmy tych, których potraktowano w bestialski sposób, potrafili należycie uczcić w Polsce. Ostrołęka będzie tym miejscem, gdzie uczcimy najlepszych synów naszego narodu. Żołnierze Wyklęci będą mieli godne miejsce, które upamiętni ich walkę - powiedział Czartoryski. - Dziś możemy się cieszyć, że polski rząd zauważył naszą inicjatywę i chce ją wesprzeć finansowo. Warto podziękować też ofiarodawcom, którzy podarowali na ten cel swój grosz - dodał.

Do słów posła Czartoryskiego dołączył włodarz Ostrołęki. Zaznaczył, że przyjęcie dzisiejszej uchwały przez radnych przygotuje w pełni warunki prawne do tego, żeby można było podjąć współpracę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czyli przyjąć pieniądze, które pomogą zbudować kompletne Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

- Zgoda rady bez wątpienia dopełni wszystkie działania formalne, które umożliwią nam współpracę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum stanie się miejscem, gdzie będziemy przedstawiać historię niezwykłą nie tylko młodym ludziom z naszego miasta, ale też osobom, które zechcą przyjechać i odwiedzić to miejsce. Uważam, że najważniejsze jest to, żeby przypomnieć, pokazać, wywołać z niepamięci tych, którzy oddali życie za ojczyznę, a tym, którzy będą odwiedzać pokazać, że są wartości, z których można czerpać do swojego życia, do decyzji, które są podejmowane na co dzień - powiedział Janusz Kotowski, prezydent Ostrołęki.

Wdzięczność i zadowolenia w sprawie zdobycia środków zewnętrznych na muzealną inwestycję wyraził także radny Adam Kurpiewski.

- Bardzo się cieszę, że ta uchwala ma dziś miejsce. Jestem wdzięczny prezydentowi Kotowskiemu i posłowi Czartoryskiemu, że udało się zdobyć zewnętrzne dofinansowanie i nie będziemy ponosili kosztów tej budowy. Inicjatywa jest ważna i cenna - stwierdził radny Kurpiewski.

Z kolei radny Łukasz Kulik postanowił obdarzyć prezydenta kredytem zaufania.

- Słuchając niektórych wypowiedzi przecieram oczy ze zdumienia. Do niedawna osoby, które były przeciwne powstaniu muzeum, dziś są za. Część społeczeństwa wie, że byli i tacy, którzy przy walce z okupantem rosyjskim nigdy nie przekroczyli granicy wartości, ale byli i tacy, którzy ją przekroczyli. Dla ogólnego dobra trzeba o tym też pamiętać. Oczywiście mamy też bohaterów, co do których nie ma wątpliwości, że postępowali słusznie. Cieszę się, że prezydent chce ich upamiętnić - podsumował radny Łukasz Kulik. - Jednak mam szereg wątpliwości. Mam obawy, że wszystkie środki finansowe będą przeznaczane na budowę muzeum. Mam nadzieję, że nie. Kredyt zaufania muszę panu dać. Jeśli inne inwestycje wyjdą, a przy okazji powstanie muzeum, to będę się z tego cieszył - podkreślił radny.

Podczas sesji włodarz Ostrołęki zdradził, że nad drogą ul. Traugutta, odcinkiem drogi krajowej, ma powstać specjalna kładka przypominająca o muzeum. Ścieżka prowadzić będzie do miejskiego parku, gdzie stworzona zostanie aleja bohaterów z naturalnej wielkości figurami przedstawiającymi najbardziej znane i zasłużone osoby walczące z systemem komunistycznym.

- Wszystko, co wiąże się z rozszerzeniem przestrzeni muzeum będzie wpisane do projektu. Na ten cel nie będą przeznaczone środki z miasta. Kładka będzie niezwykle ciekawa architektonicznie, nie zostanie wykonana w systemie betonowym. Zostanie podświetlona, żeby każdy zwrócił uwagę na to, że tu jest muzeum. Z czasem może stać się symbolem rozpoznawczym - wyjaśnił prezydent.

Ostrołęka ma już ustaloną datę otwarcie placówki. Prezydent Janusz Kotowski chce tego dokonać za dwa lata, w jubileuszowym roku odzyskania przez Polskę niepodległości, dokładnie 1 marca, w obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Ostatecznie radni przegłosowali projekt uchwały głosami 14 za, 1 wstrzymanym (Łukasz Kulik), przeciwnych nie było. Dziś zostanie również podpisana umowa pomiędzy miastem i ministerstwem kultury w siedzibie Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Rząd ma przekazać na budowę muzeum 35 mln zł.

Nadzwyczajna sesja rady miasta odbyła się w poniedziałek 7 marca.

Zobacz zdjęcia:
Sesja rady miasta (07.03.2016)

Wyświetleń: 2116
 
14:06, 07.03.2016 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne