« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Poniedziałek, 23 października 2017 r., imieniny Marleny, Seweryna, Odylii

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Skrzynka skarg: armatka hukowa na ptaki uciążliwa dla mieszkańców Czerwina

Skrzynka skarg, pochwał i pomysłów:
Proszę o interwencję w sprawie armatki hukowej w Czerwinie. Właściciel plantacji borówki kolejny sezon używa tego sprzętu do płoszenia ptaków. Częstotliwość wystrzałów jest bardzo uciążliwa dla mieszkańców.

Gdy armatka była ustawiona w większych odstępach czasu, dało się to jeszcze jakoś wytrzymać, ale zdarza się, że o godzinie 4.00 rano armatka strzela co minutę.

Umyślne płoszenie i niepokojenie dziko występujących gatunków zwierząt objętych ochroną jest czynnością zakazaną na mocy § 6 pkt. 11 rozporządzenia Ministra Środowiska z 28 września 2004 r. w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną (Dz. U. nr 220, poz. 2237). Przed rozpoczęciem używania armatek hukowych do odstraszania zwierząt, należy uzyskać zezwolenie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Jak wskazała Generalna Inspekcja Ochrony Środowiska w 2011 roku stosowanie jakichkolwiek metod akustycznych niesie ryzyko, iż w szczególności, kiedy są one używane nieumiejętnie lub nadużywane (stosowane zbyt często lub przez długie okresy czasu) zwierzęta przyzwyczajają się do dźwięków, które miały je odstraszać i zaczynają te dźwięki ignorować. Metody akustyczne są też mało selektywne i w niektórych przypadkach mogą stanowić zagrożenie dla populacji dziko występujących chronionych gatunków ptaków, czy nawet ssaków, które przebywają w okolicy uprawy. Apeluję do właściciela armatki hukowej o zdrowy rozsądek.

Odpowiada Ryszard Gocłowski, wójt gminy Czerwin:
W odpowiedzi na skargę mieszkańca Czerwina w sprawie armatki hukowej używanej do płoszenia ptaków przy zbiorze borówki, Urząd Gminy w Czerwinie informuje, że zobowiązano właściciela plantacji borówki do ograniczenia użycia armatki hukowej do minimum z zachowaniem ciszy nocnej. Urządzenie będzie ustawiane na najniższe parametry, by nie zakłócało spokoju. Należy jednocześnie nadmienić, iż sezon zbioru borówki jest już na ukończeniu.

Wyświetleń: 3035
 
07:32, 30.07.2017 r.

« Powrót do archiwum

Komentarze

stanislaw
14:45, 30.07.2017 r.
To jest nic w porównaniu z tym co robi mysliwy w gminie Goworowo strzela z broni myśliwskiej do czapli nad stawami w Ponikwi i Czerni okolicznych lasach
Apollo
16:15, 30.07.2017 r.
A komu tak przeszkadza ja nic nie slysze
Apollo
16:32, 30.07.2017 r.
A ten co mu przeszkadza niech sie przedstawi z imienia i nazwiska
z
19:41, 30.07.2017 r.
Stanisław przyjedz do ostrołęki to ja ci ppkarze swojo armatke tylko się nie podnieć.
11:19, 31.07.2017 r.
Bardzo dobry pomysl wlascicela plantaci boruwki powinien zamontowac co najmiej piec armatek chukowych to by odstraszaly i Golabiki az drzewa by sie prostowaly do Ostroleki bez swiatlowoduw
« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama

Najbardziej poczytne