« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Czwartek, 2 maja 2024 r., imieniny Zygmunta, Atanazego, Anatola

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Sobótka czy Noc Świętojańska?

Na czas letniego przesilenia przypada nie tylko pierwszy dzień lata, ale także stare, słowiańskie święto zwane Nocą Kupały lub sobótką. Zakochani mogli celebrować wówczas swoją miłość, a osoby rządne wrażeń udać się na poszukiwanie kwiatu paproci.

Noc Kupały nazywana także kupalnocką lub sobótką, przypada zawsze w czasie letniego przesilenia słońca. Święto to wywodzi się od starosłowiańskich zwyczajów i obrzędów związanych z kultem ognia, wody, słońca, księżyca i matki Ziemi, związane jest silnie z urodzajem, płodnością, radością i miłością. Współcześnie coraz częściej nazywane jest także polskimi walentynkami, chociaż jego wymowa jest dużo głębsza niż święto zakochanych wypromowane przez kulturę zachodu.

Pod wpływem chrystianizacji święto sobótki nieco straciło na znaczeniu. Kościół, mając trudności z wykorzenieniem pogańskich obyczajów, postanowił zasymilować święto z chrześcijańską obyczajowością i ustanowił na ten czas dzień św. Jana, który przypada 24 czerwca. Od tego czasu Noc Kupały często zwana jest także Nocą Świętojańską, choć to dwa różne święta. Wśród ludu przetrwały jednak dawne obyczaje i obrzędy, które tak silnie zrosły się z naszą kulturą, że są kultywowane do dziś. Wiele osób, nie tylko związanych z kulturą rodzimowierczą i słowiańszczyzną, bierze udział w imprezach organizowanych z okazji kupały, m.in. paleniu ognisk, wróżbach sobótkowych, puszczaniu wianków czy najbardziej tajemniczym rytuale - poszukiwaniu kwiatu paproci. Legenda o perunowym kwiecie, który przyniesie znalazcy szczęście, bogactwo, siłę i mądrość, powodowała, że wielu śmiałków wyruszało na bagna i mokradła, zapuszczało się w ciemne lasy, aby odnaleźć ten kwitnący przez okamgnienie kwiat.

Sobótka to jedno z najważniejszych słowiańskich świąt, pełne radości, miłości i magii, które zapewniało pomyślność na nadchodzący czas. Z uwagi na fakt, że rok 2016 jest rokiem przestępnym, lato przyszło do nas już 20 czerwca i sobótkę obchodziliśmy w nocy z 20/21 czerwca, a zazwyczaj wypada ona na noc z 21/22 czerwca. Wydarzeniu towarzyszyła także w tym roku wyjątkowa pełnia księżyca zwana także truskawkową lub różaną. Zaś w nocy z 23/24 czerwca obchodzona jest Noc Świętojańska.

Wyświetleń: 1139
 
09:22, 22.06.2016 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne