« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Sobota, 4 maja 2024 r., imieniny Floriana, Moniki, Grzegorza

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Sylwetki kandydatów: Krzysztof Konstanty Bałdyga (PSL)

Krzysztof Konstanty BałdygaKrzysztof Konstanty BałdygaKrzysztof Konstanty Bałdyga urodził się i wychował na kurpiowskiej wsi w gm. Myszyniec w rodzinie chłopskiej. Ma żonę i troje dzieci. Posiada wykształcenie wyższe w zakresie rolnictwa i ochrony środowiska. Tytuł inż. rolnictwa uzyskał na Wydziale Rolniczym ART w Olsztynie.

Posiada również tytuł mgr inż., który uzyskał na Wydziale Ochrony Środowiska i Rybactwa UWM w Olsztynie. Ukończył podyplomowe studia z socjologii oraz wiele kursów i szkoleń z zakresu: administracji, zarządzania, ekonomii i informatyki. Od 30 lat mieszka i pracuje w Ostrołęce. Jest wieloletnim pracownikiem w instytucjach samorządowych i rządowych, od 2002 roku kierownikiem biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Ostrołęce, specjalistą w zakresie programów unijnych. W tegorocznych wyborach parlamentarnych startuje z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Czy obecnie obowiązująca ustawa podwyższająca wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67 lat powinna zostać zmieniona? Jeśli tak, to do jakiego wieku.
Podstawą wieku emerytalnego powinien być staż pracy. Uważam, że po przepracowaniu 40 lat każdy powinien mieć prawo przejść na emeryturę. Powinno się pozostawić jednak możliwość pracy dłużej tym, którzy będą chcieli pracować dalej i mieć później wyższą emeryturę.

Czy lekcje religii powinny być nadal finansowane z budżetu państwa? Czy nauczanie religii powinno pozostać w szkołach?
Szkoła to podstawowe miejsce zdobywania wiedzy i powinno być tam również miejsce na naukę religii. Uważam również że, za każdą pracę należy się wynagrodzenie, więc za nauczanie religii również, tak jak każdemu nauczycielowi pracującemu w szkole.

Czy powinna zostać przywrócona kara śmierci za najbardziej okrutne morderstwa?
Przywrócenie kary śmierci mogłoby pozytywnie działać jako straszak dla wielu przestępców. Jednak wykonanie tej kary powinno być możliwe tylko wtedy, kiedy nie ma innej skutecznej metody uchronienia społeczeństwa przed niebezpiecznym przestępcą.

Czy Polska powinna wprowadzić euro?
Uważam, że Polska nie jest jeszcze wystarczająco przygotowana na wejście do strefy euro.

Czy służba zdrowia powinna zostać sprywatyzowana?
Nie, bo to bardzo zróżnicuje dostęp do lekarza (szczególnie specjalisty), a służba zdrowia nie powinna różnicować pacjentów ze względu na status majątkowy. Wszystkie świadczenia powinny być wysokiej jakości i być dostępne dla pacjentów o różnym statusie majątkowym.

Czy powinna obowiązywać jednolita stawka podatkowa PIT, CIT i VAT np. 3x15?
Czy jednakowa tego nie wiem, ale uważam, że zbyt wysokie podatki nie mobilizują przedsiębiorców do inwestowania, a tym samym rozwoju swoich przedsiębiorstw w kierunku tworzenia nowych miejsc pracy. Dlatego podatki powinny być niższe.

Czy należy zlikwidować gimnazja i powrócić do systemu dwustopniowego (szkoła podstawowa i szkoła średnia)?
Częste reformy w dziedzinie edukacji mogą tylko wpływać na obniżenie poziomu kształcenia i wprowadzać niepotrzebny chaos. Dlatego uważam, że powinno się usprawniać to co już istnieje i przyjęło się w społeczeństwie, a nie burzyć i tworzyć od nowa.

Czy Senat powinien zostać zlikwidowany?
Senat nie jest konieczną instytucją do prawidłowego funkcjonowania państwa i mógłby zostać zlikwidowany bez szczególnych strat dla stanowienia prawa. Uważam jednak, że korzystniejszym rozwiązaniem byłoby przekształcenie Senatu w Izbę Samorządowa w skład której, wchodziliby przedstawiciele samorządów wojewódzkich.

Czy powinny zostać wprowadzone jednomandatowe okręgi wyborcze?
W przypadku jednomandatowych okręgów wyborczych można doprowadzić do sytuacji, w której wybory wygrywa kandydat z poparciem części wyborców, a pozostali nie mają swojego przedstawiciela w Sejmie (zazwyczaj zdecydowana większość). Dlatego jestem przeciwny takiemu rozwiązaniu.

Czy eutanazja powinna być zalegalizowana?
Jestem zdecydowanym przeciwnikiem takich pomysłów.

Czy marihuana do celów leczniczych powinna być szeroko stosowana?
Uważam, że leczeniem marihuaną powinni zajmować się lekarze (jeżeli marihuana jest lekarstwem) i nie powinno być to przedmiotem dyskusji politycznej.

Czy polski rząd postąpił dobrze, zgadzając się na przyjęcie uchodźców?
Niejednokrotnie w naszej historii Polacy poszukiwali swojego miejsca w różnych krajach na całym świecie i wielokrotnie znajdowali takie miejsca. Powinniśmy o tym pamiętać i jeżeli obywatele innych narodów szukają schronienia w naszym kraju powinniśmy takiego schronienia udzielić. Jednak uważam, że Polski nie stać na przyjmowanie emigrantów ekonomicznych, a na takich w większości wyglądają obecnie docierający do Europy.

Czy powinna zostać wprowadzona możliwość zawierania związku małżeńskiego przez pary homoseksualne?
Związek małżeński to związek mężczyzny i kobiety i tak powinno pozostać. Zawarcie związku małżeńskiego powinno być możliwe wyłącznie dla par dwupłciowych.

Czy obecna ustawa aborcyjna powinna zostać zmieniona (obecnie legalna aborcja możliwa jest tylko w trzech przypadkach - zagrożenia życia lub zdrowia matki, gwałtu lub wad płodu)?
Uważam, że to są wystarczające przypadki, w których dopuszcza się aborcję i nie powinno się tego zakresu rozszerzać.

Czy posiadanie nawet niewielkiej ilości marihuany na własny użytek powinno być karalne?
Jeżeli dana osoba będzie posiadała na własny użytek marihuanę do celów leczniczych (przepisaną przez lekarza) to nie powinna być za to karana.

Czy powinien zostać wprowadzony zakaz występowania zwierząt w cyrkach?
Zwierzęta w cyrkach występują od tak dawna jak istnieje cyrk i na pewno nie występują tam z własnej woli. Cyrk tak, ale tylko z artystami, ludzkimi artystami. Ciężka praca i talent rozwijany dobrowolnie i za godziwą opłatą da nie mniej wrażeń niż oglądanie zwierząt.

Czy płaca minimalna powinna zostać zniesiona?
Płaca minimalna powinna być powiązana z przeciętnym wynagrodzeniem. Zniesienie płacy minimalnej tylko pogorszyłoby sytuację pracowników. Uważam jednak, że powinna być adekwatna do wykonywanej pracy i inna w różnych dziedzinach gospodarki np. inna w przemyśle, inna w budownictwie, a inna w rolnictwie.

Która inwestycja dla naszego regionu jest ważniejsza: budowa elektrowni czy ostrołęckiej obwodnicy?
Obydwie są istotne i ważne, ale budowę obwodnicy Ostrołęki z mostem umożliwiającym przeprawę ciężkiego transportu poza granicami miasta uważam za inwestycję pilniejszą. Zdecydowanie usprawniłoby to komunikację wewnętrzną na istniejących mostach, szczególnie dla mieszkańców zamieszkujących północną część powiatu ostrołęckiego.

Jakie jest Pana hasło wyborcze?
"Blisko ludzkich spraw".

Dlaczego chce Pan zostać posłem?
Bycie posłem to niewątpliwie zaszczytna funkcja, ale również bardzo odpowiedzialna. Jako Poseł na Sejm RP chciałbym pracować na rzecz szeroko rozumianego rozwoju naszego regionu, dążąc do podniesienia standardu życia jego mieszkańców. Podstawą możliwości osiągnięcia tego celu jest tworzenie prostego i zrozumiałego prawa. Chciałbym również pracować na rzecz rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich, a także szeroko rozumianej ochrony środowiska.

Już 25 października odbędą się wybory parlamentarne. Z okręgu siedlecko-ostrołęckiego wybierzemy 12 posłów. Na łamach naszego portalu zaprezentujemy kandydatów z Ostrołęki oraz powiatu ostrołęckiego. Każdemu zadamy też szereg pytań.

Wyświetleń: 6577
 
15:54, 14.10.2015 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne