« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Niedziela, 19 maja 2024 r., imieniny Iwa, Piotra, Celestyna

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

W Ostrołęce powstanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych (zdjęcia)

Muzeum Żołnierzy Wyklętych powstanie w budynku po areszcie śledczym przy ul. Traugutta w Ostrołęce.
Taką decyzję podjęli radni podczas dzisiejszej sesji. Projekt uchwały wywołał sporo zamieszania nie tylko wśród samorządowców, ale również gości, którzy przysłuchiwali się obradom. Obecni na sali członkowie Forum Młodych PiS z Ostrołęki prezentowali transparent z napisem "Cześć i chwała bohaterom. Rado Miasta Ostrołęki, dziękujemy". Z kolei emeryt Andrzej Szwelicki przyszedł z plakatem "Żołnierzy Wyklętych nie. Nie 72,1%, tak 27,9%" - powołując się na wyniki sondy przeprowadzonej w naszym portalu.

Jako pierwszy głos w dyskusji zabrał Janusz Kotowski. Prezydent miasta zaznaczył, że rada może podjąć wyjątkową uchwałę, która pozwoli oddać hołd Żołnierzom Wyklętym i uczcić ich pamięć. Pomysł poparli również radni PiS.

- To bardzo ważna i ciekawa inicjatywa, której nie ma w żadnym innym miejscu w Polsce - powiedział radny Norbert Dawidczyk. - Byłaby to wielka promocja dla Ostrołęki. Jestem całym sercem za tym przedsięwzięciem.

- To muzeum jest konieczne - podkreśliła radna Irena Nosek. - Będzie tam można organizować lekcje żywej historii dla dzieci i młodzieży. Dzięki muzeum będziemy również mogli wychowywać młodych ludzi w duchu patriotyzmu i poszanowania dla historii.

Przeciwni powstania Muzeum Żołnierzy Wyklętych byli radni Platformy Obywatelskiej - Mirosław Dąbkowski, Maciej Kleczkowski i Mariusz Popielarz.

- Takich bredni, jakie wypisał prezydent miasta w uzasadnieniu do projektu uchwały, Ostrołęka dawno nie widziała - mówił radny Maciej Kleczkowski. - Nie wierzę, że dzięki muzeum nasze miasto stanie się istotnym ośrodkiem życia kulturalnego w skali kraju. Trzeba również nadmienić, że nie wiemy nic o kosztach, jakie poniesiemy po utworzeniu muzeum. Ten pomysł to farsa i kpina z mieszkańców.

- W Ostrołęce mamy już wiele pomników, a także dwa muzea - powiedział Mirosław Dąbkowski. - Uważam, że miasta nie stać na ponoszenie tak wielkich kosztów w czasie kryzysu. Jest wiele pilniejszych potrzeb, na które trzeba przeznaczyć pieniądze.

Z radnymi PO zgodziła się również Anna Szczubełek (niezrzeszona).

- Tu jest potrzebna praca, a nie kolejne pomniki czy muzea - mówiła. - Młodzi ludzie uciekają z tego miasta, bo nie ma tu żadnych perspektyw. To właśnie im powinniśmy pomóc. Żołnierze Wykleci mają już swoje miejsce pamięci w Ostrołęce.

Ostatecznie szesnaście osób było "za" projektem uchwały, czworo radnych było "przeciw", nikt nie wstrzymał się od głosu. W głosowaniu nie brało udziału dwóch radnych, jeden był nieobecny.

Imienne wyniki głosowania:
- za (16) - Krzysztof Czartoryski (PiS), Tadeusz Giers (TPO), Magdalena Jaworowska (PiS), Wojciech Zarzycki (NO), Ryszard Żukowski (PiS), Piotr Antośkiewicz (niezrzeszony), Dariusz Bralski (niezrzeszony), Norbert Dawidczyk (PiS), Rafał Dymerski (niezrzeszony), Jerzy Grabowski (PiS), Janusz Jerzy Kołakowski (PiS), Dariusz Maciak (PiS), Andrzej Niedziółka (TPO), Irena Nosek (PiS), Grażyna Sosnowska (NO), Wiesław Piaściński (NO)

- przeciw (4) - Mirosław Dąbkowski (PO), Maciej Kleczkowski (PO), Mariusz Popielarz (PO), Anna Szczubełek (niezrzeszona)

- nie głosowali (2) - Sławomir Kot (PO), Tadeusz Kaczyński (NO)

- nieobecni (1) - Wiesław Szczubełek (TPO)

Zobacz zdjęcia:
Sesja rady miasta (28.02.2013)

Wyświetleń: 4999
 
17:06, 28.02.2013 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne