« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Poniedziałek, 20 maja 2024 r., imieniny Bazylego, Bernardyna, Bronimira

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Związek Miast Polskich za poszerzeniem granic Ostrołęki

Fot. Związek Miast PolskichZarząd Związku Miast Polskich zdecydowanie poparł wniosek Ostrołęki o poszerzenie granic miasta kosztem siadującej gminy Rzekuń. Przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiedziały się Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Powiatów Polskich oraz Związek Województw RP.

Zarząd Związku Miast Polskich przyjął także stanowisko dotyczące projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedzib władz niektórych gmin (wersja z dnia 6 lipca 2017 r.).

Poniżej pełna treść pisma zawierającego stanowisko ZMP:
1. Zarząd Związku Miast Polskich zdecydowanie popiera wnioski Ostrołęki i Konina o poszerzenie granic tych miast. Zwracamy uwagę na fakt, że oba dotyczą obszarów silnie powiązanych funkcjonalnie z tymi miastami oraz ściśle wiążą się z planami rozwojowymi społeczności Ostrołęki i Konina. Proponowane zmiany granic nie wpłyną znacząco na kondycję finansową gmin, których części mają być przyłączane do miast, a w przypadku Konina uchronią miasto przed trwającym obecnie przekazywaniem nieusprawiedliwionych opłat na rzecz gminy Stare Miasto (podatek od nieruchomości od przedsiębiorstwa komunalnego, świadczącego podstawowe usługi publiczne dla mieszkańców).
2. Zarząd zwraca uwagę na inne zmiany granic miast, dokonywane bez żadnych ograniczeń ani kontrowersji w ramach gmin miejsko-wiejskich (Otmuchów, Jarocin, Środa Wielkopolska, Mirosławiec). Przy tej okazji zwracamy uwagę na bezpodstawnie zróżnicowaną sytuację tych 152 miast, które na skutek błędnych decyzji z roku 1990 są oddzielone od ich naturalnego otoczenia i okrążone ograniczającymi ich rozwój gminami "obwarzankowymi". Zdaniem Związku ta dysfunkcja struktury administracyjnej kraju mogłaby być usunięta jednorazową decyzją Rady Ministrów o ich połączeniu. Powstałyby 152 gminy miejsko-wiejskie, które dołączyłyby do istniejących dzisiaj 586 gmin miejsko-wiejskich, stanowiących naturalne jednostki administracyjne. To przywrócenie normalności ułatwiłoby podejmowanie na tych obszarach działań rozwojowych, mających charakter zintegrowany, ułatwiając uruchamia-nie lokalnych potencjałów, zgodnie z założeniami Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju.
3. Zarząd popiera proponowany do negatywnego rozpatrzenia wniosek gminy miejsko-wiejskiej Kock o przyłączenie do niej dwóch sołectw z terenu dzisiejszej gminy Jeziorzany. Samorząd gminy Kock sformułował swój wniosek odpowiadając na inicjatywę mieszkańców, co zaznaczono również w uzasadnieniu projektu rozporządzenia. Analiza geograficzna wniosku wskazuje, że nietrafna jest teza, że "nowa granica administracyjna gminy Jeziorzany stanie się nienaturalna". Wręcz przeciwnie - dziś sołectwo Skarbiciesz jest w sposób ewidentny wycięte z obszaru gminy Kock.
4. Zarząd popiera wszystkie wnioski o nadanie miejscowościom statusu miast, wyrażając przekonanie, że wola zainteresowanych społeczności zasługuje na uwzględnienie, tym bardziej, że w większości przypadków jest wyrazem swoistej sprawiedliwości dziejowej (prawa miejskie odebrali tym miejscowościom zaborcy). Szczególnie ważne jest w naszym przekonaniu przywrócenie praw miejskich Wiślicy - kolebki naszej państwowości. Zygmunt Frankiewicz, prezes związku.

Wyświetleń: 1728
 
13:46, 18.07.2017 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne