« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Piątek, 3 maja 2024 r., imieniny Marii, Aleksandra, Stanisława

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

O afrykańskim pomorze świń w ostrołęckim starostwie (zdjęcia)

Do osób zajmujących się produkcją, obrotem oraz przetwórstwem trzody chlewnej, a także myśliwych skierowane było spotkanie na temat afrykańskiego pomoru świń (ASF). W ostatnim czasie ognisko tej groźnej choroby wykryto w województwie podlaskim.

W Polsce do 2016 roku stwierdzono 107 przypadków u dzików i 9 ognisk ASF u świń. O tym jak zabezpieczyć trzodę chlewną przed chorobą informował podczas spotkania Józef Białowąs, Powiatowy Lekarz Weterynarii. Podkreślił, że hodowcy powinni przede wszystkim wycofać się z polowań na dziki, uświadomić pracowników o zagrożeniu i konieczności przestrzegania określonych zasad oraz stworzyć warunki ograniczające możliwość wejścia ASF do fermy (maty, baseny dezynfekcyjne, myjnie samochodowe itp.).

Afrykański pomór świń to szybko szerząca się choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Najczęściej wprowadzenie wirusa do kraju wolnego od choroby następuje poprzez transport, mięso, produkty mięsne, odpadki kuchenne i poubojowe, pochodzące od chorych świń i dzików. W przypadku terenów o wysokim zagęszczeniu gospodarstw utrzymujących świnie, rozprzestrzenianie się wirusa między gospodarstwami jest łatwe, za pośrednictwem osób odwiedzających gospodarstwo lub zakażonej paszy, wody czy narzędzi.

Warto przestrzegać zasad, które zmniejszają ryzyko rozprzestrzeniania się choroby. Hodowcom zaleca się:
- zabezpieczenie chlewni odpowiednim ogrodzeniem, zamykanie bram wjazdowych,
- ograniczenie osób przebywających na terenie gospodarstwa, a ci którzy tam przebywają powinni zmieniać obuwie i okrycie wierzchnie, a nawet brać prysznic,
- pracownicy chlewni oraz właściciele powinni zrezygnować z polowań,
- ograniczenie wjazdu samochodów i konieczność przejeżdżania przez maty i baseny dezynfekcyjne,
- ograniczenie do niezbędnego minimum zakupu świń.

Powiatowy Lekarz Weterynarii podkreślał, że za stado odpowiada właściciel gospodarstwa, a także to, iż szybkie działanie i wykrycie choroby zapobiega jej rozprzestrzenianiu.

Spotkanie odbyło się w czwartek 11 sierpnia w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Ostrołęce.

Zobacz zdjęcia:
Spotkanie w ostrołęckim starostwie (11.06.2016)

Wyświetleń: 1625
 
13:36, 11.08.2016 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne