« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Wtorek, 7 maja 2024 r., imieniny Gustawy, Ludmiły, Sawy

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Drugi dzień Festiwalu Teatralnego Inqbator

Fot. Teatr Tańca Inoj Ostrołęka
Fot. Teatr Tańca Inoj
Przed nami kolejny dzień atrakcji z Festiwalem Teatralnym Inqbator.
Drugi już z kolei dzień z Inqbatorem zapowiada się równie interesująco, co dzień jego otwarcia. Dzisiaj czekają na nas nie tylko czysto teatralne przedstawienia, ale również te zawierające w sobie elementy taneczne. Właśnie od takiego spektaklu pt. "Serce sióstr" Teatru Tańca Injo już o godzinie 10.00 rozpoczęły się dzisiejsze występy.

Kolejny zaprezentuje się na scenie sali kameralnej OCK Bartosz M. Martyna w inscenizacji "Performer". Następnie na palcu przed sceną przy DH Kupiec wystąpi Teatr Snów z inscenizacją "Rudymenty czyli Wtóra Księga Rodzaju". Dalej organizatorzy zapraszają na "Wystawę fotograficzną Inqbator 2013", która odbędzie się w holu OCK. Następne będą występy Zespołu Tańca Współczesnego De-eM "Na krawędzi" i Krakowskiego Teatru Tańca "Takarazuka camp".

Na zakończenie drugiego dnia festiwalu zaplanowano występ Teatru Usta Usta z inscenizacją "Cykl".

Święto teatru odbywało się będzie od 18 do 20 września. Organizatorami wydarzenia są: Mazowiecki Instytut Kultury, miasto Ostrołęka oraz Ostrołęckie Centrum Kultury.

Program drugiego dnia Festiwalu Teatralnego Inqbator:
godz. 10.00 - scena kameralna OCK,"Serce Sióstr" Teatr Tańca Inoj
Świat sióstr-księżniczek zmienia się w momencie rozbicia wielkiego czerwonego serca, symbolu siostrzanej zgody i miłości. Młodzieńcze, gwałtowne uczucia powodują rozdźwięk między siostrami. Wina zostaje zrzucona na najmłodszą z sióstr, która zbiera kawałki rozbitego serca i wyrusza w podróż. Jej wędrówka obfituje w przygody i liczne zadania, w czasie których dzięki pomocy Wróżki i młodych widzów udaje jej się rozwiązać tajemnicę każdej siostry i doprowadzić do zjednoczenia serca. Przygoda z rozbitym sercem uczy siostry i publiczność, że samo podjęcie próby rozwikłania konfliktu jest prawdziwą dojrzałością.

Scenariusz, reżyseria, choreografia: Katarzyna Kryczka, muzyka - Jacek Mazurkiewicz (live), rekwizyty: Małgorzata Słuszkiewicz, Karolina Pawłowska, Remigiusz Stopa, Marcin Kowalik, projekt i wykonanie kostiumów - Jevgēnija Jurkeviča (Zhenia), światło - Paweł Śmiałek, lektor - Piotr Wawer, obsada: Siostra Wiosna Katarzyna Milczewska, Siostra Lód Katarzyna Kryczka, Siostra Kamień Iwona Turek/Ula Siemion, Siostra Wielkolud Khrystyna Struk, wróżka - Jevgēnija Jurkeviča.

godz. 17.30 - scena kameralna OCK, "Performer" Bartosz M. Martyna
Spektakl Bartosza Miłosza Martyny "Performer" w interesujący sposób porusza zagadnienia performatyczne. Cała konstrukcja spektaklu wychodzi od konwencji wykładu samego Bartosza Martyny na temat performansu i performera, w której podaje niezliczone definicje m. in Sechnera i Grotowskiego. Wychodzimy więc od objaśnienia, teorii, od samego początku - aktu performatywnego, który według Austina odnosi się do przypadków, w których "wypowiedzieć takie zdanie, to zrobić owo coś". I to właśnie się dzieje.

godz. 18.30 - plac przed sceną przy DH Kupiec, "Rudymenty czyli Wtóra Księga Rodzaju"Teatr Snów

Rudymenty to pozostałości i początki. Bohater wędrujący z łóżkiem - wehikułem, z resztek, pozostałości po minionym świecie, buduje go ponownie, odnawia, ustanawia. Zazdroszcząc stwórcy, przybysz stwarza fragment świata według swojej ludzkiej miary. Ze znalezionych części montuje manekiny, tworzy - odnawia pierwszych ludzi, przywołuje codzienne sytuacje. Kilka znalezionych przedmiotów uzupełnia zatrzymane życie małej społeczności. Z chaosu wyłania się ład.

Scenariusz, scenografia i reżyseria: Zdzisław Górski, aktorzy: Zdzisław Górski, Monika Roguszczak, Karol Talkowski, Roksana Wiczk, Manekiny. Muzyka: collage.

godz. 19.30 - hol OCK, "Wystawa fotograficzna Inqbator 2013"

godz. 20.00 - scena główna OCK, "Na krawędzi" Zespół Tańca Współczesnego De-eM
po spektaklu - "Takarazuka camp" Krakowski Teatr Tańca

Takarazuka - miasto w Japonii, w którym od 1914 roku działa teatr o tej samej nazwie, obecnie najpopularniejsza, japońska rewia żeńska. Oryginalny współczesny japoński teatr rozrywki czerpie inspiracje zarówno z teatru japońskiego, jak i zachodniego. Takarazuka łączy w sobie elementy operetki, musicalu, rewii oraz teatru klasycznego.
W teatrze Takarazuka wszystkie role, męskie i żeńskie, odgrywają kobiety. Do wykonywania tego zawodu młode dziewczyny przygotowywane są w specjalnej szkole muzycznej, w której po pierwszym roku przydzielane są do odpowiedniej "klasy", kształcącej je albo do odgrywania ról męskich albo żeńskich. Od tej pory dziewczęta przyswajają sobie cechy/formy charakterystyczne dla określonych płci - sposób mówienia, poruszania się, gesty i zachowania przypisywane mężczyznom lub kobietom. Aktorki odgrywające role męskie spotykają się z uwielbieniem ze strony kobiet, które uważają je za ucieleśnienie ideału męskości.

Choreografia, światło, kostiumy - Eryk Makohon, muzyka: Amy Winehouse, Marcin Żminkowski, Kapela ze Wsi Warszawa, Oona Garthwite, Astor Piazzola, Piotr Czajkowski, Jon Hassell. Makijaż - Anna Pytka. Występują: Anna Chmiel-Kowalska, Monika Godek, Agata Syrek, Katarzyna Węglowska- Król, Katarzyna Żminkowska, Paweł Łyskawa, Monika Świeca, Marta Wołowiec oraz tancerki Pracowni METAfizyczna.

godz. 21.30 - parking przed OCK, "Cykl" Teatr Usta Usta
Spektakl multimedialny, łączący grę aktorską i animacje komputerowe, który wyczaruje przed nami świat sennych koszmarów, obaw i pragnień. Odnosi się do regularności, powtarzalności elementów codzienności, natręctw, cykliczności marzeń sennych, które wpływają na naszą osobowość i sposób istnienia. Przedstawienie składa się z „cyklu” tych obrazów, które od zawsze śnimy wspólnie, wydobytych z podświadomości, symbolizujących ludzkie lęki, słabości i pragnienia.

Reżyseria Wojciech Wiński, scenariusz: Ewa Kaczmarek, Wojciech Wiński. Animacje - Arek Nowakowski, kostiumy - Idalia Mantas, muzyka - Michał Kowalonek. Aktorzy: Ewa Kaczmarek, Agnieszka Nowacka, Roman Andrzejewski, Marcin Głowiński, Mikołaj Podworny, Artur Śledzianowski. Video - Krzysztof Blok.

Wyświetleń: 581
 
13:45, 19.09.2014 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne